16 GB RAM bulunan sistemde her açılışta kullanılabilir RAM 8 GB görünüyor

StriX00

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX DDR 3000 C16 2x16GB
Selam. Başta fark etmesem de bir gün mavi ekranla karşılaşınca RAM'lerde sorun olabileceğini düşündüm ve bir de baktım ki 16 GB (2x8) RAM takılı olmasına rağmen RAM'lerden bir tanesi tamamen sisteme ayrılmıştı. Yani "kullanılabilir RAM" 8 GB gözüküyordu. Araştırdıktan sonra BIOS ayarlarında UEFI ayarını seçtim ve legacy ayarını kapattım. "save and reboot" yaptıktan sonra sorun düzeldi. Ama bilgisayarı her açtığımda "kullanılabilir RAM" 8 GB oluyor bu yüzden yeniden başlatıp BIOS'a girip save and reboot yapıyorum ve sorun düzeliyor. Sizce neden bilgisayarı ilk açtığımda (BIOS'a girmeden açtığımda) böyle bir sorun var? Yardımcı olacaklara teşekkür ederim.

BIOS resetleyip denediniz mi?

Görev Yöneticisi'nden RAM en çok neler kullanıyor baktınız mı? Bir de Samsung marka SATA SSD'niz var ise bu tip modellerde Rapid Mode'u açtığınız zaman RAM'den bayağı çekiyor, bu da bir ihtimal olabilir.

Yerlerini değiştirip deneyebilirsiniz. Bir de parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip deneyebilirsiniz.

Görev Yöneticisi'nden RAM en çok neler kullanıyor baktınız mı? Bir de Samsung marka SATA SSD'niz var ise bu tip modellerde Rapid Mode'u açtığınız zaman RAM'den bayağı çekiyor, bu da bir ihtimal olabilir.

Hocam arkada RAM kullanan uygulamaları minimumda tutmaya çalışırım genellikle bu yüzden sık sık kontrol ederim, gözüme çarpan bir uygulama olmadı şu ana kadar.

Yerlerini değiştirip deneyebilirsiniz. Bir de parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip deneyebilirsiniz.

Yerleri değiştirmeyi denedim. Silgi olayını biraz çekinsem de deneyeceğim. Ama sorunun RAM'lerde olduğunu düşünmüyorum çünkü BIOS'a girip çıktıktan sonra kendiliğinden düzeliyor bu saçma sorun.

Son düzenleme:
Anakart veya RAM kaynaklı da olabiliyor. İki RAM tek olarak çalışıyorsa büyük ihtimalle PSU anakart kaynaklı.

RAM'ler tek olarak sorunsuzca çalışıyorsa anakarta yönelin.

Geri
Yukarı