1600 MHz RAM, 1333 MHz'de çalışıyor

Daha önce 1600 MHz değerinde sorunsuz kullanıyordum.

Sizin de anakartınız MSİ olduğu için yazıyorum. XMP açık şekilde, DRAM frekansı eğer auto ise, değerini RAM'inizin değerine yakın kısma getirin. Yani auto seçeneğini devre dışı bırakın. Ardından RAM MHz değer tablosunu gösteren seçeneğe tıklayın 1333-1600 değerleri gösteren kısma. O'radan 1600 MHz değerini seçin. Sonra detect change seçeneğini (disable) yapın ya da yapmayabiirsiniz. F10 basın -evet- deyin çıkın. Düzelir sanırsam.

Benim de kullandığım MSİ anakartlarım var lakin modelleri farklı. 310 ve 360 kullanıyorum.

Sizin de anakartınız MSİ olduğu için yazıyorum. XMP açık şekilde, DRAM frekansı eğer auto ise, değerini RAM'inizin değerine yakın kısma getirin. Yani auto seçeneğini devre dışı bırakın. Ardından RAM MHz değer tablosunu gösteren seçeneğe tıklayın 1333-1600 değerleri gösteren kısma. O'radan 1600 MHz değerini seçin. Sonra detect change seçeneğini (disable) yapın ya da yapmayabiirsiniz. F10 basın -evet- deyin çıkın. Düzelir sanırsam.

Benim de kullandığım MSİ anakartlarım var lakin modelleri farklı. 310 ve 360 kullanıyorum.
XMP'yi açamıyorum. Dediğim gibi gri tonda bir yazı şeklinde, tıklanmıyor. Büyük ihtimalle anakartımın XMP desteği yok, ama RAM'in XMP desteği var. Auto seçeneğini devre dışı bıraktığımda seçme hakkın sunuyor dediğiniz gibi ama maksimum 1400 MHz seçilebiliyor.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak sorunum halen devam etmekte. Görselde de görüldüğü gibi BIOS'da en fazla 1400 MHz seçebiliyorum.
Ekran Alıntısı.JPG

Başka çözüm önerisi olan var mı ?
Aylardır sorunum devam etmekte. Yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı