16:9 vs 16:10 Monitör

fenax

Kilopat
Daha fazla  
RX 460 ekran kartı için monitör arıyorum ve maksimum 500TL verebileceğim. Şu an bu iki model arasındayım fakat birisi 16:9 birisi 16:10, hangisini almamı önerirsiniz? 16:10 olan daha ucuz. Daha önce duymadığımdan dolayı 16:10 hakkında bilgi verebilir misiniz, sıkıntı yaşatır mı?
  1. 16:10 Samsung LS22E20KBW 22"
  2. 16:9 Samsung S22F350FHMXUF 21.5"

Bütçe içerinse kalındığı sürece daha farklı önerilerinize açığım. Daha önce 16:10 kullanan varsa tecrübelerini anlatabilirse çok yardımı dokunacaktır.

Bahsettiğiniz değer ekranın genişlik yükseklik oranı. Yani genişliği 16'nın katı (mesela 1920), yüksekliği ise 9'un (mesela 1080) veya 10'un (1200) katı olacak. Ancak bu sayılar her zaman tutmayabilir. Açıklamalara bakın derim. Sizin gönderdiğiniz monitörlerde 16:9 olan modelin çözünürlüğü daha yüksek. Onu tercih ederdim ben olsam. Ayrıca YouTube gibi siteler videoları 16:9 formatında gösteriyorlar. Yani monitörün 16:10 ise aşağıda ve yukarıda siyah çizgiler olacak. Benim için sıkıntı olmuyor ama seni bilemem.
Başlıksız-5 kopya.jpg
(Not: Videonun resmi kasıtlı bir şekilde burada çekilmemiştir.)

Bahsettiğiniz değer ekranın genişlik yükseklik oranı. Yani genişliği 16'nın katı (mesela 1920), yüksekliği ise 9'un (mesela 1080) veya 10'un (1200) katı olacak. Ancak bu sayılar her zaman tutmayabilir. Açıklamalara bakın derim. Sizin gönderdiğiniz monitörlerde 16:9 olan modelin çözünürlüğü daha yüksek. Onu tercih ederdim ben olsam. Ayrıca YouTube gibi siteler videoları 16:9 formatında gösteriyorlar. Yani monitörün 16:10 ise aşağıda ve yukarıda siyah çizgiler olacak. Benim için sıkıntı olmuyor ama seni bilemem.Eki Görüntüle 227394(Not: Videonun resmi kasıtlı bir şekilde burada çekilmemiştir.)
Monitörün kendisin de siyah olmasından dolayı bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Çözünürlük farkı hissedilir seviyede olur mu peki? Geniş olması çizim yaparken veya film izlerken daha iyi olur gibi düşünüyorum.

Monitörün kendisin de siyah olmasından dolayı bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Çözünürlük farkı hissedilir seviyede olur mu peki? Geniş olması çizim yaparken veya film izlerken daha iyi olur gibi düşünüyorum.
Performans olarak hayır, olmaz. En fazla 1-2 FPS değişir. Ancak yarım inçlik bir fark için standart en boy oranından şaşmak bence mantıklı değil.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı