16 GB RAM 8 GB görünüyor

gerald13

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
ögrenci
Resimde de gösterdiğim gibi 16 GB RAM'e sahip olmama rağmen görev yöneticisinde sanki 8 GB'mış gibi gösteriyor.

369745

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuanda yapabileceğin en mantıklı yöntem RAM leri çıkarıp tekrardan takmak ve takarken 2. ve 4. DIM slotlarına taktığından emin ol.

Dostum sorunun aynısını eskiden yaşadım, 3-4 saat araştırmayla anca çözebildim. Şimdi sana yardımcı olayım :) Öncelikle arama kısmına regedit yazıp HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management’ı buluyorsun daha sonra tıkladığında karşına çıkan 2. yere (Clearpage gibi birşey olması gerek) tıklıyorsun. Orada 1 veya 0 yazması gerekiyor, 0 ise 1, 1 ise 0 yapıyorsun. Daha sonra aramaya msconfig yazıp bellek üst sınırı yazan yerden tik’i kaldırıyorsun, uygula ve tamama basıp bilgisayarı yeniden başlattığında sorunun çözülmüş olması gerek.

Aynı slota tek ram takıp dene, sonra diğer rami de tek takıp dene, her iki deneme sonucu pc açılırsa ramde ve taktığın slotta sorun yoktur. Sonra aynı slota ilk rami tak, diğer slotlara sırayla diğer rami takarak dene. Böylece slot arızası varsa onu anlarsın. Yine olmaz ise tek ram ile diğer tüm slotları dene. Eğer pc çalışırsa tüm slotlar sağlam ve bu defa bios ya da windows içi duruma bakmak gerekir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı