16 GB RAM'in 8 GB'ı kullanılıyor

brkatakk41

Centipat
Sistem.
  • CPU AMD Ryzen 2600.
  • GPU ASUS RX560 OC editon.
  • Anakart. MSI B450 GAMING Plus.
  • RAM G.Skill CL16 16 GB DDR4
Resimdeki sorunu yaşiyorum. Ne yolu denediysem duzelmedi. RAM'leri sokup tekrar taktim, tek tek taktim bir problem olmadan calisiyor falan. 8 GB RAM'i aşamiyorum. Sistemde 8 GB RAM boşta kaliyor. Tam kapasite nasil kullanabilirim RAM'lerimi?

IMG_20200511_160432.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ayarlarını kurcaladınız mı hiç? RAM kullanımını etkileyen bir şey vardır, belki BIOS güncellemesi istiyordur veya slotları kullanıp kullanmama seçeneği olabilir. Şahsen şöyle diyeyim benim eski anakartım Quadro markaydı yan sanayi sayılır yani, 8 GB destekliyor diyordu 16 GB taktım 16 GB gördü ama 1600'de çalıştıramadım tabii orası ayrı. :D

Birileri de mesajlarımı değiştiriyor anlamadım Kullanılan yuvalar 1? Soru işareti koyunca sorun mu oluyor.

BIOS ayarlarını kurcaladınız mı hiç? RAM kullanımını etkileyen bir şey vardır, belki BIOS güncellemesi istiyordur veya slotları kullanıp kullanmama seçeneği olabilir. Şahsen şöyle diyeyim benim eski anakartım Quadro markaydı yan sanayi sayılır yani, 8 GB destekliyor diyordu 16 GB taktım 16 GB gördü ama 1600'de çalıştıramadım tabii orası ayrı. :D

Birileri de mesajlarımı değiştiriyor anlamadım Kullanılan yuvalar 1? Soru işareti koyunca sorun mu oluyor.

Anakart'ım yeterince kaliyeli oldugunu dusunuyorum MSI B450 GAMING Plus BIOS'um güncel.

Şu anki BIOS çok karışık Ryzen 3000 serisinin BIOS'u var ne nerede bilmiyorum slotmu kapattim yanliklikla bilmiyorum inan BIOS girsem anlayabilsem menuden belki cözebilirim.

Geri
Yukarı