160.000 TL araba önerisi

Hocam dediğim gibi ağır hasar kaydı olmadıkça çokta önemli değil şuanda 2008 1.4 Corolla elegant bulunuyor pederde.
En az 3-4 kazaya karıştı tamponlar ve sol ön çamurluk değişmiş ama bi sıkıntısı yok.
Demem o ki bir kaç değişen benim için çokta önemli değil.
Değişeni kafaya takmasanız bile motor sağlığı gerçekten çok önemli. BMW 3 serisinin çoğu malum tayfa tarafından hor kullanılmış araçlar. Yanlama, bence hiç hoş olmayan modifikasyonlar, yarışma ve daha sayamadığım nice kötü kullanım senaryosu geçirmiş olabilir. Özellikle açık açık yazılım var demişler ve BMW'nin motorları çok hassas. Bunu da göz önünde bulundurun.

Değişeni kafaya takmasanız bile motor sağlığı gerçekten çok önemli. BMW 3 serisinin çoğu malum tayfa tarafından hor kullanılmış araçlar. Yanlama, bence hiç hoş olmayan modifikasyonlar, yarışma ve daha sayamadığım nice kötü kullanım senaryosu geçirmiş olabilir. Özellikle açık açık yazılım var demişler ve BMW'nin motorları çok hassas. Bunu da göz önünde bulundurun.
Anladım hocam yani bu tarz araçlarda ekspertiz raporu çok önemli.
Ama genede aradığım özellikler belli.
Az biraz spor durması gerekiyor aracın.

Anladım hocam yani bu tarz araçlarda ekspertiz raporu çok önemli.
Ama genede aradığım özellikler belli.
Temiz bir Mondeo 2.0 TDCi sizi memnun eder. Hem de bakım masrafları vs. "nispeten" daha ucuz olur. Performansı da gayet yeterli. Yol tutuşuna söylenecek yok zaten.
Focus 1.6 SCTi de bakabilirsiniz fakat o da biraz problemli. 308 1.6 THP 156 HP yine denk gelebilir ancak bunlar sorunlu araçlar sayılabilir. Golf 6 1.4 TSI pek önermesem de ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Hocam dediğim gibi ağır hasar kaydı olmadıkça çokta önemli değil şuanda 2008 1.4 Corolla elegant bulunuyor pederde.
En az 3-4 kazaya karıştı tamponlar ve sol ön çamurluk değişmiş ama bi sıkıntısı yok.
Demem o ki bir kaç değişen benim için çokta önemli değil.
Hocam tabiki son karar sizin ama ben gene de en basit haliyle neden kazalı araç alınmayacağını söyleyeyim en azından bilin. Araç her kaza yaptığında hareket kuvvetinin bir bölümü şok dalgası eşliğinde gövdeye yayılır. Bu şu demek; aracın yapısal bütünlüğü her kaza esnasında azalır. Normal şartlarda içinden canlı çıkabileceğiniz bir kazadan yapısal bütünlük düşük olduğu için gövde daha fazla ezilir ve hayatınızı kaybedebilirsiniz. Türkiye'de genellikle satması daha zor olduğu için ikinci el araç alınmıyor ama asıl önemli olan şey güvenliğinin düşük olmasıdır. Elinizdeki bütçe Türkiye şartları için gayet iyi. Eminim bütçenize göre temiz ve kafanıza yatan bir araç bulunabilirsiniz.

Hocam tabii ki son karar sizin ama ben gene de en basit haliyle neden kazalı araç alınmayacağını söyleyeyim en azından bilin. Araç her kaza yaptığında hareket kuvvetinin bir bölümü şok dalgası eşliğinde gövdeye yayılır. Bu şu demek; aracın yapısal bütünlüğü her kaza esnasında azalır. Normal şartlarda içinden canlı çıkabileceğiniz bir kazadan yapısal bütünlük düşük olduğu için gövde daha fazla ezilir ve hayatınızı kaybedebilirsiniz. Türkiye'de genellikle satması daha zor olduğu için ikinci el araç alınmıyor ama asıl önemli olan şey güvenliğinin düşük olmasıdır. Elinizdeki bütçe Türkiye şartları için gayet iyi. Eminim bütçenize göre temiz ve kafanıza yatan bir araç bulunabilirsiniz.

Hocam madem öyle ben sıfır km egea alsam daha iyi.
Güvenlik düşük vb. Demişsiniz sizce 0km egea da mı daha güvenli olur yoksa 2 3 kaza görmüş ağır hasarlı olmayan alman serileri mi(dediğim gibi araba konusunda çok bir bilgim yok).

Hocam madem öyle ben sıfır km egea alsam daha iyi.
Güvenlik düşük vb. Demişsiniz sizce 0km egea da mı daha güvenli olur yoksa 2 3 kaza görmüş ağır hasarlı olmayan alman serileri mi(dediğim gibi araba konusunda çok bir bilgim yok).
Hocam yani ben mesela Egea alırdım çünkü en azından geçmişini bilirdim. Egea'nın çarpışma testleri bence fiyatına göre gayet iyi. Link:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İkinci el aldığınız bir aracın iki yıl sonra kazalı, ağır hasarlı veya iki aracın toplanmış hali olduğunu öğrenebilirsiniz. Kazalı olarak satılan araçların bir kısmı bazen kaza anında airbag bile açmıyor tamir edilmediği için. Ama bu durumdan kaçınmak da biraz sizin elinizde. Örneğin 160k bütçeyle Bmw 320d M Sport bir araç alırsanız bütün bu saydıklarımı yaşayabilirsiniz. Biraz araştırınca temizinin 220k'dan başladığını gördüm. Bu bütçeyle Audi, Bmw ve Mercedes türünden araçlara yönelmeniz çok mantılı değil. 30-40k bir bütçeniz olsa değişenli de olsa bir araç alabilrsiniz çünkü bu fiyata anca ayağınızı yerden kesecek arabalar var artık. Ama bütçeniz güzel, bir çok markanın ikinci el temiz bir aracını alabilirsiniz.
Citröen, Renault, Ford, Honda, Hyundai, Opel, Nissan ve Volkswagen gibi firmaların araçlarını rahatlıkla alabilirsiniz. Alırken aldığınız aracın filo aracı olmadığına dikkat edin (örneğin galericilerde satılan ikinci el Egea, Clio 4 gibi araçların çoğu filo yani şirket aracıdır). Normal bir vatandaş yıllık 10.000 kilometre araca anca biner, 2015 model bir araç 150 bin kilometreyi devirmişse mesela uzak durun o araçtan.
Kaza konusuna gelirsek: Bir aracın tamponu değişmiş olabilir, zaten kaza anında kuvveti emmesi için konulmuştur ama tamponu bile geçerek kaputun ve bagaj kapağının değiştiği araçlara yönelmek mantıklı değil. Çünkü yukarıda ki mesajda bahsettiğim durum oluşuyor. Bagaj kapağının park ederken duvara çarptığı ve değiştiği durumlar da olabiliyor tabiki. Bu durumlar söz konusu ise fotoğraflarıyla kanıtını isteyebilirsiniz.
Genel olarak aklıma bunlar geldi. Yakın zamanda ben de ikinci el bir araç aldım ve inanın çok zorlandım çünkü piyasa berbat. İnsanları yanıltarak dolandırmaya çalışan ve saflığından sizi mağdur edebilecek çok insan var. Bir adamla anlaşmıştım araç temiz duruyordu experte götürdük arabanın beş parça değişeni ve motorun neredeyse bittiğini öğrenmiştim. Adam akrabasından almış arabayı, kazalarından haberi bile yok 🙂 Yani size bol sabır diliyorum günümüzde ikinci el araç tam bir sabır işi.

Yeni konular

Geri
Yukarı