16 GB VRAM geleceği nedir?

plx22

Hectopat
Daha fazla  
Selam. Bilindiği üzere 4080'ler 16 GB olarak çıkacak ancak yeni nesil ekran kartlarında 16 GB ne kadar uzun vadeli olacağı bence bir soru işareti. XX90 serilerinde 24 GB gayet göz doldururken 16 GB en azından 2 sene sonrası için sorun olabilir gibi geliyor bana. Sizce 16 GB VRAM ömürleri ne olacak?

8 GB VRAM olan 30XX serileri varken 16 GB'ın sıkıntı olacağını sanmıyorum. Neden böyle bir fikre kapıldınız?

Belleklerin yükseltilmesinden önce anlık veri işleme gücünün geliştirilmesi gerekiyor. Uzun bir süre için 16 GB VRAM oyunlar için yeterli gelecektir. Fakat yeni nesil çizim teknolojileri işlenen verilerin (tflop değerinin) yetersizliğinden dolayı düşük FPS'ler vermeye başlayacak. PCI-e 4.0'a bile aslında ihtiyaç duymazken PCI-e 5.0 çıkmaya başladı. Belleklerde önde gidiyor. Fakat GPU işlem biriminin shadder sayısı ve frekans değerleri bu teknolojilerin çok gerisinde kalıyor. Bu sebeple 16 GB grafik bellekleri tamamen günümüz teknolojisinde şart olmayan bir unsur durumunda. 2 sene sonrası için sorun olması pek mümkün değil. Bundan minimum 5 yıl sonra 16 GB üzerine zorla çıkmaya çalışan oyunlar çıkmaya başlayacaktır (4K monitörlere uygun render kapasitesi genişletildiğinde)

Selam. Bilindiği üzere 4080'ler 16 GB olarak çıkacak ancak yeni nesil ekran kartlarında 16 GB ne kadar uzun vadeli olacağı bence bir soru işareti. XX90 serilerinde 24 GB gayet göz doldururken 16 GB en azından 2 sene sonrası için sorun olabilir gibi geliyor bana. Sizce 16 GB VRAM ömürleri ne olacak?

RTX 3050 Ti 1080p için 4-5 yıl rahat olacağı yani Ultra ve High'ta gideceği düşünülürken bu biraz mantıksız gibi ama 4 Veya 8 K için söylüyorsanız evet olabilir.

Hocam şahsen oyun için için konuşcaksam yeni nesil oyunlarda 4K Ultra oynasan bile VRAM 8-9 arasında 16 GB 2.5 sene üzmez.

Evet VRAM yetersiz RTX 3080 12 GB kullanmaktayım 4K ekstrem ayarlarda 9-10GB VRAM tüketiyor.

2K'da yer yer yetersiz geliyor Max ayarlarda. RTX'i saymıyorum bile.

Ben 1080p Ultra'yı RTX ile açınca mutlu ediyor siz 2 K veya 4 k gibi ayarları söylüyorsunuz bazen biraz fazla istek olmamalı gibi yoksa her yılda bir yeni ekran kartı almanız gerekli.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı