17-18 yaşında yurt dışına çıkmak maliyetli olur mu?

nikolasteslas

Picopat
Daha fazla  
Selam. Benim yaş 17. Mart'ta 18 olacağım inşallah. Benim baba 1. düzey memur ve onun sayesinde yeşil pasaport çıkarttırdım. Kenarda dursun dedim. Üniversitede yurt dışı hayalim vardı ancak öğrendim ki yeşil pasaport üniversiteden sonra bitiyor yani uzattırma falan babam kendisi için yapabilir ama benim okul hayatım sona erdiğinde bitiyor. Ben de üniversiteden bir an önce kapağı yurt dışına atmak istiyorum klasik Türk genci gibi. Buralar kötü şöyle böyle demiyorum. Merak ediyorum ve gezmek istiyorum. Bir de farklı kültürler ilgimi çekiyor. E belki üniversite sınavı çok iyi gelirse yüksek lisans veya doktora falan da düşünürüm diyorum ama üniversite 1-2'de gitmem gerektiği kanısına vardım. Yeşil pasaportum var ve kullanamıyorum. Ne yapayım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gitme imkanınız var ise gideceğiniz güne kadar çalışıp para biriktirin sonra da gidin. Başka ülkede yaşamak gibi bir planınız var ise bu ülkede okumanın bir anlamı yok zaten bitiremeyeceksiniz kendiniz de diyorsunuz. Türkiye'de mühendis olacağınıza gidin yurt dışında garson olun daha kaliteli hayat yaşarsınız. Ha tabi ben orada yaşamayacağım gezip geleceğim diyorsanız okulu aksatmak saçmalık olur.

Gitme imkanınız var ise gideceğiniz güne kadar çalışıp para biriktirin sonra da gidin. Başka ülkede yaşamak gibi bir planınız var ise bu ülkede okumanın bir anlamı yok zaten bitiremeyeceksiniz kendiniz de diyorsunuz. Türkiye'de mühendis olacağınıza gidin yurt dışında garson olun daha kaliteli hayat yaşarsınız. Ha tabi ben orada yaşamayacağım gezip geleceğim diyorsanız okulu aksatmak saçmalık olur.
aslında orada hayatımı devam etmek istiyorum ancak dediğinizi yapamam ailemin üzerime verdiği sorumluluk var ve en azından burda mühendis olup orda da mühendis olabilirim diye düşündüm çünkü garsonluk yada orda herhangi bir işe ailem karşı gelebilme ihtimali yüksek bende kendi kendime dedim ki itü odtü tuttur üni zamanlarını adam akıllı geçir işte esc projeleri ile falan cv kas ünide de hem dil hem üni derslerini kas ancak şöyle durum varki ben bunları yaparken 25 yaşında pasaportun süresi doluyor ve üniversite okumak zorunda kalıyorum çıkmaza girdim yani

Yeşil pasaportunuz varsa Halkalı'dan Sofya'ya, Bükreş'e trenler var. Gidin gezin görün. Bu konu çok sokak muhabbeti havasında olmuş ama neyse.

Yeni konular

Geri
Yukarı