16 GB RAM 8 GB olarak görünüyor

DOKUGANN

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık bir 3 4 aydır bu sorunla beraber yaşıyorum. 16 GB Corsair Vengeance Pro RGB RAM'larim var. 8*2 bunların 8 GB'ını sistem kendisine ayırmış bunu nasıl düzelteceğim? Kaç aydır araştırdım herkes çalıştıra MSConfig yapıp ya da RAM'larin yerlerini değiştirip tak çıkar yaparak düzeltiyor. Hepsini denedim ama bir sonuç alamadım. Hala vaziyet bu. Çok ciddi FPS kayıpları alıyorum :(

Bilgisayar bileşenler;
Ekran kartı: MSI RTX 2060S Gaming X 8 GB.
Anakart: MSI X470 Gaming Pro Carbon 3466MHz.
RAM: Corsair Vengeance Pro RGB 8+8
İşlemci: AMD Ryzen 2600.
SSD: XPG Spectrix S40G 512 GB.
HDD: Seagate 1TB.
PSU: Corsair VS serisi VS650 650W 80Plus.

Dosya Ekleri

• resim_2021-12-05_050937.png
    resim_2021-12-05_050937.png
    40 KB · Görüntüleme: 150
  • resim_2021-12-05_052945.png
    resim_2021-12-05_052945.png
    32,6 KB · Görüntüleme: 111
Bilgisayardan özelliklere girince hakkında kısmında Ram miktarı ne yazıyor. Sadece 8 Gb mı yazıyor. Yoksa Ram 16 Gb Kullanılabilir alan 8 gb mı yazıyor.
Öncelikle çalıştıra girip mscongif yaz. Ardından ön yüklemeye tıkla. Oradanda gelişmiş seçenekleri aç. Resimdeki işaretlediğim yerde tik işareti varsa onu kaldır veya oraya 16384 yazıp tamam de.
1.png

Son düzenleme:
Öncelikle sisteminiz 32 Bit ise 64 yapın, olmuyorsa veya zaten 64 Bit ise BIOS ayarlarını sıfırlayarak çözüme kavuşabilirsiniz.

BIOS Sıfırlama Rehberi

BIOS'u varsayılan ayarlara döndürme işlemine sıfırlama diyoruz. BIOS sıfırlamak için farklı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda farklı yöntemler mevcut. Yazılımsal yolla sıfırlama: Bu işlem için PC açılırken Del/F2 tuşu ile BIOS'a girilir. Exit sekmesinde restore defaults seçeneğinin üstüne...

www.technopat.net

www.technopat.net

Artı -3 Eksi
Bende de 8 GB varken 3.42 GB kullanılabilir alan diyor çünkü PC 32 Bit 64 Bit olursa düzelecek belki sende de benzer bir sorun vardır

Öncelikle sisteminiz 32 Bit ise 64 yapın olmuyorsa veya zaten 64 Bit ise BIOS ayarlarını sıfırlayarak çözüme kavuşabilirsiniz.

BIOS Sıfırlama Rehberi

BIOS'u varsayılan ayarlara döndürme işlemine sıfırlama diyoruz. BIOS sıfırlamak için farklı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda farklı yöntemler mevcut. Yazılımsal yolla sıfırlama: Bu işlem için PC açılırken Del/F2 tuşu ile BIOS'a girilir. Exit sekmesinde restore defaults seçeneğinin üstüne...

www.technopat.net

www.technopat.net

Neden bunları attınız ki? 32 Bit olsa maksimum 4 GB'ını görürdü zaten. Demek ki 64-Bit.

Yeni konular

Geri
Yukarı