16 GB RAM'in yarısı donanıma ayrılmış

serohat

Hectopat
16 GB RAM'e sahip bilgisayarım da sadece 8 GB RAM kullanabiliyorum. Birkaç gün önce ekran kartımı güncellemiştim ve sorunu bu gün fark ettim. Acaba ekran kartı güncellemesinden mi yoksa BIOS ayarlarından bir şeyi mi kapatmam gerekiyor ya da Windows ayarları ile çözülebilir mi? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Sistemim:
Ryzen 5 2600.
G.Skill Ripjaws v 8+8.
MSI B450A-PRO.
MSI Armor RX 580.

Son düzenleyen: Moderatör:
16 GB RAM'e sahip bilgisayarım da sadece 8 GB RAM kullanabiliyorum. Birkaç gün önce ekran kartımı güncellemiştim ve sorunu bu gün fark ettim. Acaba ekran kartı güncellemesinden mi yoksa BIOS ayarlarından bir şeyi mi kapatmam gerekiyor ya da Windows ayarları ile çözülebilir mi? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Sistemim:
Ryzen 5 2600.
G.Skill Ripjaws v 8+8.
MSI B450A-PRO.
MSI Armor RX 580.

Hocam bende de aynı sorun vardı görev yöneticisinden bakıyordum sistem aşırı RAM kullanıyordu öncelikle başlangıç ayarlarından kontrol ettiniz mi? Windows arka planda çalışan uygulamaları kontrol ettiniz mi? Örneğin Xbox Game barı falan kapatın ve diğer kullanmadığınız Windows özelliklerini benim öyle düzeldi.

Bu tür durumlar BIOS ile alakalı olabilir diye biliyorum, yanlış biliyor da olabilirim fakat BIOS sürümünüzün güncel olmasında fayda var.

Bellekleri farklı slotlara yerleştirmeyi dener misiniz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı