16 yaşında nasıl para kazanılır?

Yatırım ile para kazanılmaz. Yatırım yapmak için fazla paranız olması gerekiyor. Ayrıca o tarafın patladığını düşünüyorum, giren çoğu kişi batarak çıkıyor. Tavsiyem, kendinizi geliştircek bir alan bulun. 16 yaşında para kazanmak bu zamanda özellikle Türkiye'de çok zor. Arkadaşların dediği gibi sanayiye girebilirsiniz veya garson olabilirsiniz. Ancak şu zaman da genç garsonları işe alıp 1 hafta köle gibi çalıştırdıktan sonra kovanları da gördüm. Kısaca tanıdığınız vasıtasıyla bir yere giremeyecekseniz hiç girmeyin.

Yatırım ile para kazanılmaz. Yatırım yapmak için fazla paranız olması gerekiyor. Ayrıca o tarafın patladığını düşünüyorum, giren çoğu kişi batarak çıkıyor. Tavsiyem, kendinizi geliştircek bir alan bulun. 16 yaşında para kazanmak bu zamanda özellikle Türkiye'de çok zor. Arkadaşların dediği gibi sanayiye girebilirsiniz veya garson olabilirsiniz. Ancak şu zaman da genç garsonları işe alıp 1 hafta köle gibi çalıştırdıktan sonra kovanları da gördüm. Kısaca tanıdığınız vasıtasıyla bir yere giremeyecekseniz hiç girmeyin.

Giren çoğu kişi batarak çıkıyor dediğiniz şey nedir? Eğer borsadan bahsediyorsanız bence gayet kazandırıyor. Özellikle halka arzlar net kar gibi bir şey.

Borsa 18 yaş altı kabul etmiyor. Para kazanabilmek senin yaşında çalışarak olur ancak onu da senin vücudun kaldırmaz yüksek ihtimal. Bir hayli de netlerin düşer verimli olmaz pek.
Abimin adına açarım hesap o yönden sıkıntı olmaz. Ama etütten çıkamıyorum ki başka işte çalışamam. Vücudum da kaldırır zaten 2 ay kuaförde çalışmıştım. Çok ağır bir işti.

Sanayide çalışıp iş öğrenebilirsiniz.
Hocam yks'ye hazırlanıyorum demiştim ya. Etütteyim. Sanayi olmaz.

Eğer aileniz geçinebiliyorsa para kazanma derdine girmek yerine üniversiteye gidene kadar kendinizi geliştirmeye ne dersiniz?
Ailem geçinebiliyor ama bende elim para tutsun istiyorum. Zaten kendimi her geçen gün geliştiriyorum. Yeni yeni konulara giriyoruz, denemelere giriyoruz. Netlerim artıyor.

Okumanızı öneriyorum, çalışmakta ısrarcıysanız sanayinin yolunu tutun çırakları havada kapıyorlar.
Hocam zaten okuyacağım. Ben borsa anlamında sordum.

Ailenin banka hesaplarından halka arzlara gir harçlığın çıkmış olur. Onun dışında franchaise restoranlar özellikle dominos ve burger king 18 yaş altı çalışan alıyor günlük maaş ile (380TL) gittiğin gün çıkarken kasadan veriyorlar. Şuan tam işçi alma zamanları fakat kendine zamanın kalmayabilir, ona bir çözüm yok maalesef.
İşte çalışmam çünkü hiç zamanım olmuyor. Ama bu halka arz konusunu düşünürüm. Çok isterim.

Bir kart (18 yaş altı kart çıkartılıyor veli ile gidip yapabilirsiniz) çıkartabilirsiniz. Sonrasında borsaya giriş yapabilirsin.
İş bankasından hesabım var. Yatırık hesabı da açtım. Ama midas'dan hesap açmak daha mantıklı geldi.

Ailem geçinebiliyor ama bende elim para tutsun istiyorum. Zaten kendimi her geçen gün geliştiriyorum. Yeni yeni konulara giriyoruz, denemelere giriyoruz. Netlerim artıyor.

Sınav dışında hayatınız olduğunu unutmayın, örneğin hangi alanı istiyorsunuz? Belki yazılım istiyorsunuzdur, yazılım öğrenin gibi şeylerden bahsediyorum. Daha ne için üniversiteye gideceğinizi bile bilmiyorsanız ilk önce onu bulmalısınız tabii.

Sınav dışında hayatınız olduğunu unutmayın, örneğin hangi alanı istiyorsunuz? Belki yazılım istiyorsunuzdur, yazılım öğrenin gibi şeylerden bahsediyorum. Daha ne için üniversiteye gideceğinizi bile bilmiyorsanız ilk önce onu bulmalısınız tabii.
Hocam tabii ki de sınav dışında hayatım var. Kendimi kısıtlamıyorum. Ama ben ders çalışmak istiyorum. Bilgisayar mühendisi veya elektrik elektronik mühendisliği okumak istiyorum. Çukurova üniversitesini isterim ama zor. Alparslan Türkeş Üniversitesi veya Mersin Üniversitesi var aklımda şu an. Neden bana birşey bilmiyormuşum gibi laf söylüyorsunuz ?

Hocam tabii ki de sınav dışında hayatım var. Kendimi kısıtlamıyorum. Ama ben ders çalışmak istiyorum. Bilgisayar mühendisi veya elektrik elektronik mühendisliği okumak istiyorum. Çukurova Üniversitesi'ni isterim ama zor. Alparslan türkeş üniversitesi veya Mersin Üniversitesi var aklımda şu an. Neden bana bir şey bilmiyormuşum gibi laf söylüyorsunuz?

Bir şey bilmiyormuşsunuz gibi konuşmuyorum. Para derdine girmektense ne güzel istediğiniz bölümler var. O bölümleri araştırıp üniversiteye gitmeden önce kendinizi o alanda geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Üniversite bitirdim ancak iş bulamıyorum diyen çok fazla eleman var, bildikleri tek şey ders çalışmak ve iyi not almak ki iş bulamayanların çoğu düşük notla sınırda bitirmiş kişiler. Çalışacakları zaman ne yapacaklarını bile bilmiyorlar. İlla para kazanacağım diyorsanız alın hisse ben buna bir şey diyemem. Sadece tavsiye vermek istedim.

Geri
Yukarı