17.000 TL Sistem Toplama

Fingolfin58

Hectopat
Merhabalar, 17.000 TL bütçe ile hafta içi bilgisayar toplamayı planlıyorum. Monitörlü olacak ve tamamen oyun odaklı olacak. Her türlü oyunu oynarım, ayrım yapmıyorum. Yayın yapmak da işin içinde diyebiliriz. Benim için bir sistem toplar mısınız? 17.000 TL diyorum ama, bu fiyat abartı, şu fiyata şu sistem işini görür derseniz ona da riayet ederim. Oyunlar 4K olsun veya 2K olsun diyecek tiplerden değilim, 1920X1080 olarak her oyunu Ultra'da oynayabileyim yeterli bana. Son bilgisayarlarım hep AMD olduğu için bu kez Intel ve NVIDIA odaklı bir sistem toplayacağım. İşlemcide Ryzen tercih edebilirim. Vatan PC'den toplayacağım. Aklımda birçok soru var, yazı biraz uzun olacak şimdiden okuyacak herkese teşekkür ediyorum.

1. İşlemci konusunda ne tercih etmeliyim? Intel'in yeni serilerini öneriyorlar. Ryzen 7 3800X öneriyorlar. Nihai cevabı siz verin.
2. Ekran kartı konusunda aslında 2060S tercih etmeyi düşünüyorum. RTX teknolojisine 2060S yeterli mi? Ekran kartında bin tane model var. ASUS üzerinden örnekler vereyim. Dual RTX2060 var, ROG STRIX var, ROG STRIX Evo 8 GB var, aynısının Evo Gaminglisi var, Turbo Super Evo var. Yani var da var. Bunlar arasından hangisini tercih etmeliyim? Hangisinin diğerine üstünlüğü ne konuda? Sadece soğutma farkı mı var? İzlediğim karşılaştırmalarda birkaç FPS fark ediyor sadece. En uzun ömürlü, stabil ve sağlıklı olan hangisi? Hangi markayı tercih etmeliyim?
3. Son sistemim anakart yüzünden yandı. Yani teknik servis öyle dedi. Önce anakart yanmış, daha sonra diğer parçalar. O yüzden anakart konusunda biraz endişeliyim, en sağlam parçamız bu olsun lütfen. :D
4. Kasa konusunda ise hava sirkülasyonu iyi olan bir kasa gerekli tabii ki. Ancak bu olurken göze hitap eden bir kasa da olsun. RGB aydınlatma olursa iyi olur.
5. Sıvı soğutma, PSU seçimi gibi şeylerde hiçbir bilgim yok. Monitör de önerin lütfen. Dediğim gibi 2K, 4K gibi bir takıntım yok. Curved veya flat olmak zorunda diyebileceğim bir kriterim de yok. Panel konularında da bilgim yok. Bütçenin oldukça altında da bir bilgisayar toplanabilir diye düşünüyorum.

Ek olarak bir de UPS önerisi isteyeceğim. Bulunduğum bölgede elektrik kesintileri de oluyor.

Merhabalar, 17.000 TL bütçe ile hafta içi bilgisayar toplamayı planlıyorum. Monitörlü olacak ve tamamen oyun odaklı olacak. Her türlü oyunu oynarım, ayrım yapmıyorum. Yayın yapmak da işin içinde diyebiliriz. Benim için bir sistem toplar mısınız? 17.000 TL diyorum ama, bu fiyat abartı, şu fiyata şu sistem işini görür derseniz ona da riayet ederim. Oyunlar 4K olsun veya 2K olsun diyecek tiplerden değilim, 1920X1080 olarak her oyunu Ultra'da oynayabileyim yeterli bana. Son bilgisayarlarım hep AMD olduğu için bu kez Intel ve NVIDIA odaklı bir sistem toplayacağım. İşlemcide Ryzen tercih edebilirim. Vatan PC'den toplayacağım. Aklımda birçok soru var, yazı biraz uzun olacak şimdiden okuyacak herkese teşekkür ediyorum.

1. işlemci konusunda ne tercih etmeliyim? Intel'in yeni serilerini öneriyorlar. Ryzen 7 3800X öneriyorlar. Nihai cevabı siz verin.
2. ekran kartı konusunda aslında 2060S tercih etmeyi düşünüyorum. RTX teknolojisine 2060S yeterli mi? Ekran kartında bin tane model var. ASUS üzerinden örnekler vereyim. Dual RTX2060 var, ROG STRIX var, ROG STRIX Evo 8 GB var, aynısının Evo gaminglisi var, Turbo super Evo var. Yani var da var. Bunlar arasından hangisini tercih etmeliyim? Hangisinin diğerine üstünlüğü ne konuda? Sadece soğutma farkı mı var? İzlediğim karşılaştırmalarda birkaç FPS fark ediyor sadece. En uzun ömürlü, stabil ve sağlıklı olan hangisi? Hangi markayı tercih etmeliyim?
3. son sistemim anakart yüzünden yandı. Yani teknik servis öyle dedi. Önce anakart yanmış, daha sonra diğer parçalar. O yüzden anakart konusunda biraz endişeliyim, en sağlam parçamız bu olsun lütfen. :D.
4. kasa konusunda ise hava sirkülasyonu iyi olan bir kasa gerekli tabii ki. Ancak bu olurken göze hitap eden bir kasa da olsun. RGB aydınlatma olursa iyi olur.
5. sıvı soğutma, PSU seçimi gibi şeylerde hiçbir bilgim yok. Monitör de önerin lütfen. Dediğim gibi 2K, 4K gibi bir takıntım yok. Curved veya flat olmak zorunda diyebileceğim bir kriterim de yok. Panel konularında da bilgim yok. Bütçenin oldukça altında da bir bilgisayar toplanabilir diye düşünüyorum.

Ek olarak bir de UPS önerisi isteyeceğim. Bulunduğum bölgede elektrik kesintileri de oluyor.

İlk olarak sistemi hemen toplamayacaksanız AMD 4000 veya 3000XT serilerini bekleyebilirsiniz. Ekran kartı tarafında da NVIDIA 3000 veya 5900XT serilerini.

1. piyasadaki mevcut işlemcilerden 3700X işinizi görecektir. 3800X ile arasında fiyat farkı bayağı yüksek ama beklerseniz 3800XT daha mantıklı olabilir.

2. aynı GPU sahip ekran kartlarında sadece MHz farkı olur firmalara göre oda FPS üzerine aman aman bir şey katmaz. Fark soğutma ve kartın görüntüsünde oluşuyor. Kronik sorunu olmayan herhangi bir kart alabilirsiniz. 1080P için 2060 Super yeterli bir karttır. Ama RTX açmak isterseniz ve en yüksek ayarlarda 1080P'de yetmemeye başlayacaktır. O yüzden 2070 Super bakabilirsiniz. Tabii 2K için gene 2070 Super ve üstü bakmanız lazım.

3. anakart B450 MSI Tomahawk Max seçebilirsiniz. X570'lere bakmak isterseniz en azından orta modellerinden başlayın bakmaya.

4. kasa konusu bütçeye ve zevke göre değişir onu tek tek bakarak sizde karar verebilirsiniz. Sonuçta önü mesh olan tüm kasalar iyi hava sirkülasyonu verir.

5. PSU'da ucuza kaçmayın mümkünse Gold sertifikası olan bilinen bir marka almanız sisteminizin verimi ve sağlıklı çalışması için iyi olur.

Son olarak Vatan genel anlamda ürünleri piyasadan daha pahalıya satar. Bunu da göz ardı etmemelisiniz.

Vatan pahalıya satmaz. Daha geçende yaklaşık 2000 tl lik monitörü 1.300 e aldım. Vatandan 9700f işlemcili ve Asus 2070 li sistemi alın. Hazır sistem. 8.500 tl fiyatı. Monitör olarak yaklaşık 2.000 tl civarına Vatanda Gsync destekli Asus 144 lük monitöre bakın. İntel ve Nvidia tabanlı çok daha iyi. Ben yardımcı olmaya çalışırım yine. Çok daha ucuza geliyor paranız artar. Bide işlemci soğutucu eklersiniz.

Gigabyte RTX 2070 SUPER WINDFORCE OC 3X 8G GV-N207SWF3OC-8GD 256 Bit GDDR6 8GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe veya Gigabyte RTX 2080 SUPER GV-N208SWF3OC-8GD 256 Bit GDDR6 8 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Corsair iCUE 220T RGB Airflow Siyah CC-9011173-WW Led Fanlı ATX Oyuncu Kasa Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe veya Dark Guardian DKCHGUARDIAN Led Fanlı ATX Oyuncu Kasa Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Böyle bir sistem dizilebilir. Kafanıza göre ekran kartı ve kasa seçimi yapabilirsiniz. 2070S'in hakkı 2K'dır ama 1080P'de de oynanabilir. 2080S'in hakkı 4K'dır ama onda 1080P'de oynanmaz çünkü darboğaz olacaktır, 2080S alırsanız minimum 2K monitör almak zorundasınız

Yine biraz daha para ayırabilirseniz anakarta Gigabyte X570 AORUS ELITE AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bunu öneririm

Kasaya gelince marka takıntınız yoksa Dark Guardian alabilirsiniz iyi hava alıyor çünkü. Ama bu bütçeye çıkmışken 220T öneririm.

Yayıncılıkta RAM ne kadar önemli bilmiyorum ona araştırıp bakın ona göre aynı RAM kitinden bir tane daha koyun 32GB RAM'iniz olsun :)

Son düzenleme:

Gigabyte RTX 2070 SUPER WINDFORCE OC 3X 8G GV-N207SWF3OC-8GD 256 Bit GDDR6 8GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe veya Gigabyte RTX 2080 SUPER GV-N208SWF3OC-8GD 256 Bit GDDR6 8 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Corsair iCUE 220T RGB Airflow Siyah CC-9011173-WW Led Fanlı ATX Oyuncu Kasa Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe veya Dark Guardian DKCHGUARDIAN Led Fanlı ATX Oyuncu Kasa Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Böyle bir sistem dizilebilir. Kafanıza göre ekran kartı ve kasa seçimi yapabilirsiniz. 2070S'in hakkı 2K'dır ama 1080P'de de oynanabilir. 2080S'in hakkı 4K'dır ama onda 1080P'de oynanmaz çünkü darboğaz olacaktır, 2080S alırsanız minimum 2K monitör almak zorundasınız

Yine biraz daha para ayırabilirseniz anakarta Gigabyte X570 AORUS ELITE AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bunu öneririm

Kasaya gelince marka takıntınız yoksa Dark Guardian alabilirsiniz iyi hava alıyor çünkü. Ama bu bütçeye çıkmışken 220T öneririm.

Yayıncılıkta RAM ne kadar önemli bilmiyorum ona araştırıp bakın ona göre aynı RAM kitinden bir tane daha koyun 32 GB RAM'iniz olsun :)

Seagate'nin bozuk olduğunu duymuştum ama.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı