16 GB RAM Tek Modül ve Çift Modül Farkı

Arkadaşlar konuyu çok sonradan gördüm ama şöyle bir video var bi izleyin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda tamamen aynı şartlarda hem tek modül 8 GB RAM ile, hemde çift modül 2x4 GB RAM ile testler yapılmış, benim gördüğüm kadarıyla çift modülde yapılan testlerde FPS de ciddi farklar var, fakat aynı zamanda çift modülde yapılan testlerde GPU kullanımı daha fazla. Acaba çift modül olması GPU'nun daha fazla kullanılmasını mı sağlıyor?

Bu konuda benim pek bilgim yok, videoyu bi izleyinde, yorumlarınızı merak ediyorum doğrusu.
Tek modül RAM üst düzey ekran kartlarına darboğaz yapıyor. Ben sistemimde Tek modül RAM kullanıyorum ama GPU kullanımı genel olarak %90'ın üzerinde.

GPU kullanımının artma sebebi RAM işlemciyi çok daha iyi hızlı işliyor, bu sayede de işlemci ekran kartı daha çok kullanılıyor.

Yani evet Dual Channel ile daha iyi performans alırsın eğer RAM’in işlemcini düzgün besleyemez ise.

Dual channel alın, bana değişim için single verdiler 16 GB baya performans düştü, tekrar dual ile değiştirtmeye çalışacağım, 30 FPS fark etti yahu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartımda 4 tane ram takabileceğim slot bulunmakta. 2x16gb 3200 Mhz ram takmak mı daha iyi olur yoksa 4x8gb 3200 Mhz ram mi? 2x16gb'lık kit 189 tl daha ucuza geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı