16 GB RAM, 8 GB olarak görünüyor

Anil1911

Hectopat
Bugün sistemimi upgrade ederek AMD Ryzen 3 2200G işlemciden, AMD Ryzen 5 2600'e geçtim. İşlemciyi 2. el olarak aldım 1-2 tane pini çok az yamulmuştu düzelttim, termal macunu sürerken pinlere biraz bulaştı onu da temizledim, en son fanı takmakta biraz zorladı fakat taktık. En sonunda bilgisayarı çalıştırdım açtım fakat sistemimde 16 GB RAM takılı olmasına rağmen 8 GB olarak görüyor bu sorunu nasıl çözebilirim?

SDSSS.png

Bugün sistemimi upgrade ederek AMD Ryzen 3 2200G işlemciden, AMD Ryzen 5 2600'e geçtim. İşlemciyi 2. el olarak aldım 1-2 tane pini çok az yamulmuştu düzelttim, termal macunu sürerken pinlere biraz bulaştı onu da temizledim, en son fanı takmakta biraz zorladı fakat taktık. En sonunda bilgisayarı çalıştırdım açtım fakat sistemimde 16 GB RAM takılı olmasına rağmen 8 GB olarak görüyor bu sorunu nasıl çözebilirim?

Eki Görüntüle 1283795
Bu videonun 01:39:00 dan sonrasını izleyin

Siz bu videoyu izleyin ama 01:39:00 dan sonrasını.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Siz bu videoyu izleyin ama 01:39:00'dan sonrasını.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam RAM'ler zaten 5-6 aydır birlikte çalışan RAM'ler idi. İşlemcimi değiştirdikten sonra oldu bu.

Bu RAM'ler bana farklı gibi geldi zira biri Single Rank, diğeri Dual Rank. Yine de madem birlikte sorunsuz çalışıyordu, sırayla bunları yapın:
  • BIOS eski ise güncelleyin.
  • BIOS sıfırlayın, eski işlemciden ve bellek konfigürasyonundan ayarlar kalmış olabilir.
  • Eski işlemci ile deneyin, tam görüyor ise yeni işlemcinizde sorun olabilir.

BIOS güncellediniz mi? Veya sıfırladınız mı?

Hayır.
Bu RAM'ler bana farklı gibi geldi zira biri Single Rank, diğeri Dual Rank. Yine de madem birlikte sorunsuz çalışıyordu, sırayla bunları yapın:
  • BIOS eski ise güncelleyin.
  • BIOS sıfırlayın, eski işlemciden ve bellek konfigürasyonundan ayarlar kalmış olabilir.
  • Eski işlemci ile deneyin, tam görüyor ise yeni işlemcinizde sorun olabilir.
Hocam sistem açılırken fanların ışıkları yanıp sönüyor ve anakarttaki dram ışığı yanıyor. ardından normal bir hal alıyor ve windows ekranı geliyor.

Geri
Yukarı