17 gün raporlu ve 6 gün raporsuz devamsızlıkla sınıfta kalınır mı?

Konuda gene yanlış bilgiler uçmuş. Doğrusunu yazayım ben, öncelikle okullarda devam zorunluluğu bulunuyor. Sınıfı geçebilmek için devam şartı zorunluluğunu sağlaman gerekiyor, ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde de bu şekilde yazıyor zaten. Devamsızlıktan sınıfta kalmazsın diyenin öncelikle bu bilgisi yanlış bu bir.

İkincisi de izinli 20 gün, özürsüz 10 gün olayı da yanlış tamamen. MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre izinsiz 10 gün, toplam 30 gün devamsızlık hakkınız var. İkisinden birisinin yarım gün aşması durumunda sınıfta kalırsınız. Toplam devamsızlık da izinli ve izinsiz devamsızlığınızın toplamıdır. Sizin toplam devamsızlığınız da 23 gün etmiş, kalmazsınız. Özürsüz 10 günü de geçmesin. Bu da yönetmelikte yer alan bilgi:

(5) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplam da 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü devlet hastanelerinde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, kaynaştırma ve özel eğitim gerektirenler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Öğrenim hakkı bulunmayanlar ise okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.
https://ogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_11/03111224_ooky.pdf

Konuda gene yanlış bilgiler uçmuş. Doğrusunu yazayım ben, öncelikle okullarda devam zorunluluğu bulunuyor. Sınıfı geçebilmek için devam şartı zorunluluğunu sağlaman gerekiyor, ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde de bu şekilde yazıyor zaten. Devamsızlıktan sınıfta kalmazsın diyenin öncelikle bu bilgisi yanlış bu bir.

İkincisi de izinli 20 gün, özürsüz 10 gün olayı da yanlış tamamen. MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre izinsiz 10 gün, toplam 30 gün devamsızlık hakkınız var. İkisinden birisinin yarım gün aşması durumunda sınıfta kalırsınız. Toplam devamsızlık da izinli ve izinsiz devamsızlığınızın topla mıdır? Sizin toplam devamsızlığınız da 23 gün etmiş, kalmazsınız. Özürsüz 10 günü de geçmesin. Bu da yönetmelikte yer alan bilgi:

https://ogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_11/03111224_ooky.pdf

Benim yazdığımla neyi farklı? Boş yere ayın 14'üne kadar ban yemişim. Hakkımı helal etmiyorum. "Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir..." ne demek? Kalan 20 gün izinli olmuş olmuyor mu?
Özürlü 20 gün, özürsüz 10 günü geçmezse kalmıyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı