16 GB RAM 8 GB olarak görünüyor

MrVirteN

Decapat
Makaleler
1
Sisteme yeni bir RAM aldım, daha önceki RAM ile aynı fakat şöyle bir sorun var. Eskiden çalışan DIMA1 ve DIMA2 (isimlerini tam hatırlamıyorum 1. Ve 2. RAM slotları)Takılan RAM'ler okunuyor fakat sistem 8 GB olarak başlatılıyor, eğer RAM'leri 3. ve 4. slotlara takarsam bu seferde 16 GB olarak okuyor. Daha önce 1. Ve 2. slotları çalışıyordu şimdi ise neden çalışmıyor bir fikrim yok ben ekimi falan sürmedim. Bundan 1 ay önce te izlerken 3. slottan RAM'i çıkardım o kadar daha öncede 2. slota takılıydı.

-BIOS sıfırladım.
-RAM slotları değişti.
-CMOS sıfırlandı.
-RAM'leri tek tek senedim her ikisinde 3. ve 4. slota takınca sistem açılıyor ama 1. Ve 2. takınca tepki vermiyor sistem.

Bu olaylar sisteminin mavi ekran verip %100 olduktan sonra kendini yeniden başlatmadı. Akşamdan sabaha kadar beklediğim halde bende sistemi kapattım RAM slotu değiştirdim (1. ve 2. slot) taktığım zaman sistem açılmamıştı sonra 3.slota taktım açıldı.

Ryzen 5 1600
HyperX Predator 8*2 3000 MHz
MSI B350 PC Mate
GTX 1060 6 GB
240SSD
1.5 TB HDD

received_322611961657033.jpeg
IMG_20181019_172554.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Araştırdım biraz işletim sistemi home basic 64 bit ise desteklemiyo ama biosda eksik gösteriyor.
Anarkattada destek sorunu yok.Temasızlık olabilir

1-3, 2-4 şeklinde deneyin slotları.
Ram slotları değişti zaten 1. ve 2. Slotları çalışmıyor hocam
Araştırdım biraz işletim sistemi home basic 64 bit ise desteklemiyo ama biosda eksik gösteriyor.
Anarkattada destek sorunu yok.Temasızlık olabilir
Bende 10 pro var lisanslı temassızlık olabilir dediğin gibi bildiğim kadarı ile yandığı zaman Rami hiç görmüyor büyük ihtimal temassızlık garantiye yollayacağım işlerim bittiği zaman o süre boyunca 3. ve 4. Slotları kullanacağım
Kullanıcı hatası diyebilirler mi

Arkadaşlar bende de 16 gb ram var ana kart modelim gigabyte b450 s2h normalde 16 gb ram kullanıyordu hiçbir sıkıntı yoktu bilgisayarı aç kapa yaptığımda bilgisayar can çekişir gibi 3 kere elektirik gel git yaptı ve En sonunda açıldığında ekrana görüntü gelmiyordu reset tuşuna bastığımda açılıyordu bu sefer de bilgisayar özelliklerinde 7.95 gb yüklü ram gösteriyor cpuz programında 16 gb ram gösteriyor ama pc açılırken 8 açılıyor ana kartta çift slot var yerlerini değiştirdim aynı sorun devam ediyor fakat 2. Ram slotuna tek 8gb ram taktığımda pc hiç açılmıyor sanki ram yokmuşcasına . Ram slotu arızalı diycem fakat cpuz de slotlarda ram gözüküyor anlayamadım yardımcı olurmusunuz

İşlemci amd ryzen 7 2700x
Gpu. Gigabyte rtx 2060 oc
Ram gskill 3000 MHZ 8x2
Ana kart gigabyte b450m s2h

Bios sıfırladım
Bios pilini tak çıkar yaptım
Güncelledim ama sonuca varamadım lütfen yardımcı olun

@BayanHelsng yeni konu açın. Sosyal kurallarını okuduysaniz başkasının konusu altında kendi sorununuzu sormaniz yasaktır diye bir madde var. Sosyal kurallarını okumanız dileğiyle.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı