17 Yaşından sonra boy uzar mı?

Doktora git kemik uçları kapanmış mı baktır. Eğer kemik uçları kapandıysa uzama duruyor. Kemik uçları da tam o yaşta kapanmaya başlıyor. Süt müt hikaye, şu yaşıma (17) kadar süt içmediğim gün yoktu.

Boyun uzaması 95% genetiğe bağlı arkadaşlar. Kendinizi kandırmayın. Ayrıca 1.70 gayet iyi bir boy. Neden 2 metre olmak istiyorsun ki?
Bende süt çok işe yaradı, bence kişiden kişiye fark ediyor.

7-8 santim anca atarsınız. Ben 14 yaşındayım 1.75 boyundayım taş çatlasa, 18 santim uzarım siz nasıl 30 santim atacaksınız?

Genetiğin boyumuza etkisi %30 falan, yenil nesil için öyle her şey genetik değil, bu olay beslenmeye bakıyor.
%30 falan mı? Lütfen uydurmayın. Genetiğin etkisi %80, çevrenin etkisi ise %20.

%30 falan mı? Lütfen uydurmayın. Genetiğin etkisi %80, çevrenin etkisi ise %20.
Ben çevremde gördüğümü söylüyorum, dayımın boyu 1.82 dedemin boyu 1.69 nasıl'da genetik olmuyor sadece dayıma bağlı söylemiyorum çevremde çok var.
Ben kendi üzerimde denediğimi söylüyorum, arkadaşımın basketbol hocası sütün boya büyük katkılar sağladığını söylemiş.

Ben çevrem'de gördüğümü söylüyorum, dayımın boyu 1.82 dedemin boyu 1.69 nasıl'da genetik olmuyor sadece dayıma bağlı söylemiyorum çevremde çok var.
Dedenizin 1.69 olması dedenizin genetiğinde 1.80 boy olmadığını göstermiyor, fenotipinde etkin olan genlerin 1.69 olduğunu gösteriyor. Dedeniz bu genleri çocuklarına aktarıyor. Eğer çocukları şanslı ise fenotipinde uzun boylu olmak var ve tabii ki bu durum her çocukta farklı. Örneğin bizim sülalede 1.90'ı geçen birkaç kişi var geri kalanı hep 1.70-1.80 arası ama bu demek olmuyorki bizim çocuklarımızın 1.90 olması imkansız çünkü genetiğimizde 1.90 var fakat fenotipimizde yok. Çaprazlama denen şeyi araştırmanızı tavsiye ediyorum.

Dedenizin 1.69 olması dedenizin genetiğinde 1.80 boy olmadığını göstermiyor, fenotipinde etkin olan genlerin 1.69 olduğunu gösteriyor. Dedeniz bu genleri çocuklarına aktarıyor. Eğer çocukları şanslı ise fenotipinde uzun boylu olmak var ve tabii ki bu durum her çocukta farklı. Örneğin bizim sülalede 1.90'ı geçen birkaç kişi var geri kalanı hep 1.70-1.80 arası ama bu demek olmuyorki bizim çocuklarımızın 1.90 olması imkansız çünkü genetiğimizde 1.90 var fakat fenotipimizde yok. Çaprazlama denen şeyi araştırmanızı tavsiye ediyorum.
Ben babasından kısa adam görmedim. Yeni nesilin en kısası 1.80 boyunda, çevrenize bakmanızı öneririm.

Arkadaşlar tabiki çok şükür boyuma ben sadece basketbol voleybol gibi sporlara ilgiliyim. Dayım 1.85 oda sonradan uzadığını söyledi bende öyle umuyorum çünkü sadece 14 yaşımda galiba ciddi bir uzama oldu.
Doktora git kemik uçları kapanmış mı baktır. Eğer kemik uçları kapandıysa uzama duruyor. Kemik uçları da tam o yaşta kapanmaya başlıyor. Süt müt hikaye, şu yaşıma (17) kadar süt içmediğim gün yoktu.

Boyun uzaması 95% genetiğe bağlı arkadaşlar. Kendinizi kandırmayın. Ayrıca 1.70 gayet iyi bir boy. Neden 2 metre olmak istiyorsun ki?
Kardeşim voleybol ve basketbol gibi sporlara ilgiliyim ve nedense son zamanda öyle bir hissiyat oluştu. Konuyada yazdığım gibi sadece 14 yaşında ciddi bir uzamam oldu. Ondan sonra 3 senede en fazla 5cm uzadım.

Son düzenleme:
Annem 1.60, babam 1.80. Sorduğumda en fazla 1.82 varmış ailemizde. Ben 1.85'im ve 17 yaşındayım üstüne bir de kiloluyum ve hala da uzuyorum. Yani imkansız değil. Ben küçüklüğümden beri sütümü içer, peynirimi yoğurdumu sürekli yerim. 10 yaşından beri de basketbol oynuyorum. Kiloyu boy atma dönemlerimde aldım ama basketbola ara vermedim. 130 kiloyum ama genetik olarak vücudum kiloyu kaldırıyor. Yani sıradan 120-115 kilo bir insan gibi düşenebilirsin beni. Ona rağmen 4 sende 15 cm uzadım ve hala uzuyorum. 1.87-88 olurum büyük iht.

Annem 1.60, babam 1.80. Sorduğumda en fazla 1.82 varmış ailemizde. Ben 1.85'im ve 17 yaşındayım üstüne bir de kiloluyum ve hala da uzuyorum. Yani imkansız değil. Ben küçüklüğümden beri sütümü içer, peynirimi yoğurdumu sürekli yerim. 10 yaşından beri de basketbol oynuyorum. Kiloyu boy atma dönemlerimde aldım ama basketbola ara vermedim. 130 kiloyum ama genetik olarak vücudum kiloyu kaldırıyor. Yani sıradan 120-115 kilo bir insan gibi düşenebilirsin beni. Ona rağmen 4 sende 15 cm uzadım ve hala uzuyorum. 1.87-88 olurum büyük iht.
17 Yaşında 130 kiloyum diyince içim bir şey oldu lütfen spor yap derim. İçimden söylemek geldi. Söylemeseydim içimde kalacaktı.

Geri
Yukarı