15000 TL monitör hariç sistem toplama tavsiyesi

Bütçe
15000

Geoffroy

Hectopat
Herkese iyi forumlar iyi pazarlar. Uzun süredir sahip olduğum 10 senelik emektarla yakın zamanda yollarımı ayırmayı düşünüyorum. 2K 144Hz monitör kullandığım için yeterli gelmiyor şu anki sistemim. Eskiden bu forumu aktif bir şekilde kullanırdım ve gerçekten en düzgün kitlelerden birine sahipti bu forum. "Toxic" ve bilmeden konuşan insan sayısı diğer forumlara göre gerçekten azdı bu yüzden sizden yardımınızı istiyorum.

Harcayabileceğim 15-16 bin TL civarı bir bütçe var elimde. Son birkaç gün araştırma yaptım ve anladığım kadarıyla RTX 3000 serisi karaborsaya düşmekle kalmamış, Türkiye'de bu kurumsal boyuta geçmiş. Bütün vergiler hesaplandığında 7500 TL'yi geçmemesi gereken RTX 3080 kartı 10 bin TL'lerden satılmakta. Bu yüzden ekran kartı konusunda 2021 yılını bekleyebilirim elimde GTX 1070 Ti var bir süre işimi görecektir. İşlemci konusunda pek bir bilgim yok. Ryzen 5000 serisi çıktı mı, TR'ye geldi mi, halen Intel'den iyi mi bilmiyorum onu sizin bilgilendirmenize bırakıyorum.

Özet olarak sizden monitör hariç 15000 TL'ye yakın bir bütçeyle bilgisayar toplama tavsiyesi istiyorum. Kasa olarak Corsair iCUE 465X'e çok yakınım ama yine de önerilerinizi dinlerim. Herkese iyi forumlar yeniden.

Ya da toplayın beklemeyin bilmiyorum.
İlk söylentilerde ocak falan denmişti ama bilmiyorum gene de toplayın. AMD kötü değil zaten.

Bence her sisteme işlemci AMD, ekran kartı NVIDIA alınmalı. Çoğu kişide böyle yapıyor ister oyun olsun ister render. Yeni gelen Intel işlemciler ile durum ne olur bilinmez ama çok değişçeğini sanmıyorum.

Bence her sisteme işlemci AMD, ekran kartı NVIDIA alınmalı. Çoğu kişide böyle yapıyor ister oyun olsun ister render. Yeni gelen Intel işlemciler ile durum ne olur bilinmez ama çok değişçeğini sanmıyorum.
Ben de öyle düşünmekteyim. Her şey bir kenara intelin bu soket değiştirme fantezisi bile yeterli seçmemek için.

Yeni konular

Geri
Yukarı