17 Yılda satılan kurumların listesi

Evet çoğu kurum satıldı. Ancak listede olan çoğu kurumun satıldığına dahil internette bilgi yok. Kaynak belirtirmeli, eğer belirtilen kurumların hepsi satıldı ise o zaman konuşulur.

Evet çoğu kurum satıldı. Ancak listede olan çoğu kurumun satıldığına dahil internette bilgi yok. Kaynak belirtirmeli, eğer belirtilen kurumların hepsi satıldı ise o zaman konuşulur.

Bazıları tamamen satılmadı. Bir bölümü satıldı. Sonuç olarak satıldığı gerçeğini değiştirmez.

Bazıları tamamen satılmadı. Bir bölümü satıldı. Sonuç olarak satıldığı gerçeğini değiştirmez.
Tamam hocam, konu tamamen satılıp satılmaması değil zaten. Ben satılan bu firmaların satıldığına dahil bilginin nerede olduğunu soruyorum. Doğrudur bu firmaların hepsi satılmıştır. Zaten elimizde bir şey kalmadı. Ama öyle bodoslama dalıp satıldığına dahil kesin kanıt olduğunu bilmeden yorum yapmak olanaksız. Ekşiye girip bende aklıma gelen firmaları yazıp alın işte satıldı diyebilirim. Burada yazan firmaların bu şekilde birisi tarafından yazılıp yazılmadığını bilemeyiz. Bu yüzden kaynak talep ediyorum.

Tamam hocam, konu tamamen satılıp satılmaması değil zaten. Ben satılan bu firmaların satıldığına dahil bilginin nerede olduğunu soruyorum. Doğrudur bu firmaların hepsi satılmıştır. Zaten elimizde bir şey kalmadı. Ama öyle bodoslama dalıp satıldığına dahil kesin kanıt olduğunu bilmeden yorum yapmak olanaksız. Ekşiye girip bende aklıma gelen firmaları yazıp alın işte satıldı diyebilirim. Burada yazan firmaların bu şekilde birisi tarafından yazılıp yazılmadığını bilemeyiz. Bu yüzden kaynak talep ediyorum.

Kusura bakmayın, dikkatsizce okumuşum. İlk iki cümlenizden sonrasını okumadım denebilir.

Link kopyala-yapıştır esnasında bozulmuş, ama kaynak bu.

1990'lı yıllarda büyük bir özelleştirme rüzgarına kapılan Türkiye'de birçok kamu kuruluşu özelleştirmeden nasibini aldı. AKP'nin hızlı özelleştirme politikaları sonucu şu an devlete ait ya da devletin ortak olduğu yalnız 71 kurum kaldı. 1995'te Türkiye'de kamu işletmelerinin sayısı 278'di. Özelleştirmelerle birlikte 2000'li yılların başında bu sayı 240'a, AKP döneminde ise devlete ait ya da devletin ortak olduğu yalnız 71 kurum kaldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi, önceki dönem KİT Komisyonu Üyesi Haydar Akar, ekonomik krizin temel nedeninin üretimden vazgeçip tüketime yönelmek olduğunu söyleyerek “Bunun en büyük sorumlusu AKP'dir” dedi. Haydar Akar açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “1980 yılında Türkiye'deki kamu iktisadi işletmelerinin sayısı 166'ydı. Bu rakam kimi şirketlerin bünyesinde kurulan yan işletmelerle birlikte arttı. 1995 yılında Türkiye'de kamuya ait işletmelerin sayısı 278'di. Türkiye Cumhuriyeti bu işletmelerin büyük bir bölümünden kâr elde ediyordu. Kâr getirmeyen işletmeler ise vatandaş için hizmet üretiyordu. Bu işletmelerle zaman içerisinde ilgilenen olmadı. İşletmelerde yer alan makineler eskidi, kadrolar şişti. Bu da işin bahanesi oldu. ‘Zarar ediyor' denilerek düğmeye bir bastılar, Türkiye'nin doğusundan batısına ne var ne yok sattılar.”

Bu rakamlar listenin doğruluğunu kanıtlamak için yeter diye düşünüyorum. Yine de listenin nereden geldiğini merak ediyorsan, listenin kaynağı sözcü gazetesi olarak verilmiş, gerisini kendin araştırabilirsin sanırım.

Uğur Enç imzasıyla Sözcü'de yayınlanan habere göre; işte AKP döneminde satılan işletmeler

@efedesu İsteyen kullanabilir, pek sorun değil :)

Listeyi paylaşan Ekşi ise %200 değil %300 %500 doğrudur kardeşim.
Hele onun da kaynağı Cumhuriyet Gazetesi ise geç direkt.
Maalesef A Haber ve türevleri gibi doğru haber yapan kaynaklar yok.

Kaynağa gerek yok. Gözü olan görür. Eskiden her hafta fabrikalar satılıyordu. Şimdi toplu bir liste yapmışlar.

Ayrıca arama yerine "17 yılda satılan fabrikalar" yazınca yeterince kaynak çıkıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı