17 yaş için iş önerisi

Abdulkadir025

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle herkese hayırlı akşamlar. Biz üç arkadaş özel ailevi problemlerimizden dolayı kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmek amacı ile iş arıyoruz, üç arkadaş olarak kafe sektörü oldukça hakim durumdayız. Ben uzun süreler barista ve bar boy olarak çalıştım, diğer arkadaşım mutfakta uzun süreler çalıştı ve üçüncü arkadaşımız da komilik vs yaptı işi biliyoruz tecrübemiz var. Biz bir yola çıkmayı düşünüyoruz, üç arkadaş iş imkanı ve konaklama imkanı sağlayabilecek, aynı şartlarda, aynı mekanda veya aynı şartlarda farklı mekanlarda çalışmayı düşünüyoruz. Uzun süredir kafe sektöründe yani hizmet sektöründe şansımızın yüksek olabileceği şehirlere bakmaktayız, aklımızda İstanbul, İzmir, bodrum, Eskişehir gibi şehirler var fakat hayata sıfırdan başlamamız söz konusu bahsettiğim şehirlerden herhangi birine bile gitsek hazırda işimiz ve konaklayabileceğimiz bir yer yok.

Maalesef konaklama imkanı veren sezonluk işler bulabildik fakat iki arkadaş 18 yaşından küçük olduğumuz için çalıştırılmama ihtimallerini riskini alamıyoruz, bahsettiğimiz şehirlerde bize yardımcı olabilecek pek yakından tanıdıklarımız yok. Bu yüzden hiçbir şey belli olmadan gitmek istemediğimizi durumlara sürekleyebilir bizi, sizlerin bir önerisi var mı? Eğer bu yola çıkarsak nasıl rahat edebiliriz veya yaşımıza rağmen çalıştıracak bildiğiniz işletmeler var mı? Konaklama imkanı vermezseler bile 18 yaşındaki arkadaşımız aracılığı ile ev kiralayabilirsek depozite ve belli başlı sözleşmeler için arkadaşımız yardımcı olacak bu öneriniz var mıdır? Fikirleriniz benim için çok değerli, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bulunduğunuz yerde il ya da ilçe belediyelerinin iştirakleri ile ilgili şirketler vardır. Oralara başvurmayı deneyiniz. Belki yaz dönemi için garson, komi, temizlikçi vb. gibi vasıflarda eleman arıyor olabilirler. En azından iş kanuna uygun bir işte çalışmış olursunuz.

Şuraya da göz atmayı unutmayınız.

İstanbul, İzmir ve Bodrum'da özel ev tutamazsınız. 1+0 eve 7000tl kira ödemiş insanlar çok.
Yaşınız küçük olduğu için sizi "bazı oteller" ezebilir, aldırmayın onları.
Bu yaşınızda hızlı bir şekilde sosyalleşmeniz ve güler yüzlü olmanız lazım.
Temel seviyede yabancı dil (Özellikle Rusça ve Flemenkçe) biliyorsanız bellboy olabilirsiniz veya barmen felan. Otellerde alabilirler sizi.
Otellerin çalışanlarına özel ücretsiz konaklama imkanı sunduğu odalar oluyor. Oralarda 4 ay felan kalırsınız sonrası size kalmış isters biz daha fazla kalırsınız.
Dil öğrenemeyecekseniz (Bu yaşınızda kesinlikle öğrenmelisiniz) tarlada çalışın veya çobanlık (Aylık ortalama 80.000 civarı alırsınız babam bizim hayvanlara bakması için çobana 60.500 civarı vermişti) yapın.

Zor, çok zor. Kiralar uçmuş durumda ve bilmediğiniz bir yerde açıp bunu işletmek zor. Starbucks gibi yerlere ailenizin yanından gidip gelecek şekilde başvurmak en mantıklısı fakat sizi yaştan dolayı alırlar mı bilemiyorum.

Anladığım kadarıyla elinizde hiç para yok bence biraz para kazandıktan sonra evden ayrılın sonra kendinize dekoru güzel bir mekan açın zaten sen baristacılık yapmıssın arkadaşında mutfak diğeri insanlarla sohbet falan gibi işleri tutar konşanlardaki gibi başaramayız demeyin bence yaparsınız ama 80k yakın paranız olması lazım kişi başı 25kdan fazla yani biraz sıkıntı.

Yeni konular

Geri
Yukarı