Çözüm 16 GB RAM'in 8 GB olarak görünmesi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OgnitorenKs

Kilopat
Makaleler
16
Merhaba arkadaşlar. Gün içinde yaşadığım bu sorunu nasıl çözdüğümü anlatmak istedim. Anlatım biraz hikaye tarzında oldu ancak aşamaların hepsini yazmak istedim.

1641397041257.png

Çözüm;

Görselde gördüğünüz üzere sistemimde Dual Channel 8x2 GB RAM bulunmaktadır. Gün içinde Görev Yöneticisini açıp kontrol ettiğimde 16 GB RAM'in 8 GB olarak görünmekteydi. Çözüm olarak BIOS'u default haline getirdim ancak sorun devam etti. Bunun üzerine kasayı açarak RAM ve ekran kartını söktüm. Ekran kartının hemen altında BIOS pilini çıkardım ve sıfırladım. RAM bağlantı noktalarını incelediğimde oksitlenme olduğunu gördüm ve silgi ile bu sorunu hallettim. Ancak RAM'leri slotlarına tekrar taktığımda sorun halen devam ediyordu.

Sonra RAM'leri tekrar söktüm ve tek tek takarak çalıştırdım. İkinci slottaki denemem de PC açıldı ancak görüntü gelmedi. Burada iki defa deneme yaptım aynı sorun tekrarladı. Ardından RAM'in sorunlu olduğunu düşünerek diğer RAM'i aynı bölgeye taktım ve PC açıldı. Sonra tekrar sorunlu olarak düşündüğüm RAM'i ikinci slota taktım ve bu sefer sorunsuz çalıştı. Bunun akabinde sorunun düzeldiğini varsayıp RAM'leri taktığımda sorunun çözüldüğünü gördüm.

Sorun hakkında detaylı bilgiler:

Bu arada ilk sorunlu halinde BIOS'ta iki slottaki RAM'i de görmekteydi. Aynı şekilde yukarıda attığım görselde de iki slottaki RAM'i görmekteydi. Ancak buna rağmen sistem 8 GB olarak göstermekteydi. Sorunlu halinde normalde 3200MHz olarak çalıştırdığım RAM'ler default halinde yani 2400 MHz olarak çalışmaktaydı. BIOS'tan 3200 MHz'e alınca sistem 3 defa reset atıp yeniden 2400 MHz yapıyordu. 3000 MHz de aynı tepkiyi veriyordu.

Sorunun detaylarını ve çözümünü anlatarak benzer sorun yaşayan insanlara çözüm olması için konuyu açtım. Şu an sorunsuz bir şekilde 16 GB RAM görünmektedir ve 3200 MHz olarak çalışmaktadır.

1641398523748.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer bu durumu termal macun değişimi gibi fanı çıkartıp taktığınız işlemlerden sonra yaşadıysanız soğutucuyu fazla sıktığınızdan olabilir. Bu da aklınızda olsun, belki birilerinin işine yarar. Bunun nedeni ise soğutucu fazla sıkıldığında işlemcinin RAM ile iletişim kurduğu pinlerinin fazla sıkılmadan dolayı plastik kısma değmesi ve RAM ile iletişime geçememesi. Elinize sağlık bu arada.

Geri
Yukarı