1700 TL G4400 ve i3 6100 Sistem Seçimi

Buğra Yalçın

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben yakın zamanda bir masaüstü bilgisayar toplamayı düşünüyorum kısmetse. Bütçe belli, benim topladığım 3 farklı konfigürasyonlu bilgisayar var. Sizce bunlardan hangisi daha mantıklı? Bir de siz toplayın isterim neler çıkacak ortaya? Lütfen "100 tl daha ekle bütçene bunu al" gibi şeyler söylemeyin bütçem budur. SSD eklemicem, ilerde eklerim onu.

Skylake olsun lütfen Haswell istemiyorum güncel olsun. Attığım fotoğraflarda G4400 göreceksiniz, bunu Z170 chipseti sayesinde overclock edebiliyoruz. G3258'in Skylake hali gibi. Sizce daha önü açık yeni bir Z170 anakart + G440 mı? (İleride 2-3 yıl sonra işlemci upgrade ederim, hem bu anakartla ram mhzleri de yüksek) Yoksa overclock edemeyeceğim H110M Pro-Vd + i3 6100 mı ? Overclock fps çok etkilemiyor neden bu kadar dert ediyorsun diyebilirsiniz, evet haklısınız ama ben FSX (Flight Simulator X) üzerinde 2 yıldır uçuyorum ve bu simulatör işlemciye göre fps veriyor. GHZ yüksek istiyor ve tek çekirdek performansı da üzmesin (2007 yılında çıktı). G440'ı O.C etmeden en fazla hangi ekran kartıyla kullanırım darboğaz olmadan?

pc1.png
sistem2.png
sistem3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu hakkında malesef yardımcı olamayacağım, hatta sizden bilgi almak istiyorum. :) Arkadaşım da sizin gibi aynı bütçeyle i3 6100 sistem toplamak istiyor. Hatta g4400 tabanlı olacaktı ama sonra upgrade açısından daha uzun ömürlü olsun dedik. Ama merak ettiğim z170a anakart ile çarpan kilidi kapalı olan skylake işlemcilere overclock yapıldığını sizden duyuyorum. Eğer yapılıyorsa g4400 alıp overclock yapıp bütçeye kadar ekran kartı düşünülebilir. Overclock imkanı var ise nasıl yapabiliriz pekı ? Bunun hakkında bilgi istiyorum sizden. Ve overclock yapılmadan da en son hangi kart takılır, overclock yapılırsa i3 6100 den daha fazla performans alır mıyız, ne kadar götürebilir, gibi soruların cevaplarını da tecrübeli olan arkadaşlardan bekliyorum. Ben de takipteyim, ikimiz içinde yararlı olacaktır eminim.

Konu hakkında malesef yardımcı olamayacağım, hatta sizden bilgi almak istiyorum. :) Arkadaşım da sizin gibi aynı bütçeyle i3 6100 sistem toplamak istiyor. Hatta g4400 tabanlı olacaktı ama sonra upgrade açısından daha uzun ömürlü olsun dedik. Ama merak ettiğim z170a anakart ile çarpan kilidi kapalı olan skylake işlemcilere overclock yapıldığını sizden duyuyorum. Eğer yapılıyorsa g4400 alıp overclock yapıp bütçeye kadar ekran kartı düşünülebilir. Overclock imkanı var ise nasıl yapabiliriz pekı ? Bunun hakkında bilgi istiyorum sizden. Ve overclock yapılmadan da en son hangi kart takılır, overclock yapılırsa i3 6100 den daha fazla performans alır mıyız, ne kadar götürebilir, gibi soruların cevaplarını da tecrübeli olan arkadaşlardan bekliyorum. Ben de takipteyim, ikimiz içinde yararlı olacaktır eminim.
Overclocksuz en son hangi karta kadar götürür ya da overclcoklu en son hangi karta kadar götürür bilmiyorum, soduğumda net bir cevap alamadım ama overclcoksuz r9 380'i götürüyor diyen birini görmüştüm sitenin yetkili kişilerindendi. Ama şunu söylemek istiyorum overclock edince oyunlarda fps artışı yaşamazsınız ahım şahım, anca ederse 3-5 fps eder. Benim overclocktaki amacım FSX için fps artışı sağlamaktı ama açtığım başka bir konuda da H110m Pro vd anakarta r7 370+ i3 6100 koymayı kararlaştırdım.

Overclock nasıl yapıyoruz demişsiniz, eski yöntem olan base clock hızını değiştiriyor Z170 chipsetli anakartların yeni BIOS sürümleri. " Non K overclocking" diye aratırsanız youtubeye göreceksiniz ki "k" olmayan işlemciye o.c yapıyorlar.

Overclocksuz en son hangi karta kadar götürür ya da overclcoklu en son hangi karta kadar götürür bilmiyorum, soduğumda net bir cevap alamadım ama overclcoksuz r9 380'i götürüyor diyen birini görmüştüm sitenin yetkili kişilerindendi. Ama şunu söylemek istiyorum overclock edince oyunlarda fps artışı yaşamazsınız ahım şahım, anca ederse 3-5 fps eder. Benim overclocktaki amacım FSX için fps artışı sağlamaktı ama açtığım başka bir konuda da H110m Pro vd anakarta r7 370+ i3 6100 koymayı kararlaştırdım.

Overclock nasıl yapıyoruz demişsiniz, eski yöntem olan base clock hızını değiştiriyor Z170 chipsetli anakartların yeni BIOS sürümleri. " Non K overclocking" diye aratırsanız youtubeye göreceksiniz ki "k" olmayan işlemciye o.c yapıyorlar.
K ibaresi olmayan işlemcilerede O.C yapıyor ancak şöyle bir durum var ki İntel bunu desteklemiyor ve böyle bir şey yaptığınızda tamamen sorumluluk size ait diyor yani garanti dışı kalıyor işlemci. Zaten işlemci O.C yapılabilcek kapasitede bi işlemci olsa İntel K ibaresi koyardı.

K ibaresi olmayan işlemcilerede O.C yapıyor ancak şöyle bir durum var ki İntel bunu desteklemiyor ve böyle bir şey yaptığınızda tamamen sorumluluk size ait diyor yani garanti dışı kalıyor işlemci. Zaten işlemci O.C yapılabilcek kapasitede bi işlemci olsa İntel K ibaresi koyardı.
Evet intel öyle diyor, ama aslında her işlemci overclock edilebilir. Bu "k" olup olmaması tamamen pazar yaratmak için, strateji diyelim, çünkü biliyolar ki üst düzey sistem toplayacaklar overclock yapacak, bu yüzden de "k" alacak.

Hee anladım şimdi, ama dediğin gibi i3 6100 tabanlı toplamak daha mantıklı gibi anlattıklarına göre. Hem intel de desteklemiyorsa böyle bir şeyi aynı zamanda risk altına girmiş oluruz ve garanti iptal olur. Ben de düşünüyordum ama intel de şimdi neden K serisi çıkarsın ki o zaman. Bence böyle o oyunda da daha iyi performans alırsınız gibi. Youtube da sadece G4400 - Gtx 960 dı yanlış hatırlamıyorsam sadece onu bulabildim Gta 5 testi yapmış.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı