17.3 inch Laptop'a Soğutucu Önerisi

Perilous Fate

Hectopat
Merhabalar,

17.3 inç bir dizüstü bilgisayarım var, o kadar ısınma problemi görmedim sadece biraz daha soğuk kalması ve yükselteç görevi görmesi için soğutucu almayı düşünüyorum. Alt tarafındaki ızgaralar iki sıra boyunca boydan boya açık, dizüstü bilgisayarım ise Acer Aspire A717-71G. Şu zamana kadar en fazla 73 derece gördüm ve termal macunlarını 3-4 hafta önce değiştirdim. Önceki forumlara baktım ama arkadaşların önerdikleri genelde 17 inç için olanlar ve yorumlara baktığım zaman genellikle '17.3 için uygun değil, aşırı küçük kalıyor yazmışlardı.

Zalman'ın soğutucularının genelde 17 inç için olduğunu gördüm. 17.3 inç ise sadece Trust'a ait bulabildim. 300 TL ye kadar önerilerinize açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
73 derece için soğutucu gereksiz.
Gerek olmadığını biliyorum, genellikle yükselteç için kullanacağım.

Kendim kullanıyorum ve öneririm.
17.3 inç destekliyor mu?

İşe yarayan soğutucular kaç TL'den başlıyor? Minimum olması gereken bir soğutucu linki paylaşır mısınız?
Leptobunun büyüklüğüne göre değişiyor galiba, 15.6 ise piyasadaki çoğu soğutucu iş görür ama 20 derece düşürmesini bekleme.

Buna bak derim.
Sözde 17" destekleyen notebook soğutucumun üzerinde 15.6" bilgisayarımın bile havada kalan kısımları var.
Yandık o halde desene, 15.6 inçte bile tam sığmıyor ise 17.3 ü düşünemiyorum. Bu arada önerdiğiniz soğutucuyu mu kullanıyorsunuz?

Çoğunlukla yükselteç olarak kullanacağımdan ötürü Zalman ZM-NS2000 almaya karar verdim, geldiği zaman inceleme yapıp nasıl olduğunu yazarım. Belki ileride alacak arkadaşlar için şimdiden bilgi vermiş olurum.
Ürünü 2 aya yakın bir süre kullandım ve size artılarını ve eksilerini söylemek istiyorum.

İyi tarafları
Çalıştırdığınız takdirde 3 tane USB 2.0 kullanabiliyorsunuz. Kablosunun bir ucu mini USB ( soğutucunun girişi için ) diğer ucunda ise 2 tane USB 2.0 bulunuyor ( neden olduğunu anlamış değilim, tahminimce bir tanesi dış adaptör ile çalıştırmak isterseniz diye ).
Demirleri plastikten yapılmamış.

Kötü yanları
Soğutucuyu sadece USB çoğaltmak ve dizüstü bilgisayarınızı yükseltmek için kullanamıyorsunuz. Mecbur soğutucunun çalışması gerekiyor. Kaç derece düşürdüğünü tam göremedim çünkü dediğim gibi 80-90 dereceleri görmediğimden etkisini anlayamam. Soğutucunun en düşük ayarı ile en yüksek arasında pek fark göremedim ama bana göre en yüksek ayarı biraz az üflüyormuş gibi hissettim ( belki standartları böyledir, ilk defa aldığımdan bir fikrim yok. )
Bağımsız bir klavye kullanıyor iseniz soğuk hava doğrudan ellerinize geliyor ve birazcık üşümesine sebep oluyor.

Sonuç olarak
Ürün kullanışlı ama benim için taşıması biraz sıkıntılı olacak gibi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı