16 GB RAM 8 GB kullanılabilir sorunu

ozanimamzade

Hectopat
Merhabalar işlemci fanı değiştirdim PC'yi açtım baktım 16 GB RAM 8 GB kullanılabilir yazıyor. Sistem 16 GB RAM takılı olduğunu görüyor fakat 8 GB kullanılabilir olarak gözüküyor arkadaşlar. İşlemciyi çıkarıp baktıgımda pinlere birazcık termal macun bulaştığını gördüm. İşlemci ile RAM'ler arasındaki iletişimi kopartıyor olabilirler mi? Zira bu sorun yüzünden anakartımı değiştirdim fakat sorun hala devam ediyor. Eğer sorun işlemcidense işlemciyi bir şekilde temizlemeye çalışacağım olmazsa yeni işlemci alacağım. Sistemim şu şekilde.
ASRock B450M PRO4.
Zotac Gaming GTX1660SUPER.
Ryzen 5 2600X.
Apacher panther 16 GB 3000MHz (2x8)

RAM'lerin yerini ve slotları değiştirmeyi denedim. RAM'leri silmeyi denedim. 1-3'den 2-4 takmayı denedim. RAM'leri ayrı ayrı takmayı denedim ikisi de tek başına sistemi çalıştırdı. RAM'leri silmeyi de denedim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Ayriyetten RAM'lerim 2133MHz'de çalışıyorlar. XMP açmaya çalıştığım taktirde PC 3 kere reboot atıp eski haline dönüyor.

Dosya Ekleri

• xdddd.png
    xdddd.png
    20,1 KB · Görüntüleme: 143
Default BIOS yapın, yeni BIOS sürücüsü var ise yükleyin. Yüklemeden sonra düzelmez ise yukarıda attığım işlemi deneyin.

Default ayarlar da olmadı. Frekans ya da voltaj yükseltme denemelerimde PC reboot atıyor. Ben hiçbir şey anlamadım bu işten PC'yi aldığımdan beri rahat kafa ile kullanamıyorum kafayı yiyeceğim artık.

Geri
Yukarı