15000-20000 TL bilgisayar toplama

• Konuyu başlatan Khin
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 8B
Tabiki de öyle bir şey yapmam. Yeterli bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum. Eksik olan kısımlarda da çevremde bu bilgiye sahip olan insanlar var.

Yaptığın sistemi de inceledim, öncelikle çok teşekkürler.
1TB SSD alıp üstüne bir de HDD almak biraz fazla değil mi sence de? :D Ben 512 GB SSD'nin bana fazlasıyla yeteceğini düşünmüştüm. ASRock markasını duymamıştım daha önce, bilgi verirsen çok sevinirim. Gigabyte ekran kartını ve anakartını çok duyuyorum bu aralar, o da baya sağlam bildiğim kadarıyla. :like: Uğraşıp yaptığın için tekrardan çok teşekkürler.

Rica ederim. Montaj yaparken soketleri zorlamadığın müddetçe hiçbir şeye zarar vermezsin emin olabilirsin. 20 tane oyun kursan 1 TB SSD dolar. Fazla kapasite göz çıkartmaz sonuçta. :D

Gigabyte ekran kartlarını tavsiye ederim ama anakartlarından uzak durmanı tavsiye ederim. Ben Gigabyte kadar kararsız BIOS'a sahip anakart görmedim bu güne kadar. 2 tane Gigabyte anakart kullandım zamanında. Biri AMD diğeri Intel tabanlıydı.

Asrock ASUS'tan ayrılan mühendislerin kurduğu bir firmadır. Fazla reklam yapmadığı için bilmemeniz normal. Ancak anakartları dolu doludur ve kalitelidir. Overclock konusunda da Gigabyte'ı rahatlıkla sollayacağını söyleyebilirim. (Bu kendi düşüncem, itiraz edenler olabilir.)

En son bir haber çıktıydı Gigabyte BIOS güncellemesi ile Ryzen işlemcileri kavurdu diye. Sonra BIOS'taki hataları düzeltip durumu kurtarmışlar ancak ortada yanan bir işlemci var mı bilmiyorum. Gigabyte zamanında EFI BIOS'lar için pek bir ısrar etmişti. O zaman diğer üreticiler UEFI'ye geçmişti. Sonra kendileri de geçmek zorunda kaldılar. Ben Gigabyte anakartlardan uzak durulması taraftarıyım.

Yurt dışında alışveriş yapabiliyorsan yap derim ancak uluslar arası garanti vermeyen bir üreticinin malını aldığında burada garantiye sokamayacağını da gözden kaçırma. (y)

Uluslar arası garanti tek EVGA'da var diye biliyorum. EVGA'da AMD anakart üretmiyor artık ne yazık ki. :(

Çoklu ekran kartı kurulumu yapacaksanız ileride, AMD almanızı ısrarla tavsiye ederim. PCI-E hat sayısı fazla olduğundan bant genişliği de bir o kadar yüksek olacaktır. Bu da kaynağın daha fazla ve verimli kullanılması anlamına geliyor.

Ayrıca AM4 sokete AMD 2020 yılına kadar destek verecek. Intel'in şahsen 1151 sokete daha fazla destek vereceğini zannetmiyorum. 6-7-8 bu sokete geldi. (Farklı yonga kümeleri söz konusu, o ayrı mesele. AMD tarafında da daha iyi yonga kümeli anakartlar gelecek ancak bunlar Ryzen 2, Ryzen 3 aileleri için.)

Yurt dışında 7-8 bin Euro civarına Threadripper'lı canavar toplanıyor. Bizde ise 4.3 katı. :(

Ayrıca aynı şehirde isek gelip bizzat elimle yardımcı olmak isterim. :D

Rica ederim. Montaj yaparken soketleri zorlamadığın müddetçe hiçbir şeye zarar vermezsin emin olabilirsin. 20 tane oyun kursan 1 TB SSD dolar. Fazla kapasite göz çıkartmaz sonuçta. :D

Gigabyte ekran kartlarını tavsiye ederim ama anakartlarından uzak durmanı tavsiye ederim. Ben Gigabyte kadar kararsız BIOS'a sahip anakart görmedim bu güne kadar. 2 tane Gigabyte anakart kullandım zamanında. Biri AMD diğeri Intel tabanlıydı.

Asrock ASUS'tan ayrılan mühendislerin kurduğu bir firmadır. Fazla reklam yapmadığı için bilmemeniz normal. Ancak anakartları dolu doludur ve kalitelidir. Overclock konusunda da Gigabyte'ı rahatlıkla sollayacağını söyleyebilirim. (Bu kendi düşüncem, itiraz edenler olabilir.)

En son bir haber çıktıydı Gigabyte BIOS güncellemesi ile Ryzen işlemcileri kavurdu diye. Sonra BIOS'taki hataları düzeltip durumu kurtarmışlar ancak ortada yanan bir işlemci var mı bilmiyorum. Gigabyte zamanında EFI BIOS'lar için pek bir ısrar etmişti. O zaman diğer üreticiler UEFI'ye geçmişti. Sonra kendileri de geçmek zorunda kaldılar. Ben Gigabyte anakartlardan uzak durulması taraftarıyım.

Yurt dışında alışveriş yapabiliyorsan yap derim ancak uluslar arası garanti vermeyen bir üreticinin malını aldığında burada garantiye sokamayacağını da gözden kaçırma. (y)

Uluslar arası garanti tek EVGA'da var diye biliyorum. EVGA'da AMD anakart üretmiyor artık ne yazık ki. :(

Çoklu ekran kartı kurulumu yapacaksanız ileride, AMD almanızı ısrarla tavsiye ederim. PCI-E hat sayısı fazla olduğundan bant genişliği de bir o kadar yüksek olacaktır. Bu da kaynağın daha fazla ve verimli kullanılması anlamına geliyor.

Ayrıca AM4 sokete AMD 2020 yılına kadar destek verecek. Intel'in şahsen 1151 sokete daha fazla destek vereceğini zannetmiyorum. 6-7-8 bu sokete geldi. (Farklı yonga kümeleri söz konusu, o ayrı mesele. AMD tarafında da daha iyi yonga kümeli anakartlar gelecek ancak bunlar Ryzen 2, Ryzen 3 aileleri için.)

Yurt dışında 7-8 bin Euro civarına Threadripper'lı canavar toplanıyor. Bizde ise 4.3 katı. :(

Ayrıca aynı şehirde isek gelip bizzat elimle yardımcı olmak isterim. :D

20 tane oyunu ne yapayım ben :D benim oynayacağım oyunlar 4-5 taneyi geçmez (LoL, CS:GO, PUBG, GTA 5, Overwatch) gerisini yüklerim, silerim kalıcı bir oyun oynayacağımı sanmıyorum. O yüzden 512 GB yeterli diye düşünüyorum, yetmezse de ilerde bir 512 GB daha çekerim. :D Şimdilik bu yeterli anlayacağın.
Gigabyte anakartlar konusunda araştırma yapmamıştım, söylediğin için çok teşekkürler hiç bulaşmamak en iyisi o zaman. ASRock'a da bakacağım fakat şu anki duruma bakılırsa Asus'tan devam edeceğim gibi duruyor. Zaten Türkiye'den alacağım parçaları o yüzden garanti konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum.
AMD konusuna gelirsek 2020 dediğin 3 yıl sonra ve alacağım Intel işlemci de bana 3 yıldan daha da fazla süre yeter bence. Bu arada 8. nesiller 1151-v2 olarak geçiyor ama fark var mı tam emin değilim.
Euro zaten aldı başını gidiyor malesef, her şeyi 3-4 katına alıyoruz..
Bu arada ben İstanbul'da yaşıyorum, aynı şehirdeysek haberleşiriz. :mutlu:

20 tane oyunu ne yapayım ben :D benim oynayacağım oyunlar 4-5 taneyi geçmez (LoL, CS:GO, PUBG, GTA 5, Overwatch) gerisini yüklerim, silerim kalıcı bir oyun oynayacağımı sanmıyorum. O yüzden 512 GB yeterli diye düşünüyorum, yetmezse de ilerde bir 512 GB daha çekerim. :D Şimdilik bu yeterli anlayacağın.
Gigabyte anakartlar konusunda araştırma yapmamıştım, söylediğin için çok teşekkürler hiç bulaşmamak en iyisi o zaman. ASRock'a da bakacağım fakat şu anki duruma bakılırsa Asus'tan devam edeceğim gibi duruyor. Zaten Türkiye'den alacağım parçaları o yüzden garanti konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum.
AMD konusuna gelirsek 2020 dediğin 3 yıl sonra ve alacağım Intel işlemci de bana 3 yıldan daha da fazla süre yeter bence. Bu arada 8. nesiller 1151-v2 olarak geçiyor ama fark var mı tam emin değilim.
Euro zaten aldı başını gidiyor malesef, her şeyi 3-4 katına alıyoruz..
Bu arada ben İstanbul'da yaşıyorum, aynı şehirdeysek haberleşiriz. :mutlu:
Aynı şehirde değiliz. 4-5 oyun için 20.000 TL masraf yapmaya değer mi? :D

ASRock konusuna biraz değinmek isterim. Ben bundan 3.5 sene önce Z87 PRO 4 modelini aldım, gerçekten anakart çok kaliteli ve dolu dolu. Ancak aldığımdan beri ne bir update geldi ne de driver güncelleştirmesi oldu. Recep bey'de bir konuda yüksek bütçeli sistemlerde ASRock önermiyorum demişti. Donanımsal olarak sıkıntı çıkarmadı sağolsun, OC kısmı çok basit ve herkesin yapabileceği gibi tasarlanmış. Ama aldığım sırada firmanın pek gelişmediğini göz önünde tutarsak, şu sıralar satılan anakartların yazılım desteği nasıldır bilemiyorum.

İleride SLI yapacaksan PSU konusunda 850W minimum almanı öneririm.
Fiyatları oynuyor, ancak bence en önemli bileşen PSU'dur bilgisayarda. Ve ona verilen paraya acımam. Sistemin bel kemiğidir. G3 tavsiyemdir.

Kasa konusunda da EVGA bir kasa önerebilirim, ancak fiyatı gerçekten kendisi gibi hayvani.. :)
EVGA DG-8 (Detay)
Bence bu kasa ömürlük bir şey.

@Khin SLI sistemler için extreme işlemcili kasalar toplamakta büyük fayda var. Arkadaşların bahsettiği PCI hat sayısı çoğunlukla bu extreme işlemcilerde "SLI için yeterli sayıda" oluyor. PCI-E yuvalarında görmüşsünüzdür muhtemelen x1-x4-x8-x16 şeklinde olduklarını. Günümüz ekran kartları x16 yuvası gerektiriyor tam performansta çalışmaları için. Dönüştürücü ile x1 yuvasına da takıp çalıştırılabilir ancak istenilen verimi alamazsınız.

6700K, 7700K, 8700K gibi işlemcilerde GPU için ayrılan 16 hat sayısı mevcuttur. Tek ekran kartı kullanıp bunu x16 yuvasına taktığınızda 16 PCI hattını da ekran kartına kullanmış, herhangi bir hat yolu kısıtlamasına uğramamış olursunuz. İki ekran kartı taktığınızı varsayalım, 16'yı bölüşmek zorunda kalacaklar. İki ekran kartı da x8 modunda çalışacak. Toplam aldığınız performans ilk aldığınızdan fazla olacaktır*** ancak kartlar ayrı ayrı hesaplandığında bir miktar kısıtlanmış olduğu görülebilir.

Örneğin 6800K işlemcisinde 28 hat sayısı mevcut. 1 tane x16 ekran kartı takıp, PCI-E üzerinden beslenen birden fazla M.2 SSD kullanmak için ideal bir işlemci. Ancak SLI için yine yeterli değil. 6850K işlemcisini göz önüne alalım, 40 hat sayısı mevcut. x16 + x16 şeklinde iki ekran kartını tam performansta kullanıp*** üstüne 8 hat sayısı sahibi olabiliyorsunuz. M.2 SSD'lere kullanılabilir rahatlıkla.

***: SLI modu %200 performans manasına gelmiyor. İki kart takıldı diye performans iki katına çıkmak zorunda değil. Oynanan oyuna ya da kullanılan yazılıma göre aldığınız performans hiç artmayabilir ya da neredeyse iki katına çıkabilir. Ortalama 1.5 katına çıkar denebilir. Sabit bir artış söylenemez.

Hepsi bir uyum içinde olsun, baştan aşağı ASUS markalı güzel görünsün istiyorsanız cebinizden daha çok para çıkar. Her ürünün en makul olanı ASUS'ta değil. Görünüşe çok önem vermeden güçlü sistem toplamak istiyorsanız @KralGS 'nin önerilerini tavsiye ederim. Fiyatına göre ciddi manada performansı yüksek olan sistemler, ikisi de.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı