17 yaşında biri part time nerede çalışabilir?

Restoran, marketler, perakende, eğlence ve bir takım nitlikli işlerin çırak yetkilisi olabilsin. İyi para gelsin dersen düzgün bir yerde restorana gir komiden garsona yüksel. Temiz para alırsın biraz da işine iyi olursan. Başta hırpalarlar ama güzel bir mekan buldun mu işini de hakkıyla yaparsan başişlerle iyi gelir elde ediyorsun. Özellikle düzenli ve geneli turistlere hitap eden yerlerde. Tam nitelikli olmadığın sürece bilgisayar da en fazla fotokopi makinesine bakarsın kırtasiyecide. Bilgisayarcıyı genelde anca kullanırlar. Yani oradan sana pek ekmek çıkmaz. İnternetteki boş reklamlara inanmayın hepsi zaten reklamdan kazanıyor. Sözde para kaznamyı öğreterek yazılım öğreterek zengin oluyorlar. Tabii öğrenen neyse neyse. Anlamışsındır orası biraz boş sektör Facebook gibi aklında dev bir sistem yoksa ama daha önce yapılmamış böyle şunu şunu birleştirdim bu oldudan ziyade böyle hiç bulunmamış bir şey belki o zaman ama onun dışında yazılım dünyada uydurma bir hayalden öteye geçmiyor. Yazımı geliştiren sen oluyorsun ama kazanan değil. Tabii diğer meleklerin de işine geliyor ekmeğine yağ sürüyor bu durum. Ne kadar yazılımcı o kadar daha az inşaat/mimar/mütahit adayı daha az tesisatçı iklimci adayı...

Hocam peki kalacak yeri ayarlar mi onlar?
Konudan bağımsız olarak pansiyonda falan kalırsam ve part time bir işle uğraşarak gecinebilir miyim?

Yurt dışı ya da ayrı ev hayali gibi geldi ama öneri fazla oraya da bulaşma, denedim. İnan olmuyor dönmüyor yani. Barınak falanda hayalden öteye ilerlemeyecek şeyler. Kaçına sorduysam olumsuz yanıt aldım. En sonunda 1+0 buldum dedim sonra oda kurtarmayınca paşa paşa geri döndüm. Anlıyacağın evdeki hesap çarşıya uymadı.

Yurt dışı ya da ayrı ev hayali gibi geldi ama öneri fazla oraya da bulaşma, denedim. İnan olmuyor dönmüyor yani. Barınak falanda hayalden öteye ilerlemeyecek şeyler. Kaçına sorduysam olumsuz yanıt aldım. En sonunda 1+0 buldum dedim sonra oda kurtarmayınca paşa paşa geri döndüm. Anlayacağın evdeki hesap çarşıya uymadı.

Hocam ailemde çok baskı yapıyor. Her gün kavga gürültü bıktım bende. Ne bir gelecek düşünüyorum onlar sayesinde ne de başka bir şey.

Hocam yani artık olmuyor ya. Yani her şeyi geçtim artık evde istemiyorlar gibi.
Bilinçsiz aile diyelim. Yediğimi hesaplar ödetir öyle ya da böyle gönderirler evden beni.

Seni o kadar iyi anlıyorum ki kardeşim tam benim ailemden bahsediyorsun. Lise başlarından beri istenmiyorum. Bellide ediyorlar açık net bir şekilde ama elden ne gelir bu kadar etraf ucuz(mülteci/sığınmacı) işçi ile dolunca ne ev ne iş kalıyor tek garantiyi de elinin tersi ile itince kala kalıyorsun. Hala toparlanamadım. Paşa paşa da dönemeyince iyi darbe yemiştim. Kendine önce bir garatni hiç yoktan 20 bin kenara koy yoksa ateşin üstünde ayakkabısız yürümekten farksız bilesin. Herkes iyi davranıp sorununu dinleyip sonra hakkından gelme peşinde oluyor.

Hocam ailemde çok baskı yapıyor. Her gün kavga gürültü bıktım bende. Ne bir gelecek düşünüyorum onlar sayesinde ne de başka bir şey.

Vallahi bende öyleyim. İkimizde aynı durumdan muzdaripiz ama deneyimlemiş birisi olarak söylüyorum o kavgaları arıyorsun. Citten buğaz buğaza geldiğim kavgalar bile şimdi ne kadar normal geliyor bilmezsin. En mutlu görünen bile senin dalın kalmayınca nasıl gardı düşer peşinde. Belli ki benim gibi gidip dönemeyeceklerdensin o yüzden garantisiz kesinlikle bir delilik yapma benden tavsiye. Gerekirse aç kal ama kenarda bir 20-30 olmadan çıkma. O bile az ama bu Türkiye şartları. İdare edilecek. Yoksa inan en melek dediklerimiz bile şeytana dönüyor. Sokak kurtlar sofrasıyla eş değer nitelikte.

Son düzenleme:
Seni o kadar iyi anlıyorum ki kardeşim tam benim ailemden bahsediyorsun. Lise başlarından beri istenmiyorum. Bellide ediyorlar açık net bir şekilde ama elden ne gelir bu kadar etraf ucuz(mülteci/sığınmacı) işçi ile dolunca ne ev ne iş kalıyor tek garantiyi de elinin tersi ile itince kala kalıyorsun. Hala toparlanamadım. Paşa paşa da dönemeyince iyi darbe yemiştim. Kendine önce bir garatni hiç yoktan 20 bin kenara koy yoksa ateşin üstünde ayakkabısız yürümekten farksız bilesin. Herkes iyi davranıp sorununu dinleyip sonra hakkından gelme peşinde oluyor.

Ne yapmamı önerirsiniz şu an? Nasıl toplayacağım o parayı.

Geri
Yukarı