16Mbit TTNET ADSL Anlık Ping Yükselmesi

DracheN

Megapat
Yer
Jüpiter
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Intel Core i5 12400F (6C/12T) GPU: MSI GEFORCE RTX 2060 VENTUS GP OC 6GB GDDR6 192Bit RAM: GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV DDR4 3200MHz CL16 Motherboard: MSI H610M BOMBER DDR4 3200MHz(OC) SSD: Kioxia 500GB Exceria NVMe M.2 SSD (1700MB R / 1600MB W) PSU: THERMALTAKE TR2 S 650W 80 PLUS Case: MSI MAG FORGE M100R ARGB Monitor: MSI MAG 251RX 240HZ 1MS GtG 10-bit OS: Windows 11 Home SL
Merhaba arkadaşlar. Sorunum başlıkta belirttiğim gibi ping sorunu. Internet hızım bana gelen 11 MBit civarında. ADSL TTNET kullanıcısıyım. Ping'lerde ani çıkışlar yaşıyorum CS:GO oynarken tam önemli yerdeyken aniden ping giriyor ve oyun oynanmaz bir hal alıyor. Modemi annem, abim ve kardeşim kullanıyoruz. Mesela birimiz Instagram'a falan girersek aniden feci şekilde fırlıyor sonra tekrar iniyor. Ben Pingim 100'de olsa sabit kalmasını istiyorum. Modem kaynaklı mıdır sanmıyorum pek ama Firmware güncel TTNet'in verdiği ZyXel B10B modem. Bu durumun çözümünü bilen var mı kafayı yemek üzereyim. Lütfen değerli yorumlarınızı esirgemeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhabalar, İnternet alt yapınız fiber olmadığı takdirde bu sorundan kurtuluşunuz yoktur. Hızınız isterseniz 100 Mbit olsun alt yapı bakır kablolar olduğu sürece bir verim elde edemezsiniz. Aksine bakır kablolar yüksek İnternet hızlarını kaldırmadığı için hız arttıkça ping düşmek yerine yükselmektedir. Daha önce başıma gelen bir sorun olduğundan İnternet hızımı düşürterek ping sorunundan kurtulmuştum :) Çoklu internet kullanımında pinginizi sabitlemeniz imkansız gibi birşey. Belki bunun için (eğer destekliyorsa) modeminizin gaming modunu aktif hale getirebilir ve başkaları siz oyundayken internete bağlandığında önceliği size vermesini sağlayabilirsiniz. Ethernet kablosuyla bağlanmıyorsanız mutlaka en kötü Cat 6 kabloyla bağlantı sağlamalısınız. Yardımcı olabileceğim bir sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım, sağlıcakla kalın..

Öncelikle merhabalar, İnternet alt yapınız fiber olmadığı takdirde bu sorundan kurtuluşunuz yoktur. Hızınız isterseniz 100 Mbit olsun alt yapı bakır kablolar olduğu sürece bir verim elde edemezsiniz. Aksine bakır kablolar yüksek İnternet hızlarını kaldırmadığı için hız arttıkça ping düşmek yerine yükselmektedir. Daha önce başıma gelen bir sorun olduğundan İnternet hızımı düşürterek ping sorunundan kurtulmuştum :) Çoklu internet kullanımında pinginizi sabitlemeniz imkansız gibi birşey. Belki bunun için (eğer destekliyorsa) modeminizin gaming modunu aktif hale getirebilir ve başkaları siz oyundayken internete bağlandığında önceliği size vermesini sağlayabilirsiniz. Ethernet kablosuyla bağlanmıyorsanız mutlaka en kötü Cat 6 kabloyla bağlantı sağlamalısınız. Yardımcı olabileceğim bir sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım, sağlıcakla kalın..

Hocam yorumunuz için teşekkür ederim. Aynen dediğiniz gibi bakır kablolar sıkıntı yaratıyor ailecek kullanıldığı için biri facebooka girdiğinde bile ping 500e fırlıyor. Bende çözüm olarak 2. bir ADSL almaya karar verdim. Türknet'ten 2. adsl alıcam taahhütte yok 150 gb akk tek kendim giricem doya doya oyun oynamayı planlıyorum. Sizce bu sorunu çözer mi ? Çünkü tek başıma girdiğimde hiç ping sorunu yaşamadım ?

Aynı hat üzerinden bağlantı sağlanacaksa çok bir şey değişeceğini sanmıyorum.

Yine de Türknet yetkilileri çok daha iyi bir bilgilendirme yapacaklardır.

Aynı hat üzerinden bağlantı sağlanacaksa çok bir şey değişeceğini sanmıyorum.

Yine de Türknet yetkilileri çok daha iyi bir bilgilendirme yapacaklardır.

Ustam yeni hat çekilecek yeni telefon hattı. Tamamen ayrı olacak bu adsl diğer adsl'den. Bir problem olmayacak yani.

İşte bu güzel ve mantıklı bir olay dostum, umarım Türknet performansından memnun kalırsın. İyi şanslar..

Teşekkür ederim hocam inşallah bakalım taahhütte yok. Beğenmezsem çıkarım en kötü ihtimalle. Değerli yorumlarınız için çok sağ olun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı