16 GB RAM kullanılabilir 8 GB gözüküyor

EloX

Decapat
Daha fazla  
RAM
2x HyperX Fury RGB 8GB 3200MHz DDR4
Ekran kartı
GTX 1070
İşlemci
Ryzen 5 5600X
Merhaba. Elimde 16 GB HyperX Fury RGB 3200MHz DDR4 RAM var fakat Görev Yöneticisi, NVIDIA programında ve DxDiag da 8 GB olarak gözüküyor fakat NZXT ve BIOS da 16 GB gözüküyor eskiden de bu sorun vardı fakat sonradan tüm programlarda 16 GB olarak gözüküyordu son 1-2 haftadır bu sorunu yaşıyorum ve eskiye nazaran bilgisayarım biraz ağırlaşmaya başladı aslında eskiden bu sorun yaşansa bile RAM kullanımı Görev Yöneticisi olsun NZXT programın da olsun boştayken %10'u geçmiyordu şimdi ise %60'ı geçmeye başladı bilgisayar boştayken. Donmaması gereken oyunlar bile donmaya başladı.

Görev yöneticisi ''Performans'' sekmesini açın. Bellek kısmında kullanılan ve kullanılabilir kısmının ekran görüntüsünü alın ve paylaşın.

Görev Yöneticisi "performans" sekmesini açın. Bellek kısmında kullanılan ve kullanılabilir kısmının ekran görüntüsünü alın ve paylaşın.

Anlamadığım bir şekilde tekrardan yine tüm uygulamalarda 16 GB olarak gözüküyor ama yine ben ekran görüntüsünü atayım.

RAM'leri çıkartıp silgiyle nazikçe silin ve başka slotlara takın. 2-4 ise 1-3 yapın.
Nasıl bir silgi ile silmeliyim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_505.png
    Screenshot_505.png
    14 KB · Görüntüleme: 75
Herhangi bir sorun yok. Kullanılan 7.3 GB bellek miktarı var. Kullanılabilir ise boştaki bellek miktarını gösteriyor. İkisinin toplamı ise 16 GB yapıyor. Yani sisteminizde 16 GB bellek tam anlamıyla kullanılıyor. Terimleri yanlış anlamışsınız kısacası. Sağ üstte de toplam bellek miktarı yazıyor.

Bellek tüketimini azaltmak için AIDA64 HTML raporu paylaşırsanız güncellemeler, gereksiz uygulamalar vb. hakkında biraz bilgi verebilirim.

Anlamadığım bir şekilde tekrardan yine tüm uygulamalarda 16 GB olarak gözüküyor ama yine ben ekran görüntüsünü atayım.

Nasıl bir silgi ile silmeliyim?
RAM'ler çalışıyor. Fiziksel müdahale için bir sebep yok.
Donanıma adanmış çok az bir miktardan sonra 15.9GB RAM var görünüyor.
Sistemde o görsele göre 7.3GB RAM tüketimi neden var? Bunu bulmak lazım.

RAM'ler çalışıyor. Fiziksel müdahale için bir sebep yok.
Donanıma adanmış çok az bir miktardan sonra 15.9GB RAM var görünüyor.
Sistemde o görsele göre 7.3GB RAM tüketimi neden var? Bunu bulmak lazım.
7,3 GB yazan kısımda şuan 6,3 yazıyor.

Herhangi bir sorun yok. Kullanılan 7.3 GB bellek miktarı var. Kullanılabilir ise boştaki bellek miktarını gösteriyor. İkisinin toplamı ise 16 GB yapıyor. Yani sisteminizde 16 GB bellek tam anlamıyla kullanılıyor. Terimleri yanlış anlamışsınız kısacası. Sağ üstte de toplam bellek miktarı yazıyor.

Bellek tüketimini azaltmak için AIDA64 HTML raporu paylaşırsanız güncellemeler, gereksiz uygulamalar vb. hakkında biraz bilgi verebilirim.
Yok sağ üstte 8 GB yazıyordu 1-2 haftadır öyleydi daha demin bilgisayara restart attım bios a bakmak için geri açtığımda 16 GB yazıyordu

Elektrikler gitti geldi ve son durum bu sağ üst 8 GB oldu.

Dosya Ekleri

• Screenshot_508.png
    Screenshot_508.png
    14,6 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleme:
7,3 GB yazan kısımda şuan 6,3 yazıyor.

Yok sağ üstte 8 GB yazıyordu 1-2 haftadır öyleydi daha demin bilgisayara restart attım bios a bakmak için geri açtığımda 16 GB yazıyordu

Elektrikler gitti geldi ve son durum bu sağ üst 8 GB oldu.
Şu an slotun birini görmüyor sistem.
Elektrik gidip gelince kısa devre olabilir.
İşte şimdi RAM'leri çıkarıp bakır bölgelerini silgi ile silmek lazım.
Bunu yapmadan önce bilgisayarı kapatın. PSU'yu da kapatın. Kasadaki açma kapama düğmesine birkaç kez basıp statik elektriği boşaltın.
Mümkünse plastik eldiven kullanın.
RAM'leri silmenin yeterli gelmeme ihtimalini düşünerek anakartın pilini de çıkarıp yine güç düğmesine birkaç kez basın. Pili takmadan bir çay kahve, kullanıyorsanız sigara için, ondan sonra pili ve RAM'leri takıp deneyin.

Şu an slotun birini görmüyor sistem.
Elektrik gidip gelince kısa devre olabilir.
İşte şimdi RAM'leri çıkarıp bakır bölgelerini silgi ile silmek lazım.
Bunu yapmadan önce bilgisayarı kapatın. PSU'yu da kapatın. Kasadaki açma kapama düğmesine birkaç kez basıp statik elektriği boşaltın.
Mümkünse plastik eldiven kullanın.
RAM'leri silmenin yeterli gelmeme ihtimalini düşünerek anakartın pilini de çıkarıp yine güç düğmesine birkaç kez basın. Pili takmadan bir çay kahve, kullanıyorsanız sigara için, ondan sonra pili ve RAM'leri takıp deneyin.

En son bunu yazdıktan sonra uyudum şimdi uyandım bilgisayarı açtım 16 GB olarak gözüküyor yine de dediğiniz şeyleri yapacağım galiba her bilgisayar kapanıp açıldığında sayılar değişiyor.

Geri
Yukarı