16 GB RAM'in DxDiag'da 12 GB görünmesi

shakur558

Decapat
Merhaba ASUS TUF FX505DT model bilgisayarıma serviste RAM eklemesi yaptırıp 2x8 16 GB Dual Channel RAM yaptırdım. DxDiag'dan kontrol ettiğimde NVIDIA ekran kartının sadece 12 GB'ını kendine ayırdığını görmekteyim. Yanlış bir şeyler var mı yoksa her şey olması gerektiği gibi mi? Assassin's Creed Odyssey oyununda genelde RAM kullanımı 6-7GB arası hala daha yüksek olması gerekmiyor mu ?Yorumlarsanız sevinirim. Resimleri ekliyorum.

Dosya Ekleri

• dxd.jpg
    dxd.jpg
    62,4 KB · Görüntüleme: 31
  • dxd2.jpg
    dxd2.jpg
    67,2 KB · Görüntüleme: 34
  • ram.jpg
    ram.jpg
    43,3 KB · Görüntüleme: 30
  • ram1.jpg
    ram1.jpg
    58 KB · Görüntüleme: 48
  • ram2.jpg
    ram2.jpg
    55,8 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
4 GB'ini Ryzen 5'in içindeki Vega GPU alıyor.

HP'lerdeki gibi bu bilgisayarda 8 GB RAM'den 2 GB'ını Vega GPU’ya ayırma gibi bir durum yoktu yani 8 GB iken sadece 200 MB'ını Vega'ya ayırıyordu. Şu an dediğiniz gibiyse bunu düzeltmenin yolu var mıdır? Yeni resimlerde ekliyorum Vega'nın durumu ile ilgili.

Dosya Ekleri

• kullanım.jpg
    kullanım.jpg
    24,1 KB · Görüntüleme: 26
  • dxdiag3.jpg
    dxdiag3.jpg
    62,7 KB · Görüntüleme: 29
DxDiag'te sistem RAM'iniz 16 GB görünüyor zaten, problem yok. GTX 1650'nizin ise kendi belleği 4 GB + sistem belleğinden de 8 GB (paylaşımlı) olmak üzere toplam 12 GB bellek kullanabiliyor. Normal şartlarda sistem RAM'inin tamamını GPU için paylaşımlı hale getiremezsiniz ve buna gerek de yok. GTX 1650 için 12 GB fazlası ile yeterli.

DxDiag'te sistem RAM'iniz 16 GB görünüyor zaten, problem yok. GTX 1650'nizin ise kendi belleği 4 GB + sistem belleğinden de 8 GB (paylaşımlı) olmak üzere toplam 12 GB bellek kullanabiliyor. Normal şartlarda sistem RAM'inin tamamını GPU için paylaşımlı hale getiremezsiniz ve buna gerek de yok. GTX 1650 için 12 GB fazlası ile yeterli.
Anladım teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı