16 GB RAM'den 32 GB'a geçmek fark oluşturur mu?

BerkerS

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Ryzen 5 5600 | Anakart: ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II | Ekran Kartı: Asus DUAL RX6700XT | RAM: 32GB | PSU: High Power 600W 80+ GOLD | Klavye: BlitzWolf® BW-KB2
Merhaba,
XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz X2 RAM modülleri kullanıyorum. 2x16 GB modüllere geçmek gözle görülür bir fark yaratır mı? Render vs gibi işlerle çok uğraşmıyorum genel olarak oyun oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayara Dual channel RAM takmak az da olsa FPS artışı sağlayacaktır ve son çıkan bazı oyunlarda da minimum 16 GB RAM istiyor, ilerleyen zamanlarda 16 GB RAM'in yetersiz kalacağını düşünüyorum. Eğer RAM yükseltme imkanınız varsa yükseltin derim, yükseltme imkanınız şu anlık yoksa da gereksiz masrafa girmeyin derim. 16 GB RAM bir süre daha götürecektir tahminimce.

Eğer şu anda 16 GB'dan 32 GB'a geçtiğinizde para konusundan size bir sıkıntı olmayacaksa aslında geleceğe yatırım mantığıyla geçmeniz iyi olabilir. Ama 32 GB'a geçmek size para olarak sorun yaratacaksa benim gibi öğrenciyseniz gerek yok.

Size örnek verdiğim DCS World simülasyonunda 16 GB RAM adeta eriyip gidiyor ve çok fena FPS drop yaşıyorum mesela, keşke 32'ye yükseltme şansım olsa. RAM yetmediği için 1050Ti'lı sistemim varmış gibi kasıyor oyun.

DCS World gibi sistemin RAM'ini çok zorlayan oyunlar oynamıyorsanız bir fark yaratacağını sanmıyorum.

16 GB'ı aşan RAM kullanımınız olup da pagefile'a geçiyorsa bilgisayar, evet. Değilse, hayır.

16 GB RAM'i aşan oyun varsa fark oluşturur. RAM yetmezliğinden oluşan donma, kasma ortadan kalkar.

Bilgisayara Dual channel RAM takmak az da olsa FPS artışı sağlayacaktır ve son çıkan bazı oyunlarda da minimum 16 GB RAM istiyor, ilerleyen zamanlarda 16 GB RAM'in yetersiz kalacağını düşünüyorum. Eğer RAM yükseltme imkanınız varsa yükseltin derim, yükseltme imkanınız şu anlık yoksa da gereksiz masrafa girmeyin derim. 16 GB RAM bir süre daha götürecektir tahminimce.

Eğer şu anda 16 GB'dan 32 GB'a geçtiğinizde para konusundan size bir sıkıntı olmayacaksa aslında geleceğe yatırım mantığıyla geçmeniz iyi olabilir. Ama 32 GB'a geçmek size para olarak sorun yaratacaksa benim gibi öğrenciyseniz gerek yok.

Size örnek verdiğim DCS World simülasyonunda 16 GB RAM adeta eriyip gidiyor ve çok fena FPS drop yaşıyorum mesela, keşke 32'ye yükseltme şansım olsa. RAM yetmediği için 1050Ti'lı sistemim varmış gibi kasıyor oyun.

Yorumda ve katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Yorumlarınızdan yola çıkarak çok da gerekli olmadığına karar verdim CoD Warzone 2, CS:GO gibi oyunları oynadığım ve render yapmadığım için bir süre daha yeteceğini düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı