16 GB RAM 8 GB gözüküyor

Kerem2695

Centipat
Arkadaşlar kolay gelsin. Sistemimde 8+8 iki RAM mevcut. 1 yıldır sıkıntısız kullanıyordum, oyunlarda performans düşüşüyle fark ettim. Fiziksel RAM 16 GB gözükmesine rağmen kullanılabilir RAM 7,95 GB gözüküyor. BIOS güncel, RAM'leri yer değiştirdim sıkıntı çözülmedi. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran Alıntısı2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi birkaç seçenek yazacağım size.

BIOS tüm RAM'leri görmekte fakat bir sıkıntı var ilk olarak kolay yoldan başlayalım elinizdeki 2 RAM'i de çıkartıp tek tek takıp deneyin yani Corsair 8 GB olanı tek takın açıldığından ve RAM'i gördüğünüzden emin olun sonra çıkartıp öbür RAM'i takın bundan emin olun eğer sorunsuz açılırsa daha iyi en azından RAM'lerden hiçbirinde arıza yok demektir.

Daha sonra RAM'leri 1. ve 3. slota takıp deneyin olmazsa 2'ye ve 4'e takın.
Olmazsa komple sistemi kapatın BIOS'u sıfırlayın ve tekrar deneyin BIOS pilini çıkartıp takmayı da deneyebilirsiniz bunların hiçbiri sorunu çözmezse anakartda arıza olabilir veya yine de RAM'lerde olabilir.

Şimdi birkaç seçenek yazacağım size.

BIOS tüm RAM'leri görmekte fakat bir sıkıntı var ilk olarak kolay yoldan başlayalım elinizdeki 2 RAM'i de çıkartıp tek tek takıp deneyin yani Corsair 8 GB olanı tek takın açıldığından ve RAM'i gördüğünüzden emin olun sonra çıkartıp öbür RAM'i takın bundan emin olun eğer sorunsuz açılırsa daha iyi en azından RAM'lerden hiçbirinde arıza yok demektir.

Daha sonra RAM'leri 1. ve 3. slota takıp deneyin olmazsa 2'ye ve 4'e takın.
Olmazsa komple sistemi kapatın BIOS'u sıfırlayın ve tekrar deneyin BIOS pilini çıkartıp takmayı da deneyebilirsiniz bunların hiçbiri sorunu çözmezse anakartda arıza olabilir veya yine de RAM'lerde olabilir.

Anakartta 2 slot var. RAM'leri tek tek deneyip yazacağım. İlginiz için sağ olun

Yeni konular

Geri
Yukarı