16 GB RAM, 9 GB kullanılabilir olarak görünüyor

murat112321

Hectopat
bellek.PNG

16 GB RAM var neden 9 GB kullanılabilir gösteriyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows sanal belleğe ayrıldığı için böyle gösteriyor. Bu bilgisayar için yararlıdır. Eğer çok takıntılıysan;

Bilgisayarım - sağ tık - özellikler - gelişmiş sistem ayarları(en altta) - gelişmiş - performans - ayarlar - gelişmiş - sanal bellek - değiştir - tiki kaldır - "disk belleği dosyası yok" - ayarla - tamam - uygula - tamam - bilgisayarı yeniden başlat.

Son düzenleme:
Windows sanal belleğe ayrıldığı için böyle gösteriyor. Bu bilgisayar için yararlıdır. Eğer çok takıntılıysan;

Bilgisayarım - sağ tık - özellikler - gelişmiş sistem ayarları(en altta) - gelişmiş - performans - ayarlar - gelişmiş - sanal bellek - değiştir - tiki kaldır - "disk belleği dosyası yok" - ayarla - tamam - uygula - tamam - bilgisayarı yeniden başlat.
Sanal bellek, fiziksel RAM'den yemez. SSD/HDD'nin kapasitesinden alır.
Konuyla ilgili yanlış yönlendirme yapmayalım.

Yaklaşık 7GB RAM kullanılıyor. O an hangi programlar açık? Buna göre değişir bu tüketim.
Programdan emin değilseniz, görev yöneticisinden işlemler sekmesine geçin. Bellek kullanımına göre sıralama ayarlayın. Yüksek RAM tüketen işlem belli olur.

Yaklaşık 7GB RAM kullanılıyor. O an hangi programlar açık? Buna göre değişir bu tüketim.
Programdan emin değilseniz, görev yöneticisinden işlemler sekmesine geçin. Bellek kullanımına göre sıralama ayarlayın. Yüksek RAM tüketen işlem belli olur.
Opera GX açık onda da YouTube video izliyordum.

Opera GX açık onda da YouTube video izliyordum.
O zaman dahili ekran kartınız kullanılıyor. Eğer harici ekran kartınız varsa ve Windows 10 kullanıyorsanız, Opera'yı ve oyun, multimedya gibi işleriniz için kullandığınız uygulamaları harici ekran kartı ile çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar'dan Grafik Seçenekleri'ne girin.
AMD ekran kartları için şu rehbere bakın: AMD Geçişli Grafikleri Yapılandırma

Yeni konular

Geri
Yukarı