16 GB RAM'ın 8 GB'ı kullanılabilir

YİĞİT SALMAN

Decapat
Arkadaşlar merhaba, bundan bir süre önce termal macun yenileme yapmıştım fakat bilgisayar 8x2 RAM'dayken çalışmıyordu. Ne yaparsam yapayım o 1. slota taktığımda RAM çalışmıyordu. RAM'larda bir problem yok daha sonrasında araştırdım Recep hocamın bir yorumunu gördüm. Soğutucuyu çok sıkmaktan kaynaklanıyormuş, onu çözdüm çıkartıp tekrar hafifçe sakin bir şekilde taktım ancak son zamanlarda işlemci çok ısınıyordu anlamadığım bir şekilde termal macunu çıkartıp tekrar yenilemek zorunda kaldım. Bu sefer ince davransam dahi RAM'ları 1. slota takamıyorum. Sorun RAM'lardan kaynaklı değil ikisi de gayet sağlam. 2. slotta tekte çalışıyor, bir problem yok anakart BIOS'um güncel olmasına rağmen ne yaparsam yapayım hiçbir şekilde 8x2 RAM yapamıyorum. 1. slotta hata veriyor yani hatadan ziyadem bilgisayarda her şey çalışıyor RGB ışıklar vs yanıyor ekrana görüntü gelmiyor. Her koşulda böyle bazen bilgisayar açılıp kapanıyor kendiliğinden sürekli aynısını tekrarlıyor bir türlü 16 GB RAM yapamadım. En sonunda ne yapayım diye düşünürken dedim bilgisayar 2. slotta çalışırken RAM'ı 1. slota takayım dedim. Bilgisayar açılırken Windows yükleme ekranında taktım RAM'ı ışığı yandı bir problem yoktu. Bilgisayar açıldı RAM 8 gösteriyor. Özelliklerde olsun DxDiag da olsun aynı şekil BIOS dada 8 gösteriyor ama durum CPU-Z de farklı 16 GB gösteriyor ancak Single Channel oluyor slotlara ayrı ayrı baktığımda ikisi de 8 + 8 şeklinde gösteriyor bir türlü çözemedim.
@Recep Baltaş hocam sizin de görüşünüz benim için çok önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı