16 MP kameranın çözünürlüğü ne olur?

Hayır MP netliği her zaman arttırmaz şu videoyu izle
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
E hocam ben MP netliği arttırır demedim ki? :D Neden böyle bir yanıt verdiniz?

Pardon MP sandım çözünürlüğü arttırır demişsniz dediğiniz doğru ama yanıtım doğru niye yanlış demişsiniz ki üsttekilere?
Çünkü çözünürlük, MP, sensör boyutu birbirleri ile iç içe olan terimler. Çok büyük sensörde düşük MP iyi olmayacağı gibi küçük sensörde de çok MP bir işe yaramıyor çok fazla. Hepsinin birbiri ile orantılı olması gerekiyor. Örneğin 16MP FF bir makine 24MP APSC bir makineden daha fazla ışık alacaktır. Ama çözünürlük konusunda zoom veya kırpma yapıldıkça kayıplar olacaktır. Yani hepsi karmaşık şekilde birbirlerine geçmiş durumda.

Çünkü çözünürlük, MP, sensör boyutu birbirleri ile iç içe olan terimler. Çok büyük sensörde düşük MP iyi olmayacağı gibi küçük sensörde de çok MP bir işe yaramıyor çok fazla. Hepsinin birbiri ile orantılı olması gerekiyor. Örneğin 16MP ff bir makine 24MP apsc bir makineden daha fazla ışık alacaktır. Ama çözünürlük konusunda Zoom veya kırpma yapıldıkça kayıplar olacaktır. Yani hepsi karmaşık şekilde birbirlerine geçmiş durumda.

Çok büyük sensörde MP iyi olan telefon kameraları da var mesela Samsung S22 Ultra ve düşük MP de ışıksız ortamladarda görüntü daha iyi çeker ve Apple'nın sensör boyutuda büyük olduğu için görüntü kalitesi MP düşük olsa bile çok iyi işlenir.

Çok büyük sensörde MP iyi olan telefon kameraları da var mesela Samsung S22 Ultra ve düşük MP de ışıksız ortamladarda görüntü daha iyi çeker ve Apple'nın sensör boyutuda büyük olduğu için görüntü kalitesi MP düşük olsa bile çok iyi işlenir.
Tam olarak ne demeye çalıştığınızı anlayamadım ama Apple yapay zeka konusunda iyi olduğu için ortalama denilebilecek sensörlerde güzel işler çıkarabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı