1700X ve 5700XT düşük FPS veriyor

Hocam şöyle düşünün. İşlemci kullanımı %100 olmasa bile darboğaz yapabilir. Oyunlar için tekli çekirdek skoru önemli %40 kullanması demek 8 çekirdekten neredeyse 4 tanesinin max yükte çalıştığı anlamına geliyor fakat demek ki max güçleri yetmiyor. Ben aynı ekran kartını r5 3600 ile 2k çözünürlükte kullanıyordum. Soğutucum stok soğutucuyken 3.6ghz sabit kullandım CPB kapalı tutuyordum soğutucuyu değiştirip CPB açınca 4.2ghz'e geçti ve valorant ultrada fps'im 320'den mi ne 400'e çıktı. Önceden de ekran kartı kullanımı %100dü. Yani anlayacağınız sizin r5 5600'e geçmeniz lazım.
En yükse işlemci olarak 5600 mü destekliyor anakartım ?

En yükse işlemci olarak 5600 mü destekliyor anakartım ?
5950x bile takabilirsiniz fakat performans olarak kaldıracağından şüpheliyim. Benim tavsiyem r5 5600'dür. Vrm olarak zorlamaz güzel performans verir. En f/p olanı da o zaten 2.700tl

Anladım, son olarak akıcı olmamasının sebebi yine işlemci midir yoksa harici bir durumdan olabilir diyebilir misiniz? Bir önceki ekran kartım GTX 1070 idi onda FPS değerleri 60 üstüydü fakat akıcıydı.
5950x bile takabilirsiniz fakat performans olarak kaldıracağından şüpheliyim. Benim tavsiyem r5 5600'dür. Vrm olarak zorlamaz güzel performans verir. En f/p olanı da o zaten 2.700tl

Anladım, son olarak akıcı olmamasının sebebi yine işlemci midir yoksa harici bir durumdan olabilir diyebilir misiniz? Bir önceki ekran kartım GTX 1070 idi onda FPS değerleri 60 üstüydü fakat akıcıydı.
Ben işlemci derim ya gene. %1 Fps değeri denilen olan önemli. İşlemci anlık olarak mhz düşerse bu oyun performansına ciddi anlamda etki ediyor.

Ben işlemci derim ya gene. %1 FPS değeri denilen olan önemli. İşlemci anlık olarak MHz düşerse bu oyun performansına ciddi anlamda etki ediyor.

5 dakika önce yaptığım bir test görüntüsünü atacağım. En düşük ayarlarda da aynı FPS sadece ekran kartı kullanımı ve ısısı düşüyor.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-01-09 at 13.31.45.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-09 at 13.31.45.jpeg
    324,4 KB · Görüntüleme: 19
  • WhatsApp Image 2023-01-09 at 13.31.41.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-09 at 13.31.41.jpeg
    263,4 KB · Görüntüleme: 13
5 dakika önce yaptığım bir test görüntüsünü atacağım. En düşük ayarlarda da aynı FPS sadece ekran kartı kullanımı ve ısısı düşüyor.
Isı olarak işlemcinin sadece 1. çekirdeğini seçmişsiniz onu genel olarak işlemci yapın. Gördüğüm kadarıyla tekli çekirdekten darboğaz yiyorsunuz. %33 demek 8 çekirdekten neredeyse 3 çekirdeğinizin maks güçte çalıştığını gösteriyor fakat performansı gene de ekran kartını beslemeye yetmiyor. Mesela bende r9 5900x var 12 çekirdekli fakat oyunlar için tekli çekirdek skoru önemli olduğpu için 2-3 çekirdek maks güçte çalışıyor. İşlemci kullanımım %20'yi asla geçmiyor ve 4k'da kullanıyorum bu yüzden darboğaz yemiyorum. Fakat 1080p'de kullansam işlemcim gene %20 kullanılacak ve darboğaz yiyeceğim.

Anladım başkan çok teşekkür ederim ilgine alakana ben işlemciyi kısa sürede değiştirmeye çalışacağım. Zaten bu işlemciyi aldığım günden itibaren istediğim FPS'yi alamıyorum 😁

Geri
Yukarı