Çözüldü 16 GB RAM kullanılabilir 8 GB gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ayçöreğ

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
1 yıldır sorunsuz kullandığım bilgisayarım bugün ağırlaştığını fark ettim ve görev yöneticisine baktığımda RAM'ler 8 GB kullanılabilir gözüküyordu. 1 yıldır sıkıntısız çalışan overclocklu sistemim bugün sıkıntı çıkarttı. RAM'leri 3000 MHz'e çektiğimde bilgisayarım Boot olmuyor ve tekrar 2677MHz'e atıyor. Sebebi ne olabilir? Durduk yere olması çok komiğime gidiyor, çıldırıyorum.

Çözüm
Bilgisayarı kapatıp RAM'lerin yerlerini değiştirdim. Sıkıntısız Boot oldu, tekrardan XMP açtım ve 3000MHz olarak ayarladım. Tek marşta sıkıntısız Boot oldu ve her zamanki gibi düzgün çalışıyor. Zahmet edip yardımcı olmak isteyen herkese teşekkürler.

@SWAMP133 Aynı sorun.

BIOS üzerinde mi 16 GB olarak gözüküyor? Eğer öyleyse RAM veya Anakart slotlarından biri bozulmuş olabilir. RAM'leri tek tek deneyin, gerekirse farklı slotlara takarak deneyin ve sonucu paylaşın.

Bunun bir sebebi şu olabilir aşağıdaki adımları izleyerek kontrol edin;

• Arama kısmına msconfig veya Sistem Yapılandırması yazarak girin
  • Önyükleme kısmında Gelişmiş Seçenekler'e tıklayın
  • Bellek üst sınırı seçili ise kaldırın, seçili değil ise seçerek ilgili bölüme 16384 MB yazarak bilgisayarınızı tekrar başlatın.

Bilgisayarı kapatıp RAM'lerin yerlerini değiştirdim. Sıkıntısız Boot oldu, tekrardan XMP açtım ve 3000MHz olarak ayarladım. Tek marşta sıkıntısız Boot oldu ve her zamanki gibi düzgün çalışıyor. Zahmet edip yardımcı olmak isteyen herkese teşekkürler.

Çözüm
1 yıldır sorunsuz kullandığım bilgisayarım bugün ağırlaştığını fark ettim ve görev yöneticisine baktığımda RAM'ler 8 GB kullanılabilir gözüküyordu. 1 yıldır sıkıntısız çalışan overclocklu sistemim bugün sıkıntı çıkarttı. RAM'leri 3000 MHz'e çektiğimde bilgisayarım Boot olmuyor ve tekrar 2677MHz'e atıyor. Sebebi ne olabilir? Durduk yere olması çok komiğime gidiyor, çıldırıyorum.

Bunun sebebi mimaridir. Windows 10'u güncelleyin ya da önerim format atın ve en yeni mimariyi kurun ayrıca BIOS güncellemelirini de yapın.

Ha bir de RAM'leri dakdilo deniyordu galiba dakdilo silgiyle uçlarını silin.

Geri
Yukarı