15000 TL'ye hem yazılım hem de oyun için toplama PC önerisi

sametdrsn1784

Femtopat
Daha fazla  
Bütçem 15-16K (monitör hariç). Hem oyun için hem de yazılımda işimi görecek bir toplama PC arıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Monitör için bir fikrim yok ama monitörede 3,5 ya da 4K bütçe ayırabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Ekran kartı olarak ise 5000-6000 civarı bütçe kalıyor. Bu bütçe ile ya sıfır RX6600 tarzı bir kart alabilirsin fakat benim önerim ikinci el olarak (mümkünse garantisi devam eden) RTX3060Ti, RTX3070, RX6700XT, RX6800 gibi kartlara yönelmen olur. Çoğunlukla AMD kartlar aynı fiyatlardaki Nvidia kartlardan daha performanslı, kullanacağın programlara göre karar verirsin. Bir de fark verebilisen işlemciyi R5 5600 yapman daha iyi olur.

Ekran kartı olarak ise 5000-6000 civarı bütçe kalıyor. Bu bütçe ile ya sıfır RX6600 tarzı bir kart alabilirsin fakat benim önerim ikinci el olarak (mümkünse garantisi devam eden) RTX3060 Ti, RTX3070, RX 6700 XT, RX6800 gibi kartlara yönelmen olur. Çoğunlukla AMD kartlar aynı fiyatlardaki NVIDIA kartlardan daha performanslı, kullanacağın programlara göre karar verirsin. Bir de fark verebilisen işlemciyi R5 5600 yapman daha iyi olur.

İkinci ellerde sıkıntı çıkması gibi bir durum olabilir mi?

@fryzen Gayet güzel sistem olmuş. Kasayı DeepCool CC560 modeliyle değiştirebilir. 500 TL cebinde kalır.

RAM de 1x16 yerine 2x8 daha mantıklı.
CC560 fiyatı düşürmek için tercih edilebilir fakat biraz daha alt seviye iç yapıya ve tek renkli fanlara sahip. Bellek olarak anakart yükseltilirse 2x8 yapılabilir fakat şu anki anakartta çift bellek slotu olduğundan 2x8 bellek seçilirse yükseltme yapılamaz.

İkinci ellerde sıkıntı çıkması gibi bir durum olabilir mi?
Orada ince eleyip sık dokumanız ve benim önerim garantisi devam eden kart almanız gerekli.

CC560 fiyatı düşürmek için tercih edilebilir fakat biraz daha alt seviye iç yapıya ve tek renkli fanlara sahip. Bellek olarak anakart yükseltilirse 2x8 yapılabilir fakat şu anki anakartta çift bellek slotu olduğundan 2x8 bellek seçilirse yükseltme yapılamaz.

Orada ince eleyip sık dokümanız ve benim önerim garantisi devam eden kart almanız gerekli.

Eyvallah hacı bayağı iyi tavsiye oldu benim için sağ ol peki monitörü ne almalıyım sence bütçem taş çatlasın 4K.

Yeni konular

Geri
Yukarı