15000 TL oyuncu bilgisayarı tavsiyesi

LoL oynuyorum genelde ben ama Total War troy Watch Dogs 2 Control (DLSS ve Ray Tracing)
İyi olur test içi.
Gecikme için kusura bakma. Hafta içi yoğun iş temposundan anca deneyebildim. Nvidia ayarları biraz sıkıntılı çünkü oyunu 1440p seviyesine çıkartmaya çalışıyor ama renderladığı hali 1080p'nin altında oluyor. O yüzden nvidia ayarını 1920x1080 kendim çektim. 2-3 seviye sola doğru da optimizasyon kısmını çektim.

2-3 tık konusu kafa karıştırmasın diye fotoğrafını sona ekliyorum. Hiç bir şekilde ne kasma ne de donma olmadı. En kötü 75 fps civarını gördüm. Gözden kaçan ekstrem bir yer olduysa affola. 144 fps'i de görüyorsun, sürekli olmasa da.

Başka oyun testi yapamadım çünkü istediğin oyunlar maalsef bende yok. Control'ü alacaktım, denk geldi öyle alıp denedim. Epic Games'te indirimde, ilgilenenler için.

Overwatch için bir araştır istersen, onu da tekrar test edip, onunla ilgili de dönüş yapabilirim.

Fiyat konusunda şunu eklemek istiyorum, 4800H ile 4900H aasında ekstrem bir fark yok gözüküyor. Yani 4900H olsun demezsen, hepsiburada 11.500'e çıkarttı 4800H'lının fiyatını(Maalsef)

Önümüzdeki hafta içerisinde 8 GB RAM siparişini vereceğim. Tek o kaldı laptopta eksik. Ama 8 GB RAM bile şu an gayet güzel performans sağlıyor.

Dosya Ekleri

• nvidia_control_settings.jpg
    nvidia_control_settings.jpg
    138,6 KB · Görüntüleme: 116
@sammael hocam ben r7 4800h rtx 2060 olan modeli almayı düşünüyorum. Yukarıda deneyimlerinizi çok iyi aktarmışsınız, teşekkürler. Ben üniversite öğrencisiyim. Bu laptopu okulda da kullancam.
1) Bu yüzden laptopun şarjı ne kadar gidiyor?
2) Ayrıca 8 gb ram 2×4 olarak mı geliyor yoksa 1×8 mi ?
3) Ram i yükseltmeyi düşündüğünüzü yazmışsınız, hangi markayı, modeli tercih ettiniz ya da düşünüyorsunuz?
Bir de (bu soruyu herkese soruyorum) okulda veya başka bir yerde şarj yetmediği durumda powerbanktan şarj ederek kullanabilir miyim, bunun için öneriniz var mı?

@sammael hocam ben r7 4800h rtx 2060 olan modeli almayı düşünüyorum. Yukarıda deneyimlerinizi çok iyi aktarmışsınız, teşekkürler. Ben üniversite öğrencisiyim. Bu laptopu okulda da kullancam.
1) Bu yüzden laptopun şarjı ne kadar gidiyor?
2) Ayrıca 8 gb ram 2×4 olarak mı geliyor yoksa 1×8 mi ?
3) Ram i yükseltmeyi düşündüğünüzü yazmışsınız, hangi markayı, modeli tercih ettiniz ya da düşünüyorsunuz?
Bir de (bu soruyu herkese soruyorum) okulda veya başka bir yerde şarj yetmediği durumda powerbanktan şarj ederek kullanabilir miyim, bunun için öneriniz var mı?
1) Üniversite bölümüne göre tamamen değişen bir durum. Mesela Linux işletim sisteminde kod yazacağım diyorsan, Windows'un rahat 1.5 katı daha fazla gider. Ben mimarım, render yapacağım dersen, daha az gider. Sorunun cevabını es geçmeyelim, şarjı 2-2.5 saat gidiyor, maksimum performans, arkada torrent açık, tarayıcıda 3-4 tab açık ve aktif kullanıyorum. (Hatırladığım kadarıyla, daha az olabilir) Not: Hepsiburada sitesinde maalesef daha uzun süre şarjı giden 90-95W versiyonu yok. Olsaydı çok daha uzun giderdi
2) 1x8GB RAM var içinde. İkinci slotu boş. (İkinci m.2 SSD'yi taktığım için, içini açtım)
3) Mevcut markayı hatırlamıyorum, onu bulunca alacağım. Açıkçası fırsatım olursa daha da araştırıp, 8 GB CL 16 alıp, daha sonra diğer 8 GB'tı da CL 16, 8 GB ya da CL 16, 16 GB alacağım. Laptop biraz beli bükünce, biraz ertelemek zorunda kaldım.

Bence hiç powerbank vs şeyleri düşünme. Çünkü yeni laptoplar W vs olarak daha yüksek tüketime sahip. 19.5V 11.8A şarj aleti var. 4800H'ın avantajı, 4900H'tan daha az batarya tüketecektir. Gerçekten işlemciyi zorlamak zor. Abartıyor gibi gözükebilirim ama bence bu işlemci laptopa fazla =D

Elimden geldiğince yaşadıklarımı/testleri aktardım, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Dilerim sen de alıp memnun kalırsın.

Bonus: Laptopun içi

Dosya Ekleri

• Laptopun_içi.jpg
    Laptopun_içi.jpg
    306,9 KB · Görüntüleme: 105
Bu makineyi almayı çok istedim ama rtx2060'ın 90w'lık versiyonunu kullandığını öğrenince Strix G15 aldım. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Elbette Ryzen9 10750h'a göre çok güçlü bir işlemci ama zaten oyunlarda işlemcinin 40%-50% si kullanılırken ekran kartının daha iyi olduğu bir modeli almak mantıklı geldi. Tabii herhangi bir benchmark yapmadım, onun için kesin birşey söyleyemem.

Kesinlikle Ryzen 7/9 serisini öneriyorum. Bayağıdır araştırmakta ve heyecanla beklemekteydim Ryzen 4800/4900 serisini. Asla ama asla Intel alınmaz. Eskiden uzunca süre Intel kullandım, şu an mevcut masaüstüm Ryzen 7 3700X ve dün akşam
siparişini verdim.
Sebeplerine gelirsek.
1. Ryzen çip için gerekli boyutu yarıya indirdi, kullanılan hızı arttırdı ve şu an ürettiği işlemciler masaüstü işlemcileri ile kapışıyorlar.
2. Bütünleşik ekran kartını ekstra araştırmadım, yalan olmasın.
3. Ryzen'in özelliği, iki tane 8 gb ram takarsan eğer, ikisinin gücü artıyor. Tek 16 gb'tan daha performanslı oluyor.
4. Şarj süresinin inanılmaz uzun gitmesi. Şu ana kadar yüksek performanslı işlemcilerde görülmemiş bir özellik.
5. Diğer laptoplarda var mı bilmiyorum ama bu laptopum özelliği, 2 tane M.2 SSD slotu ile geliyor.
6. Aldığım modelde var mı bilmiyorum, çünkü stoğun bitmesinden tedirgin olup sipariş ettim. Bu laptoplar ikiye ayrılıyor,
6.1. 65W 2.5" HDD yuvalı
6.2. 95W 2.5" HDD yuvası olmayan

Asla 1660ti önermiyorum çünkü araştırmalarıma göre bazılarında GSYNC desteği bulunmuyor. 2060 RTX 1660ti ise GTX. Bu büyük farklılık demek. O yüzden daha ucuza 1660ti olan Ryzen serileri varken almadım.

Daha önce MSI'ın önerilen serilerinin eski versiyonunu aldım ama klavyesi kronik problemli olduğu için büyük sorun yaşadım. Kablo ezilmesi kaynaklı problem var. Garantiye göndermedim(benim hatam) ama gönderenler de, klavye değişip geliyor, kısa süre sonra eskisi gibi oluyor yazmışlar. Forumlarda Türkçe-İngilizce farketmeksizin bakmadığım yer kalmadı. Bantlayıp kabloyu düzelterek çözüm önerisini bile denedim. Maalesef olmadı.

Atladığım bir konu varsa lütfen sorun, bildiğim ve araştırdığım kadarıyla bilgi veririm.

Not: Önemli mi bilmiyorum ama Yazılım Mühendisiyim ve benim için bilgisayar konusu çok önemli. O yüzden deli gibi araştırdım. 2 aydır çıkmasını bekliyordum bu laptopun.
Güncel olarak memnun musunuz?

Güncel olarak memnun musunuz?
Güncel olarak memnunum. Herhangi bir sıkıntı ya da problem yaşamadım. Bugün içerisinde aldığım yeni RAM'i takacağım. 8 GB 22CL 3200 MHZ aldım.

Bu makineyi almayı çok istedim ama rtx2060'ın 90w'lık versiyonunu kullandığını öğrenince Strix G15 aldım. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Elbette Ryzen9 10750h'a göre çok güçlü bir işlemci ama zaten oyunlarda işlemcinin 40%-50% si kullanılırken ekran kartının daha iyi olduğu bir modeli almak mantıklı geldi. Tabii herhangi bir benchmark yapmadım, onun için kesin birşey söyleyemem.
Ben paylaşımınız üzerine bayağı araştırdım ama 90W'lık bir versiyon bulamadım. Demek istediğim 2060'ın 90W'lık bir versiyonunu bulamadım. Tabii bununla kalmayıp uzun uzadıya elimdeki laptopun hangi ekran kartına sahip olduğunu öğrenmek istedim.

Sonuç olarak benim cihazımda bu var.

Listenin tamamı

Ryzen serilerine özel olarak daha fazla boost alıyorlar. Listede Ryzenli olanı yok. Bu cihazda olan ekran kartından daha iyi 2060 var. Daha iyi olanların fiyatıyla bunu karşılaştırmak lazım. Bence çok uçurum bir fark yok.

Geç dönüş için kusura bakmayın, araştırma sürecim tahminimden uzun sürdü. Eksik ya da yanlış bilgi vermek istemedim.

Güncel olarak memnunum. Herhangi bir sıkıntı ya da problem yaşamadım. Bugün içerisinde aldığım yeni RAM'i takacağım. 8 GB 22CL 3200 MHz aldım.

Ben paylaşımınız üzerine bayağı araştırdım ama 90W'lık bir versiyon bulamadım. Demek istediğim 2060'ın 90W'lık bir versiyonunu bulamadım. Tabii bununla kalmayıp uzun uzadıya elimdeki laptopun hangi ekran kartına sahip olduğunu öğrenmek istedim.

Sonuç olarak benim cihazımda bu var.

Listenin tamamı

Ryzen serilerine özel olarak daha fazla Boost alıyorlar. Listede Ryzen'li olanı yok. Bu cihazda olan ekran kartından daha iyi 2060 var. Daha iyi olanların fiyatıyla bunu karşılaştırmak lazım. Bence çok uçurum bir fark yok.

Geç dönüş için kusura bakmayın, araştırma sürecim tahminimden uzun sürdü. Eksik ya da yanlış bilgi vermek istemedim.

İşte daha yeni olan RTX2060, G512L modelinde mevcut. Hemen hemen arada bin lira fark var.
G512'nin TUF A15'e göre avantajları:
- Çok daha kaliteli bir ekran paneli
- Daha iyi bir soğutma sistemi
- Mevcut modelde 1TB SSD var
G512'nin TUF A15'e göre Dezavantajları:
- O sevdalandığımız AMD CPU'lar yok maalesef, 10.nesil Intel CPU'lar kullanıyor :(

GeForce RTX 2060 Mobile Refresh
Bu GPU G512L'de olan GPU
Ama TUF A15'teki GPU'yu bulamadım nedense sitede. Görünürde sadece 65W'lık versiyon ile 115W'lık versiyon mevcut.

İşte daha yeni olan RTX2060, G512L modelinde mevcut. Hemen hemen arada bin lira fark var.
G512'nin TUF A15'e göre avantajları:
- Çok daha kaliteli bir ekran paneli
- Daha iyi bir soğutma sistemi
- Mevcut modelde 1TB SSD var
G512'nin TUF A15'e göre Dezavantajları:
- O sevdalandığımız AMD CPU'lar yok maalesef, 10.nesil Intel CPU'lar kullanıyor :(

GeForce RTX 2060 Mobile Refresh
Bu GPU G512L'de olan GPU
Ama TUF A15'teki GPU'yu bulamadım nedense sitede. Görünürde sadece 65W'lık versiyon ile 115W'lık versiyon mevcut.
Ben sizin laptopu aradım taradım ama çeşitleri ve benzerleri var. Aldığınız fiyat nedir ve model bilgilerini detaylı yazabilir misiniz? Bir de aldığınız yerin linki olursa çok iyi olur. Daha rahat araştırabilirim.

Gönderdiğim yerde 65W gözüküyor A15'in ekran kartı ama daha yüksek olması da muhtemel tabii. Çünkü Ryzen'den destek alıp, normal versiyonundan üst performansta çalışıyor.

G512'in TUF A15'e göre Dezavantaj kısmına ekleme yapmak istiyorum.
Dual Channel Özelliği olmaması.

Dual Channel RAM Nedir? Ryzen işlemciler, destekleyen anakartlarla, Dual Slot olarak takıldığı zaman, RAMler 2 katı gibi çalışır. Linkte anlatım mevcut.

Merhabalar bende 15000 tl civarında bir laptop bakıyorum. RTX 2070, 16 ram ve 1tb ssd barındıran bir pc baktığımda hep sonuç excalibura çıkıyor, msi, asus veya monster da belirttiğim özellikler malesef çok yüksek rakamlara çıkıyor, excalibur kullanan var mı bu g900 modeli için ne diyorsunuz verilir mi bu paralar, kullananlar varsa bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Geri
Yukarı