16 yerine 8 GB RAM alıp işlemci yüksek tutulmalı mı?

• Konuyu başlatan GxC
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 47
  • Görüntüleme 7B
Bir yandan 2700x mükemmel olur ama zaten 1 yıl internet yüzünden sadece oyun için kullanacağım. Yani render kesin değil fps türü fazla piksel istemeyen oyunlar şu anki internetimle fazla sıkıntı olmadan yayında sıkıntı çıkartmıyor. 2600x 720p60fps 2 3 yıl yeterli olacak kadar iyi oyun içinse daha uzun bir süre. 2700x sadece yayın için fazla bir yükseltme gibi olur benim için. Çünkü sistemi toplam 6400 TL civarında topladım eğer 16gb ve 2700x yaparsam sistemi toplamda 7000 TL ye toplamış olacağım hem bütçemi aşıyorum hemde 6 ay bilgisayar parası bittikten sonra tekrar masrafa girmek istemiyorum ram için.

Üstelik 1500x ile bile PUBG yayını açan var.

Kaliteden, performanstan ödün vermemek için böyle yorum yapıyorum ben. Bütçe konusu birçoğumuzun önünde engel. Diyebileceğim bir şey yok bu konuda. Ama istersen işi birde farklı yönüyle ele alalım. Ülkemizde döviz kuru hep artıyor. Vergilerde artıyor. Dolayısıyla ülkede ucuzlayan veya fiyatı değişmeyen bir ürün kalmıyor. Diğer arkadaşlarında dediği gibi işlemci ve anakart pahalı bir bileşen. Kolay kolay değişmezler. Ekran kartıda pahalı bir bileşen ama ikinci el olarak elden çıkarırken diğer ikisine göre daha rahat olabilirsin. Bu yüzden işlemciye oranla gözden çıkarılabilir bir parça haline geliyor ekran kartı. Geriye RAM kalıyor. Temel bileşenler içinde en ucuz olanı. Kolaylıkla yükseltme yapılabilecek bir parça. 8 GB RAM ile kısa vadede kesinlikle sıkıntı yaşamazsın. Fakat uzun vade konusunda yorum yapamam. Belki götürür belki sıkıntı çıkarır.
(Bu mesajı 8 GB RAM'li bilgisayardan yazıyorum.:))

MSI GTX 1070 Ti Gaming X ve MSI Gaming Plus X470 anakart aldım. Önümüzdeki hafta işlemci ve RAM'leri alacağım. Bütçeme göre Gskill 16GB DDR4 3000MHZ 15CL RAM 1035 TL civarında. 2600x 1200 TL.

İşlemciyi 2700X alıp RAM'i aynı modeli CL15 3000 MHz 8 GB alabilir miyim? Ne kadar mantıklı veya oluyor mu? 6 ay kadar idare edilebilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi günler dilerim. İşlemciyi düşük tutup ilerde yenisi ile değiştirmek çok mantıklı bir seçim olmayacaktır. Elinizde kalan işlemciyi bir şekilde satmanız bunun içinde zaman ayırmak durumunda kalacaksınız. Ama olan ram miktarının üzerine yaptığınız yatırım sonucunda bu dert ile uğraşmanız gerek kalmayacaktır. 8 GB ram sizin için altından kalkılamaz durumlar oluşturmaz. Örnek vermek gerekir ise bu sene çıkan Fry Cry 5'de 1080p 60FPS oyun oynayabilmeniz için tavsiye edilen ram 8 GB olarak gözüküyor. Daha sonraki zamanlarda maddi durumunuza göre ekleme yapabilirsiniz.

Konu çıkmaza girercesine saçma şekilde uzadı. Son kez yazıp ayrılacağım. Arkadaşlar, bu kadar güçlü bir sistemde hem de zaten güçlü bir işlemci seçilmişken daha da üst model işlemciye geçmeye o kadar da gerek yok. Bu bileşenler ile güncel oyunları ''ultra'' ayarlarda oynarken 8 GB RAM yetersiz kalacak. Bu kadar basit. Bence sistemi toplayacak arkadaş da hiç bir zaman 2700X almamanın pişmanlığını yaşamayacak. Ama RAM'i 8 GB aldığı takdirde bir 8 GB RAM daha çok arar.
Ayrıca yorum yapan diğer arkadaşlar R5 2600X'e Athlon veya Pentium muamelesi yapmışlar. Yapmayın arkadaşlar. Bu işlemci zaten uzun bir süre gayet güçlü olacak.

İyi günler dilerim. İşlemciyi düşük tutup ilerde yenisi ile değiştirmek çok mantıklı bir seçim olmayacaktır. Elinizde kalan işlemciyi bir şekilde satmanız bunun içinde zaman ayırmak durumunda kalacaksınız. Ama olan ram miktarının üzerine yaptığınız yatırım sonucunda bu dert ile uğraşmanız gerek kalmayacaktır. 8 GB ram sizin için altından kalkılamaz durumlar oluşturmaz. Örnek vermek gerekir ise bu sene çıkan Fry Cry 5'de 1080p 60FPS oyun oynayabilmeniz için tavsiye edilen ram 8 GB olarak gözüküyor. Daha sonraki zamanlarda maddi durumunuza göre ekleme yapabilirsiniz.

@Sercan1096
Arkadaşlar x470 anakart zaten yeni nesil veya 2 yıl sonraki artık o dönemde hangi işlemci varsa desteklemeyecek mi? 2600x hem render hemde oyun performansında bana yeterli. 8gb ram alıp ultrada vs. sorun yaşamak veya oyunla birlikte render yaparken sorun yaşamak istemiyorum. İşlemcim ileride çok yetersiz kalırsa zaten değiştiririm. Zor felan diyorsunuz ama bugün 1200 TL'ye aldığım işlemci ileride satmadan bile zorlanmadan işlemci alabilirim. O konuda sıkıntı yok.

Bence işlemci yüksek tutulup tek kanallı 8gb ram alınıp ileride 16 ya çıkartılabilir. Ram upgradesi biraz daha kolay çünkü.

Evet arkadaşlar 2600x yerine 2700x almayı tercih ettim 6 7 ay sonra en geç 1 yıl içinde bir 500 tl daha bütçe beni çok zorlamaz. 2600x gayet yeterli bir işlemci ama ilerde değiştirmekte istemiyorum. En azından satmakla uğraşmam. x470 modelinde sadece gaming pro seçeneği vardı sitede. M7 AC olsaydı daha iyi olurdu ama Gaming Pro modelinde 2700x sorun yaratır mı?

Bende 8 GB 2133MHz ram var. Herşeye yetiyor. Gta V , Black Ops III vs. gibi oyunların hepsine yeterli. Bende sizin gibi tereddütte kalıp 8 almıştım. İyi ki de almışım. 1.5 sene önce en iyi işlemciyi alıp böyle yaparak iyi bir iş çıkardım. RAM her zaman eklenir ama işlemci 1 kere alınır.

Bende 8 GB 2133MHz ram var. Herşeye yetiyor. Gta V , Black Ops III vs. gibi oyunların hepsine yeterli. Bende sizin gibi tereddütte kalıp 8 almıştım. İyi ki de almışım. 1.5 sene önce en iyi işlemciyi alıp böyle yaparak iyi bir iş çıkardım. RAM her zaman eklenir ama işlemci 1 kere alınır.
Kendim bile şu an 8gb ram ile 1080P oyunlarda 60 fps sıkıntısız oynuyorum. Oynadığım oyunlarda bile en düşük sistem önerisi 6GB. Önerilen 8GB diyor tabi 8 de 4'te olduğu gibi bir zaman sonra yetmeyecek ama 6 ay en geç 1 yıl için yeterde artar gibime geliyor.

Kendim bile şu an 8gb ram ile 1080P oyunlarda 60 fps sıkıntısız oynuyorum. Oynadığım oyunlarda bile en düşük sistem önerisi 6GB. Önerilen 8GB diyor tabi 8 de 4'te olduğu gibi bir zaman sonra yetmeyecek ama 6 ay en geç 1 yıl için yeterde artar gibime geliyor.

8 GB RAM ile oyunlarda 1-2 sene daha idare edilebilir düşüncesi hakim bende. Ayrıyetten şu zamanda bile yaptığınız işlemlere göre bazen 8 zorlanabiliyor. 6 ile 12 ay arasında bir 8 GB RAM ekleme ihtimaliniz varsa bu yolu seçip, işlemci & anakart kombinasyonunu olabildiğince üst seviyede tutmak en mantıklı tercih olacaktır diye son kez görüş belirteyim bende. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı