Çözüldü 16 GB RAM kullanılabilir 15.8 GB olarak görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth, ses vb. zımbırtılar için ayrılıyor. Miktarı kaynak izleyicisi veya görev yöneticisinde görülebilir.
İyi de bellekten sürücüye direkt erişim var mı? Varsa neden bellekten gelen veri bellekten alınmış önbelleğe yazılıyor da sonra sürücüye gidiyor? Yoksa o ayrılmış önbellek ne işe yarayacak? Yine işlemci üzerinden veri gitmeyecek mi?

SSD'lerde DRAM olmasının sebebi SSD'de veriyi asıl tutan zımbırtıların yazma hızının o kadar da iyi olmaması. DRAM'de depolanıyor, yavaş yavaş yazılıyor. Huni kullanmak gibi.

Benim de tuhafıma gitmişti ilk okuduğumda bunu. Zaten yine RAM üzerinde ne anlamı var ki diye düşünmüştüm. Kullanma olayının çok da bir mantığı yokmuş dediğin gibi tekrar baktım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Regedit üzerinden zoraki olarak kullandırtılabiliyor anladığım kadarı ile. Sen daha iyi anlarsın özellikle bir yöntemi var mı?

Aygıt yöneticisinde çeşitli aygıtların özellikler kısımlarına bakarsanız kullandıkları alanları görebilirsiniz. Hepsinin yok.
Birimi byte diye düşünüyorum. Byte olarak kabul edersek görseldeki 16 KB oluyor. Cluster size sayarsak
64 MB olur. Tek bir cihaz için fazla bence. Aklıma başka alternatif gelmiyor. Byte sayacağım.

1687613740317.png

Intel ekran kartım için 2 tane var. 16 ve 256 MB. Görev yöneticisine göre o miktarı geçsin diye video falan açtım, hala aynı. Adanmış olan olsa diyeceğim ama dxdiag.exe'ye göre 128 MB falan.

Nvidia için 3 tane var. 16, 256, ve 32 MB.

SATA kontrolcü için 256 byte, 8 ve 2 KB.

Biraz daha baktım da hesaplaması uğraştırıcı. KB seviyesindeler genel olarak. Ekran kartındakilerin bazısı paylaşımlıdandır belki.

Görev yöneticisi 83,7 MB donanıma ayrıldı diyor bu arada.

Regedit üzerinden zoraki olarak kullandırtılabiliyor anladığım kadarı ile. Sen daha iyi anlarsın özellikle bir yöntemi var mı?
Bizim oralarda öyle bir mimari yok. Varsa da haberim yok. Sürücü bellek ile direkt iletişime geçemiyor. İşlemci üzerinden geçiyor.

Normal senaryo şöyle. Veri gerekir. İşlemci sürücüye veri ver der, alır, belleğe gönderir. Verinin bir kısmının üstüne yazar. İşi bitince değişmiş kısımları alır, sürücüye gönderir. Bellek ile sürücü direkt iletişim kurmaz.

DRAM'li SSD şu işe yaramış oluyor.
Öncelikle bir tampon görevi gördüğü için sık sık değiştirilen şeyler olursa orada kalır, oradayken değişir. Bu sayede SSD ömrüne fayda sağlamış olur.
İki taraflı önbellek olduğu için istenebilecek veriler hazır edilmiş olur.
Huni görevi görür. SSD'nin kendisi L3 cache kadar hızlı değil. DRAM de o kadar hızlı değil ama daha hızlı. DDR5 7200 MHz bir RAM teorik 57600 MB/s hıza sahip olmalı. Hızlı hızlı ona yazıp veri ile işini halletmiş oluyor işlemci. Sonra diğer işe geçiyor. DRAM olmazsa yazılırken beklemesi gerekir.

Yani öyle canım sıkıldı, oradan alayım, şuraya vereyim yok. En azından benim bildiğim.
Öyle bir mimari saçma olurdu. İşlemci kendine lazım olan veriyi kendisine göre çok yavaş olan SSD'den isteyecek. Sonra o veri işlemciye göre yavaş olan RAM'e gidecek. Sonra işlemci onu oradan alıp işleyecek. Pizza söylerim, daha hızlı gelir. Direkt SSD'den işlemciye gitmesi daha iyi.
O yüzden olduğunu da sanmıyorum.
Başka iş için alıyordur. Veya veriyi toplu tutmak için alıyordur ki SSD'nin kendisindeki DRAM'e kıyasla çok az etkisi olur.
Topluca tutunca gidip koca RAM yerine ufak bir kısmında veri aranmış olur.

Aygıt yöneticisinde çeşitli aygıtların kısımlarına bakarsanız kullandıkları alanları görebilirsiniz. Hepsinin yok.
Birimi byte diye düşünüyorum. Byte olarak kabul edersek görseldeki 16 KB oluyor. Cluster size sayarsak
64 MB olur. Tek bir cihaz için fazla bence. Aklıma başka alternatif gelmiyor. Byte sayacağım.

Eki Görüntüle 1834657

Intel ekran kartım için 2 tane var. 16 ve 256 MB. Görev yöneticisine göre o miktarı geçsin diye video falan açtım, hala aynı. Adanmış olan olsa diyeceğim ama dxdiag.exe'ye göre 128 MB falan.

Nvidia için 3 tane var. 16, 256, ve 32 MB.

SATA kontrolcü için 256 byte, 8 ve 2 KB.

Biraz daha baktım da hesaplaması uğraştırıcı. KB seviyesindeler genel olarak. Ekran kartındakilerin bazısı paylaşımlıdandır belki.

Görev yöneticisi 83,7 MB donanıma ayrıldı diyor bu arada.

Bizim oralarda öyle bir mimari yok. Varsa da haberim yok. Sürücü bellek ile direkt iletişime geçemiyor. İşlemci üzerinden geçiyor.

Normal senaryo şöyle. Veri gerekir. İşlemci sürücüye veri ver der, alır, belleğe gönderir. Verinin bir kısmının üstüne yazar. İşi bitince değişmiş kısımları alır, sürücüye gönderir. Bellek ile sürücü direkt iletişim kurmaz.

DRAM'li SSD şu işe yaramış oluyor.
Öncelikle bir tampon görevi gördüğü için sık sık değiştirilen şeyler olursa orada kalır, oradayken değişir. Bu sayede SSD ömrüne fayda sağlamış olur.
İki taraflı önbellek olduğu için istenebilecek veriler hazır edilmiş olur.
Huni görevi görür. SSD'nin kendisi L3 cache kadar hızlı değil. DRAM de o kadar hızlı değil ama daha hızlı. DDR5 7200 MHz bir RAM teorik 57600 MB/s hıza sahip olmalı. Hızlı hızlı ona yazıp veri ile işini halletmiş oluyor işlemci. Sonra diğer işe geçiyor. DRAM olmazsa yazılırken beklemesi gerekir.

Yani öyle canım sıkıldı, oradan alayım, şuraya vereyim yok. En azından benim bildiğim.
Öyle bir mimari saçma olurdu. İşlemci kendine lazım olan veriyi kendisine göre çok yavaş olan SSD'den isteyecek. Sonra o veri işlemciye göre yavaş olan RAM'e gidecek. Sonra işlemci onu oradan alıp işleyecek. Pizza söylerim, daha hızlı gelir. Direkt SSD'den işlemciye gitmesi daha iyi.
O yüzden olduğunu da sanmıyorum.

Epey faydalı bilgilendirme oldu. Hepsini okudum. Teşekkür ettim.

Geri
Yukarı