1600 TL Cherry MX Red Switch klavye önerisi

Tavsiyem para biriktirip steelseries, corsair vs sağlam klavye alman. Orta segment klavyeler bile çok çabuk bozuluyor artık. Benim xpg cherry red i 2 ay önce aldım, geçen günlerde bozuldu servise yolladım. Para biriktirene kadar ucuz klavyelerle idare edip sonrasında sağlam bir klavye almanızı öneririm.

Tavsiyem para biriktirip steelseries, corsair vs sağlam klavye alman. Orta segment klavyeler bile çok çabuk bozuluyor artık. Benim xpg cherry red i 2 ay önce aldım, geçen günlerde bozuldu servise yolladım. Para biriktirene kadar ucuz klavyelerle idare edip sonrasında sağlam bir klavye almanızı öneririm.
Hocam 1 ay oluyor alalı korkutmayın beni.

Yanlışlarınızı düzelteyim.
1) Steelseries, corsair VB. marka klavyeler en iyi veya en sağlam klavyeler değil. Bunlardan çok daha iyi ve kaliteli bir sürü klavye bulunuyor ve 200-300 dolar arası fiyatları oluyor (Çoğunluğu Türkiyede yok). Asıl sizin bahsettiğiniz bu klavyeler orta segment oluyor.
2) Orta segment klavyeler kolay bozuluyor diye bir şey yok.
Eğer "mekanik" (optik VS. değil) switchlerden bahsediyorsak en dayanıklıları şüphesiz yıllardır kendini kanıtlamış olan Cherry. XPG Summoner'ın switch'lerinin kendisinde bir sorun olacağını sanmıyorum. Bunun dışında klavyede bozulabilecek diğer parça da PCB ki kendisi çok zor bozulur. En giriş seviyesi mekanik klavye olan Redragon'ların Hot-swap PCB'si bile yıllar yılı götürecek kadar dayanıklı (Çok fazla çıkar-tak yapılmadığı sürece). Yani XPG modeli ya kronik sorunlu ya da siz şanssızdınız size denk geldi. Her iki durumda da diğer orta seviye klavyelere "çabuk bozuluyor" diyecek bir neden yok.

XPG alan diğer arkadaşlara sorun. İnternette aratın. Sorun yaşayan çok kişi varsa kronik sorun olma olasılığı var. Yok sayı az ise alabilirsiniz.
Benim önerim ise şunlar olur:
1) HyperX Alloy Origins 60 veya HyperX Alloy Origins 65.
Bu klavyeleri önermemin en büyük sebebi bu fiyattaki en premium klavye olması. Oyun için düşük gecikme, macro, yazılım, çıkarılabilir kablo ve en önemlisi PBT tuş kapakları kullanmaları. PBT tuş kapakları çok pahalı olduğundan üst düzey klavyelerde bile göremiyoruz bazen. Bu tuş kapakları ABS'nin aksine yüzeyini çok daha yavaş kaybediyorlar. Yani daha uzun ömürlüler. ABS'yi uzun süre kullanınca tuşlar sanki üzerine yağ dökmüşsünüz gibi parlak bir yüzeye sahip oluyor ve hissiyatları gerçekten çok kötü oluyor.
Ancak bu klavyelerin %60 ve 65 olduğunu unutmamak lazım. Yani eğer "%60-65 olmaz, diğer tuşları kullanıyorum", "medya kontrolleri mutlaka olmalı", "bilek desteği mutlaka olmalı" VS. diyorsanız sıradaki seçeneğe bakın.
2) XPG Summoner.
Bunu önermemin sebebi basit. Tam standart bir klavye. Bilek desteği var, medya kontrolü var, tam boy, Cherry switch, yazılım ve makro desteği. Oyun klavyesi bakan birinin isteklerinin çoğunu karşılıyor.

Bu iki seçenek oyun için bakan kullanıcıların isteklerinin neredeyse tümünü karşılıyor. Eğer bunları beğenmediyseniz kablosuz klavye VS. bakıyorsunuz demektir. O zaman da şu seçenek olabilir: Cooler Master CK721.
TTC switch kullanıyor. Dayanıklılık anlamında HyperX ve XPG Summoner'ın altına koyarım. Ancak bir kronik sorunu olmadığı takdirde diğer switchler gibi sizi uzun süre yarı yolda bırakmayacaktır. HyperX gibi %65 boyutta. Eğer bu fiyatta kablosuz bir klavye bakıyorsanız 60-65 boyutundan başka seçeneğiniz yok zaten. Bilek desteği ve medya kontrolü (Knob) var. Bluetooth 5.1, Wireless ve kablolu destekliyor.

Son: Bu fiyatta Epomaker, Akko, Ajazz, Magic Refiner VB. gibi bir sürü yurt dışı klavye bulunuyor. Bir kısmı Amazon.com.tr'de yurtdışı ürün olarak satılırken kalanlarını da bangood ve aliexpress gibi yerlerden temin etmek mümkün. Bu klavyelerin neredeyse hiçbirini incelemediğimden model önerisi yapamayacağım. Ama forumda konu açarsanız bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Bu fiyatta ÖNERMEDİĞİM klavyeler:
1) Corsair K60 RGB Pro
Türkiye'de sanki yeni, Cherry MX ve diğer switchlerle aynı kategoride mekanik anahtarlar kullanıyormuş gibi tanıtılsa da aslında öyle değil. Bu klavyedeki beyaz anahtarlar Cherry'nin zarlı (membrane) ve memchanical (mekanik hisli) anahtarların yerini alması için ürettiği anahtarlar. Bu fiyata Cherry'nin orijinalini almak varken niye bunu alasınız?
2) Razer Ornata Chroma ve bilumum membrane Razer'ler.
Gayet basit: tam mekanik almak varken sırf razer diye niye membrane alasınız?

ÖNEMLİ NOT: Önerdiğim klavyelerin hiçbirini detaylı incelemedim. Herhangi bir kronik sorunu var mı diye almadan önce araştırmanızı tavsiye ederim.

1) Steelseries, corsair VB. marka klavyeler en iyi veya en sağlam klavyeler değil. Bunlardan çok daha iyi ve kaliteli bir sürü klavye bulunuyor ve 200-300 dolar arası fiyatları oluyor (Çoğunluğu Türkiyede yok). Asıl sizin bahsettiğiniz bu klavyeler orta segment oluyor.
Eğer "mekanik" (optik VS. değil) switchlerden bahsediyorsak en dayanıklıları şüphesiz yıllardır kendini kanıtlamış olan Cherry. XPG Summoner'ın switch'lerinin kendisinde bir sorun olacağını sanmıyorum. Bunun dışında klavyede bozulabilecek diğer parça da PCB ki kendisi çok zor bozulur. En giriş seviyesi mekanik klavye olan Redragon'ların Hot-swap PCB'si bile yıllar yılı götürecek kadar dayanıklı (Çok fazla çıkar-tak yapılmadığı sürece). Yani XPG modeli ya kronik sorunlu ya da siz şanssızdınız size denk geldi. Her iki durumda da diğer orta seviye klavyelere "çabuk bozuluyor" diyecek bir neden yok.

XPG alan diğer arkadaşlara sorun. İnternette aratın. Sorun yaşayan çok kişi varsa kronik sorun olma olasılığı var. Yok sayı az ise alabilirsiniz.
Bu klavyeleri önermemin en büyük sebebi bu fiyattaki en premium klavye olması. Oyun için düşük gecikme, macro, yazılım, çıkarılabilir kablo ve en önemlisi PBT tuş kapakları kullanmaları. PBT tuş kapakları çok pahalı olduğundan üst düzey klavyelerde bile göremiyoruz bazen. Bu tuş kapakları ABS'nin aksine yüzeyini çok daha yavaş kaybediyorlar. Yani daha uzun ömürlüler. ABS'yi uzun süre kullanınca tuşlar sanki üzerine yağ dökmüşsünüz gibi parlak bir yüzeye sahip oluyor ve hissiyatları gerçekten çok kötü oluyor.
Ancak bu klavyelerin %60 ve 65 olduğunu unutmamak lazım. Yani eğer "%60-65 olmaz, diğer tuşları kullanıyorum", "medya kontrolleri mutlaka olmalı", "bilek desteği mutlaka olmalı" VS. diyorsanız sıradaki seçeneğe bakın.
2) XPG Summoner.
Bunu önermemin sebebi basit. Tam standart bir klavye. Bilek desteği var, medya kontrolü var, tam boy, Cherry switch, yazılım ve makro desteği. Oyun klavyesi bakan birinin isteklerinin çoğunu karşılıyor.

Bu iki seçenek oyun için bakan kullanıcıların isteklerinin neredeyse tümünü karşılıyor. Eğer bunları beğenmediyseniz kablosuz klavye VS. bakıyorsunuz demektir. O zaman da şu seçenek olabilir: Cooler Master CK721.
TTC switch kullanıyor. Dayanıklılık anlamında HyperX ve XPG Summoner'ın altına koyarım. Ancak bir kronik sorunu olmadığı takdirde diğer switchler gibi sizi uzun süre yarı yolda bırakmayacaktır. HyperX gibi %65 boyutta. Eğer bu fiyatta kablosuz bir klavye bakıyorsanız 60-65 boyutundan başka seçeneğiniz yok zaten. Bilek desteği ve medya kontrolü (Knob) var. Bluetooth 5.1, Wireless ve kablolu destekliyor.

Son: Bu fiyatta Epomaker, Akko, Ajazz, Magic Refiner VB. gibi bir sürü yurt dışı klavye bulunuyor. Bir kısmı Amazon.com.tr'de yurtdışı ürün olarak satılırken kalanlarını da bangood ve aliexpress gibi yerlerden temin etmek mümkün. Bu klavyelerin neredeyse hiçbirini incelemediğimden model önerisi yapamayacağım. Ama forumda konu açarsanız bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır.

1) Corsair K60 RGB Pro
Türkiye'de sanki yeni, Cherry MX ve diğer switchlerle aynı kategoride mekanik anahtarlar kullanıyormuş gibi tanıtılsa da aslında öyle değil. Bu klavyedeki beyaz anahtarlar Cherry'nin zarlı (membrane) ve memchanical (mekanik hisli) anahtarların yerini alması için ürettiği anahtarlar. Bu fiyata Cherry'nin orijinalini almak varken niye bunu alasınız?
Gayet basit: tam mekanik almak varken sırf razer diye niye membrane alasınız?

ÖNEMLİ NOT: Önerdiğim klavyelerin hiçbirini detaylı incelemedim. Herhangi bir kronik sorunu var mı diye almadan önce araştırmanızı tavsiye ederim.

1000tl fiyat bandında ne önerirsiniz?

1000tl fiyat bandında ne önerirsiniz?
Yanılmıyorsam 1000TL'ye Türkiye'de Redragon, Rampage ve Gamepower gibi markalar kaldı yalnızca. Rampage ve Gamepower'ın modellerini bilmiyorum ama Redragon'dan Vata alınabilir illaki Türkiye olacaksa. Yurtdışı olur deniyorsa onlara bakılması taraftarıyım.

Red Dragon K552 var o iyidir.

Sanırım XPG Summoner'ın red Switch halinin stoka gelmesini bekleyeceğim gelmezse red Dragon K552 alırım.
Attıklarımı okudunuz mu? 1600 TL bütçe belirleyip Redragon K552 almanız yazık olur. K552 en en giriş seviye mekanik klavye. XPG Summoner ile de diğer attığım klavyeler ile de arasında çok fark var.

Redragon'u forumlarda ilk inceleyip öneren kişi konuşuyor:
1674212217466.png

1) SteelSeries, Corsair VB. marka klavyeler en iyi veya en sağlam klavyeler değil. Bunlardan çok daha iyi ve kaliteli bir sürü klavye bulunuyor ve 200-300 dolar arası fiyatları oluyor (Çoğunluğu Türkiye'de yok). Asıl sizin bahsettiğiniz bu klavyeler orta segment oluyor.
Eğer "mekanik" (optik VS. değil) Switch'lerden bahsediyorsak en dayanıklıları şüphesiz yıllardır kendini kanıtlamış olan Cherry. XPG Summoner'ın Switch'lerinin kendisinde bir sorun olacağını sanmıyorum. Bunun dışında klavyede bozulabilecek diğer parça da PCB ki kendisi çok zor bozulur. En giriş seviyesi mekanik klavye olan Redragon'ların Hot-swap PCB'si bile yıllar yılı götürecek kadar dayanıklı (Çok fazla çıkar-tak yapılmadığı sürece). Yani XPG modeli ya kronik sorunlu ya da siz şanssızdınız size denk geldi. Her iki durumda da diğer orta seviye klavyelere "çabuk bozuluyor" diyecek bir neden yok.

Bu klavyeleri önermemin en büyük sebebi bu fiyattaki en Premium klavye olması. Oyun için düşük gecikme, macro, yazılım, çıkarılabilir kablo ve en önemlisi PBT tuş kapakları kullanmaları. PBT tuş kapakları çok pahalı olduğundan üst düzey klavyelerde bile göremiyoruz bazen. Bu tuş kapakları ABS'nin aksine yüzeyini çok daha yavaş kaybediyorlar. Yani daha uzun ömürlüler. ABS'yi uzun süre kullanınca tuşlar sanki üzerine yağ dökmüşsünüz gibi parlak bir yüzeye sahip oluyor ve hissiyatları gerçekten çok kötü oluyor.
2) XPG Summoner.
Bunu önermemin sebebi basit. Tam standart bir klavye. Bilek desteği var, medya kontrolü var, tam boy, Cherry Switch, yazılım ve makro desteği. Oyun klavyesi bakan birinin isteklerinin çoğunu karşılıyor.

TTC Switch kullanıyor. Dayanıklılık anlamında HyperX ve XPG Summoner'ın altına koyarım. Ancak bir kronik sorunu olmadığı takdirde diğer Switch'ler gibi sizi uzun süre yarı yolda bırakmayacaktır. HyperX gibi %65 boyutta. Eğer bu fiyatta kablosuz bir klavye bakıyorsanız 60-65 boyutundan başka seçeneğiniz yok zaten. Bilek desteği ve medya kontrolü (Knob) var. Bluetooth 5.1, Wireless ve kablolu destekliyor.

Son: Bu fiyatta Epomaker, Akko, Ajazz, Magic Refiner VB. gibi bir sürü yurt dışı klavye bulunuyor. Bir kısmı Amazon.com.tr'de yurt dışı ürün olarak satılırken kalanlarını da bangood ve AliExpress gibi yerlerden temin etmek mümkün. Bu klavyelerin neredeyse hiçbirini incelemediğimden model önerisi yapamayacağım. Ama forumda konu açarsanız bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır.

1) Corsair K60 RGB Pro
Türkiye'de sanki yeni, Cherry MX ve diğer Switch'lerle aynı kategoride mekanik anahtarlar kullanıyormuş gibi tanıtılsa da aslında öyle değil. Bu klavyedeki beyaz anahtarlar Cherry'nin zarlı (membrane) ve memchanical (mekanik hisli) anahtarların yerini alması için ürettiği anahtarlar. Bu fiyata Cherry'nin orijinalini almak varken niye bunu alasınız?
Gayet basit: Tam mekanik almak varken sırf Razer diye niye membrane alasınız?

Amerikalı konservatifler gibi birkaç cümle de kurmuşsun. Ben ne tecrübe ettiysem onu söylüyorum ayrıca, git tek tek dene o zaman hangi XPG 2 yıl gider diye.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı