1660 Ti i7 9700F sistem reset atıyor

ozzdose

Centipat
Merhaba arkadaşlar, Mart ayında OEM sistem toplamıştım. Bir mühendis olarak kendi çapımda araştırarak sistemi oluşturdum fakat sanırım yeteri kadar iyi araştıramamışım. Bilgisayarımda oyun oynarken arada sırada çok kısa kasmalar yaşıyorum ve iki kerede ekran kartı OC modunda iken reset sorunu yaşadım. Olay görüntüleyicide kernel Power hatası yer almakta, daha sonra ekran kartımın kaç Watt çektiğini araştırdım 140 Watt kadar çekebiliyormuş. Ben sistemi kurarken ekran kartı için 450Watt yeterli yazıyordu sitesinde 550Watt PSU aldım ama ekran kartına bağlanan kısım 110Watt değerindeymiş. Sizce reset sorunun sebebi bu mu?

Sistem özelliklerim;
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 1660 Ti OC.
  • Anakart: MSI Mortar Z390M.
  • Işlemci: Intel i7 9700F.
  • RAM: Corsair 2x8 16 GB 3200MHz DDR4 cmK16GX4M2E3200C16.
  • PSU: Cooler Master 550W 80+MPE-5501-acabw-eu.
  • SSD M.2: Samsung 970Evo 250 GB.
  • HDD: WD Blue WD10EZEX 3.5" SATA 3 7200 RPM 1 TB 64 MB cache HDD.
  • Kasa: Dark Guardian.
Sistemin toplam çektiği enerji 250 Watt maks olarak internetteki sitelerden hesaplamıştım.

Çok yüksek ihtimalle PSU kaynaklı. O sisteme şunu öneriririm:

Eğer ileriye dönük olsun derseniz de bunu alabilirsiniz:

550W bu sisteme yetecektir. Güç kaynağıyla alakası yok. Güç kaynağınız bozuksa bu ihtimal var sadece.

Üstte arkadaşın eklediği 600W olan güç kaynağı oldukça iyi onu belirtmem gerek tabi. Ve Sinerji'de 580 TL.

Merhaba arkadaşlar, Mart ayında OEM sistem toplamıştım. Bir mühendis olarak kendi çapımda araştırarak sistemi oluşturdum fakat sanırım yeteri kadar iyi araştıramamışım. Bilgisayarımda oyun oynarken arada sırada çok kısa kasmalar yaşıyorum ve iki kerede ekran kartı OC modunda iken reset sorunu yaşadım. Olay görüntüleyicide kernel Power hatası yer almakta, daha sonra ekran kartımın kaç Watt çektiğini araştırdım 140 Watt kadar çekebiliyormuş. Ben sistemi kurarken ekran kartı için 450Watt yeterli yazıyordu sitesinde 550Watt PSU aldım ama ekran kartına bağlanan kısım 110Watt değerindeymiş. Sizce reset sorunun sebebi bu mu?

Sistem özelliklerim;
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 1660 Ti OC.
  • Anakart: MSI Mortar Z390M.
  • Işlemci: Intel i7 9700F.
  • RAM: Corsair 2x8 16 GB 3200MHz DDR4 cmK16GX4M2E3200C16.
  • PSU: Cooler Master 550W 80+MPE-5501-acabw-eu.
  • SSD M.2: Samsung 970Evo 250 GB.
  • HDD: WD Blue WD10EZEX 3.5" SATA 3 7200 RPM 1 TB 64 MB cache HDD.
  • Kasa: Dark Guardian.
Sistemin toplam çektiği enerji 250 Watt maks olarak internetteki sitelerden hesaplamıştım.

OC modu derken siz kendiniz mi overclock yaptınız?

Çok yüksek ihtimalle PSU kaynaklı. O sisteme şunu öneriririm:

Eğer ileriye dönük olsun derseniz de bunu alabilirsiniz:

Dostum ilk attığın PSU ekran kartı kanalı 110 wattan bile düşük benim o kanal zaten 110watt :) yinede teşekkürler tavsiyen için.
OC modu derken siz kendiniz mi overclock yaptınız?
Hayır ekran kartının kendisi OC li olarak satılıyor modları var.

Dostum ilk attığın PSU ekran kartı kanalı 110 Watt'tan bile düşük benim o kanal zaten 110Watt :) yine de teşekkürler tavsiyen için.

Hayır ekran kartının kendisi OC'li olarak satılıyor modları var.

Bir de kendiniz overlock yaparak dener misiniz aynı sorun yaşanacak mı bir kontrol edelim. Kartınıza uygun manuel OC ayarlarını YouTube üzerinden araştırıp uygulayın.

Dostum ilk attığın PSU ekran kartı kanalı 110 Watt'tan bile düşük benim o kanal zaten 110 W.

Yanlış yere bakmışsınız. Önemli olan 12V kanalıdır. Bu güç kaynağı 12V üzerinden 600W'ın tamamını verebiliyor, sizinki ise 550W, ama hemen hemen yakın bir değer veriyor 12V kanalından, 540W. Güç kaynağınız bozuk değilse sorun güç kaynağı değil, hele bu sistemde değiştirmeye hiç gerek yok.

12v.png

Yeni konular

Geri
Yukarı