16 GB RAM gerekli mi?

Ekran kartı dışında sisteminden hiç bahsetmemişsin. Ne kadar daha o platformda kalmayı planladığına göre RAM takviyesi yapılır. Belki o zamana eldekini satıp yeni sistem kurarsın. Burada önemli olan senin gelecek planın. Yazdığın oyunlar için 8GB ideal. Eğer 2 3 sene sonra bunu satar yenilerim diyorsan hiç 16GB alma. 2020'de DDR5 gelecek ve 2019'da RAM fiyatları düşecek deniyor.

Ekran kartı dışında sisteminden hiç bahsetmemişsin. Ne kadar daha o platformda kalmayı planladığına göre RAM takviyesi yapılır. Belki o zamana eldekini satıp yeni sistem kurarsın. Burada önemli olan senin gelecek planın. Yazdığın oyunlar için 8GB ideal. Eğer 2 3 sene sonra bunu satar yenilerim diyorsan hiç 16GB alma. 2020'de DDR5 gelecek ve 2019'da RAM fiyatları düşecek deniyor.
2019'a kadar çıkacak oyunların RAM darboğazı olmadan 8GB ile oynayabilir miyim medium ayarlarda falan. Birde sistemim DDR3 tabanlı
  • İ7 4790 3.60GHZ
  • Anakartın markasını bilmiyorum Casper bir bilgisayardan geldi.
  • 8GB DDR 1600MHZ RAM
  • 600W KCASS PSU
Sistem bu şekilde eğer RAM fiyatlarının ucuzlaması konusunda ciddi iseniz RAM almak yerine bir anakart birde klavye alacağım. Diğer türlü 12GB RAM takacağım RAM fiyatları aldı başını gidiyor.

2019'a kadar çıkacak oyunların RAM darboğazı olmadan 8GB ile oynayabilir miyim medium ayarlarda falan. Birde sistemim DDR3 tabanlı
  • İ7 4790 3.60GHZ
  • Anakartın markasını bilmiyorum Casper bir bilgisayardan geldi.
  • 8GB DDR 1600MHZ RAM
  • 600W KCASS PSU
Sistem bu şekilde eğer RAM fiyatlarının ucuzlaması konusunda ciddi iseniz RAM almak yerine bir anakart birde klavye alacağım. Diğer türlü 12GB RAM takacağım RAM fiyatları aldı başını gidiyor.
RAM'lerin markasınıda bilmiyorum hocam Casper bilgisayardan kaldı onlar da zamanında Casper aldım ama olmaz olaydım.

Bilgisayarınız şu muydu acaba? CASPER CD.VTI4790A INTEL CORE İ7 4790 3.6 GHZ 8 GB 1 TB 2GB NVIDIA GT730 WIN 8.1
Bu arkadaş ile tamamen aynı fikirdeyim ayrıca. Eğer ki bu linkte ki ise, anakartınızın markası ECS ve hatta şu ECS > H81H3-M7 (V1.0) ve RAM'inizin markası da Crucial ve sizde 2 adet Crucial 4GB 1600MHz DDR3 Ram (CT51264BA160B) Fiyatı şundan olabilir veya bunların tamamen dışında Foxconn da olabilir anakartınız.

Ve bir önerim olacaktı, bence imzanızda sisteminizin bilgisi bulunabilir veya bundan sonra böyle sorularda konuyu en başta açarken sisteminiz hakkında daha detaylı bilgi verebilirseniz eğer, ben ve arkadaşlarımız inanıyorum ki daha iyi yardımcı olabiliriz.

Son düzenleme:
Bilgisayarınız şu muydu acaba? CASPER CD.VTI4790A INTEL CORE İ7 4790 3.6 GHZ 8 GB 1 TB 2GB NVIDIA GT730 WIN 8.1

Bu arkadaş ile tamamen aynı fikirdeyim ayrıca. Eğer ki bu linkte ki ise, anakartınızın markası ECS ve hatta şu ECS > H81H3-M7 (V1.0) ve RAM'inizin markası da Crucial ve sizde 2 adet Crucial 4GB 1600MHz DDR3 Ram (CT51264BA160B) Fiyatı şundan olabilir veya bunların tamamen dışında Foxconn da olabilir anakartınız.

Ve bir önerim olacaktı, bence imzanızda sisteminizin bilgisi bulunabilir veya bundan sonra böyle sorularda konuyu en başta açarken sisteminiz hakkında daha detaylı bilgi verebilirseniz eğer, ben ve arkadaşlarımız inanıyorum ki daha iyi yardımcı olabiliriz.
Sistem tam olarak oydu hocam.

O zaman RAM olarak şunu KINGSTON 8 GB DDR3 1600 MHz KINGSTON CL11 (KVR16N11/8) En Uygun Fiyatlarla UzmanlarPC de önerebilirim, RAM alacaksanız, tam uyumludur. Sizin bakmanız RAM alacakken aramanız gereken kriterler şunlar;
1-)CL11
2-)DDR3
3-)1600 MHz
4-)8 GB(İsteğiniz doğrultusunda söylüyorum bu şıkkı)

Ve piyasa da bir çok ürün mevcuttur bu kriterlerde. Ancak anakart alacak olursanız farklı önerilerde bulunabilirim size bağlı tabi ki. :)

Her şey için çok teşekkürler ben aldığım yorumlar doğrultusunda ve bu işin altından kalkamayacağımı düşünerek sistemimi DDR4'e upgrade edeceğim. GTX 970'e darboğaz yapmayan en ucuz Ryzen işmeci nedir? Gaming anakart ve 16GB DDR4 RAM alacağım. İleriye dönük olsun sistem. Eften püften anakartlarla uğraşmaktan bıktım. Bir gaming anakart birde en ucuz darboğaz yapmayacak bir Ryzen işlemci öneriniz var mı? Bütçemi biraz daha genişlettim ve işlemciyle RAM'i satma kararı aldım.

Bütçeniz nedir? Ekran kartını da satıp GTX 1050 Tİ veya GTX 1060 3 GB yada 6 GB bütçene göre alabilirsin bu arada. Hem daha performanslı olur. Ryzen 3 1200>Ryzen 3 1300x gibi gider. Ryzen 3 1200 için anakart olarak yani AM4 platformu için:
MSI B350 TOMAHAWK AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200+MHz (O.C.) USB 3.1 Anakart
asus mb asus prime a320m-k
MSI A320M BAZOOKA AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200+MHz (O.C.) USB 3.1 Anakart

O.C yapmayacaksan A320'yi tavsiye ederim(2.sıradaki), Ryzen 3 1300x için anakart olarak ise:
MSI B350M MORTAR AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200+MHz (O.C.) USB 3.1 Anakart
ASUS PRIME B350-PLUS AMD B350 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.) MHz USB 3.1 Anakart (Bu bence en iyisi Ryzen 3 1300x için fiyatıyla beraber)
Asus PRIME B350-PLUS Amd B350 3200+MHz DDR4 Soket AM4 ATX Fiyatı

Durumun çok da kötü değil bu arada eğer seni bu sisteme yeni sisteme geçmek maddi, manevi yoracak ise bence arkadaşların önerilerinden gidip direk platform değişikliğine gitmemek daha doğru olur. Yani üşenme demek istiyorum biraz sabret araştırmacı ol ondan sonra hala böyle düşünüyorsan eğer, durma devam et, tabi genede sen bilirsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı