16+4 GB vs. 16+16 GB RAM

luci666

Hectopat
Dell G5 SE 5505 kullanıcısıyım. R5 4600H işlemci, RX 5600M ekran kartına sahip bir model. 4+4 dual channel RAM ile gelmişti. 4+16GB olarak yükseltme gerçekleştirdim. Belirtmeliyim, belleklerin markaları ve kapasiteleri dışında her şeyleri aynı. CL değerleri, voltajları vb. şeylerden bahsediyorum. CL22, 3200 Mhz. olarak çalışıyorlar. Bir mavi ekran ya da benzeri bir problemle karşılaşmadım, yaklaşık bir aydır bu şekilde sorunsuz kullanıyorum. Oyun ya da diğer uygulamalarda bir takılma, donma vb. problemler mevcut değil.

CPU-Z üzerinden baktığım zaman, bellekler dual channel olarak çalışıyor. SPD kısmında ise 4GB single, 16GB dual channel olarak görüntülenmekte. Emin olmamakla birlikte 4GB single, 16GB ise 8+8 olmak üzere dual channel çalışıyor gibi duruyor.

İki gün önce 16GB aynı bellekten sipariş verip, siparişi iptal etme kararı aldım. 32GB günümüz için gereksiz bir maliyet oluşturuyor. Ancak dual channel performansından da geri kalmak istemiyorum. Dolayısıyla, belleklerin %100 dual channel çalıştıklarından emin olmak istiyorum.

Sadece tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

1.png
2.png
3.png

Dell G5 SE 5505 kullanıcısıyım. R5 4600H işlemci, RX 5600M ekran kartına sahip bir model. 4+4 Dual Channel RAM ile gelmişti. 4+16 GB olarak yükseltme gerçekleştirdim. Belirtmeliyim, belleklerin markaları ve kapasiteleri dışında her şeyleri aynı. CL değerleri, voltajları vb. şeylerden bahsediyorum. CL22, 3200 MHz. Olarak çalışıyorlar. Bir mavi ekran ya da benzeri bir problemle karşılaşmadım, yaklaşık bir aydır bu şekilde sorunsuz kullanıyorum. Oyun ya da diğer uygulamalarda bir takılma, donma vb. problemler mevcut değil.

CPU-Z üzerinden baktığım zaman, bellekler Dual Channel olarak çalışıyor. Spd kısmında ise 4 GB Single, 16 GB Dual Channel olarak görüntülenmekte. Emin olmamakla birlikte 4 GB Single, 16 GB ise 8+8 olmak üzere Dual Channel çalışıyor gibi duruyor.

İki gün önce 16 GB aynı bellekten sipariş verip, siparişi iptal etme kararı aldım. 32 GB günümüz için gereksiz bir maliyet oluşturuyor. Ancak Dual Channel performansından da geri kalmak istemiyorum. Dolayısıyla, belleklerin %100 Dual Channel çalıştıklarından emin olmak istiyorum.

Sadece tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Eki Görüntüle 825509Eki Görüntüle 825510Eki Görüntüle 825511

32 GB yapmak en iyisi laptopu yıllarca kullanırsın. Temiz kullanırsan belki de 10 seneden fazla.
Ama istemiyorsan elindeki RAM'leri satıp 8 + 8 alabilirsin. Dual Channel olarak kullanırsın.

Neden 32 GB istiyorsunuz ki? Çoğu oyun hala 8 GB bandında.
32GB istemiyorum. Bu yüzden RAM siparişimi iptal etmiştim zaten. Dual channel performansını etkliyor mu 16+4GB kombinasyonu, net olarak bunu öğrenmek istiyorum. Çok fazla tavsiye edilmediğini biliyorum ancak 16+16 yapsam bile dual channel performansının ne kadar artacağından şüpheliyim.

16+4 GB RAM'in 4 GB'si Dual (2x4) 12 GB'si Single çalışır. Orada belirtilen Dual ve Single bizim bahsettiğimiz Dual ve Single tam olarak aynı anlamda değil. Ama önemli olan 8 GB'da olsa Dual çalışan RAM'iniz var, sırf daha fazla Dual için 2x8 kullanmanıza gerek yok böyle devam edebilirsiniz çok bir şey fark etmez. İlla değişeceğim derseniz en az masraflı olan 16+8 modeline geçebilirsiniz.

Geri
Yukarı