165 Hz monitör sonrası takılmalar

errain

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Monitörümü 165 Hz bir seviyeye yükselttim. Acer KG242yp modeli. Ekran kartım RTX 2060 Super. Monitörde FreeSync var ama menüden G-Sync açılabiliyor. Şimdi sorunum şu şekilde: Hemen hemen çoğu oyunda ani takılmalar mevcut. Özellikle rekabetçi oyunlarda çok can sıkıcı bir durum. Ben bunu monitöre bağlıyordum. Tam G-Sync uyumlu değil belki ondan diye. NVIDIA G-Sync uyumluluk listesindede model gözükmüyor. Bende iadesini yapmayı düşünüyorum alalı 5 gün oldu.
MSI Afterburner açtığımda FPS göstergesinde bir drop mevcut değil yani FPS düşmüyor ama takılmalar var. Derken işlemci sıcaklığı dikkatimi çekti. İşlemci sıcaklığı 78-83 arası. 78 dereceninde altına düşmüyor. Acaba bu takılmalar işlemci kaynaklı mı? Isındığı için frekans düşürüyor soğuması için o esnada drop oluşabilir diye düşünüyorum.
Yarın termal macunu yeniliycem. Duruma bakacağım ona göre iade edeceğim, edebilirsem tabii. Onun dışında bu 5 günlük süreçte denemediğim ayar kalmadı.

Sistem:
İşlemci: i5 9400F.
RAM: 8x2 16 GB 2666 MHz DDR4 Corsair.
Ekran kartı: MSI RTX 2060 Super Ventus.
Güç kaynapı: Xigmatek 650 Watt 80 Plus.

Not: Eski monitörüm 60 Hz onu taktığımda bu sorunların hiçbiri olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam dikkatimi çekti özellikle rekabetçi oyunlarda demişsin.
Biliyorsunuz ki sisteminiz isterse en iyisi olsun, online oyunları sen internet üzerinden Ping'e bağlı oynuyorsun. Bunu dikkate aldın mı hiç?

İşlemci frekansı ne durumda? Ek olarak Dikey Yenilemeyi(VSync) kapatın.
Frekans derken turbo modu açık kullanım oranı %70-%90 arasında
Hocam dikkatimi çekti özellikle rekabetçi oyunlarda demişsin.
Biliyorsunuz ki sisteminiz isterse en iyisi olsun, online oyunları sen internet üzerinden Ping'e bağlı oynuyorsun. Bunu dikkate aldın mı hiç?
Hocam geri kalan herşey stabil ve en iyi düzeyde.Ping değerim 5 ms.Paket kaybım yok.Sanırım tam okumadınız yazdıklarımı tüm oyunlarda oluyor.Yüke binen oyunlarda diyeyim.Ve not yazdım 60 hz monitöre geçince bunların hiçbiri yok.Ama 60 hz de oynadığımda zaten hem ekran kartına hem işlemciye yük azalıyor.Ben ekran kartı kullanımı yükselsin diye 144 hz e geçiş yaptım.

Frekans derken Turbo modu açık kullanım oranı %70-%90 arasında.

Hocam geri kalan her şey stabil ve en iyi düzeyde. Ping değerim 5 ms. Paket kaybım yok. Sanırım tam okumadınız yazdıklarımı tüm oyunlarda oluyor. Yüke binen oyunlarda diyeyim. Ve not yazdım 60 Hz monitöre geçince bunların hiçbiri yok. Ama 60 Hz de oynadığımda zaten hem ekran kartına hem işlemciye yük azalıyor. Ben ekran kartı kullanımı yükselsin diye 144 Hz e geçiş yaptım.

Benzer bir problemi bende yaşıyorum yeni monitöre (144 Hz 1 ms) geçtikten sonra çok küçük drop yaşanıyor. Çözemedim bir türlü. 60 Hz standart monitör ve TV de yaşamıyorum aynı sorunu.

Benzer bir problemi bende yaşıyorum yeni monitöre (144 Hz 1 ms) geçtikten sonra çok küçük drop yaşanıyor. Çözemedim bir türlü. 60 Hz standart monitör ve TV de yaşamıyorum aynı sorunu.
Ben birçok şey denedim ama tahminim g-sync tam uyumlu olmadığı için diye düşündüm.Monitörü iade ettim.75 hz freesync aoc marka aldım şuan bir sorun yaşamıyorum.Daha doğrusu yaşadım farklı şeyler mesela dövüş oyunlarında kasma hissi vardı.Dedim deliricem en basit grafikli oyun sonuçta,monitör ayarlarından 60 hz getiriyorum g-sync kapatıyorum düzeliyor.Nerdeyse her oyuna ayrı bir ayar deniyorum.

165 Hz Acer monitör kullanıyorum ben de. Vsync ve Gsync ayarlarım kapalı. Hiç böyle bir problem yaşamadım. İlginç.

FreeSync kapalı oynayın vazgeçilmez bir özellik değil hatta FPS oyunlarında kapatılması şiddetle önerilir. Takılma düzelirse ondandır düzelmez ise aşırı yüklenmeden de olabilir 60 Hz monitörde 60 FPS kilitleniyor olma ihtimali var mı? 60 Hz oynarken de 150-200 FPS arası alıyor musunuz?

FreeSync kapalı oynayın vazgeçilmez bir özellik değil hatta FPS oyunlarında kapatılması şiddetle önerilir. Takılma düzelirse ondandır düzelmez ise aşırı yüklenmeden de olabilir 60 Hz monitörde 60 FPS kilitleniyor olma ihtimali var mı? 60 Hz oynarken de 150-200 FPS arası alıyor musunuz?
Freesync kapatınca gölgelenme mi?ghosting mi? ona benzer rahatsız eden bir geçişler oluyor akıcı değil gibi.Ben bütün varyasyonları denedim freesync açınca cod akıcı oynuyorum ama diğer oyunlarda saçmalık başlıyor.Diğer oyunlardada çözünürlük doğal 60 hz çekiyorum onlar düzeliyor.Ben anlamadım açıkcası bu sadece bende oluyor galiba.

Geri
Yukarı