16 GB RAM kaç sene daha yeter?

Bence 4-5 yılı daha rahat var. Kendi sistemimde gördüğüm en yüksek Ram kullanımı 12GB ile Rust, Far Cry 5 ve PUBG oldu.

Bill Gates gibi 640 KB bellek herkes için yeterli olacaktır diyerek bir gaf yapmak istemiyorum :) Söz konusu oyunlar ise 16 GB için rahatlıkla 3 yıl ömrü daha var diyebilirim.

4K video düzenleme için 16 GB şu anda bile yetersiz.

Bana yetmiyor sana yapacağın işe göre belki 10 sene daha yetecektir. Ancak ortalama bir oyun bilgisayarı için temiz bir 4 senesi daha var. Ama üretim yapacaksan 16 GB şu anda sınırlarını yaşamakta. Profesyonel olarak kullandığım hiçbir bilgisayarım 16 GB değil örneğin.

2012 yılında dizüstü alırken standart 4 GB idi. 2016 yılında 4 GB daha eklemek durumunda kaldım. 2020 yılında 16 GB standartlaştığına göre her 4 yılda bir RAM miktarı ikiye katlanıyor. 2024 yılında 32 GB göreceğiz demek ki. Şu anda bence 16 GB aşağısı tercih edilmemeli.

Bana yetmiyor sana yapacağın işe göre belki 10 sene daha yetecektir. Ancak ortalama bir oyun bilgisayarı için temiz bir 4 senesi daha var. Ama üretim yapacaksan 16 GB şu anda sınırlarını yaşamakta. Profesyonel olarak kullandığım hiçbir bilgisayarım 16 GB değil örneğin.
Render yapılabilir. 24 GB RAM mi yapmalıyım?

Geri
Yukarı