18 yaş altı COVID-19 aşısı olmalı mı?

Gençler için Miyokardit (Kalp Kası İltihabı) yan etkisi bulunuyor. Ama fazla yüksek bir oran değil. Olursa da geçmeyecek bir rahatsızlık değil. Amerika'da gözlemlenen bir durumdu. Zaten aşının yan etkileri olarak o da belirtiliyor. İmzalattıkları formda yok ama. Ailen aşı olduysa sen de olmalısın bence. Eninde sonunda yapılacak. Ben de bugün 2. doz Biontech oldum.

Gençler için Miyokardit (Kalp Kası İltihabı) yan etkisi bulunuyor. Ama fazla yüksek bir oran değil. Olursa da geçmeyecek bir rahatsızlık değil. Amerika'da gözlemlenen bir durumdu. Zaten aşının yan etkileri olarak o da belirtiliyor. İmzalattıkları formda yok ama. Ailen aşı olduysa sen de olmalısın bence. Eninde sonunda yapılacak. Ben de bugün 2. doz Biontech oldum.
Belkide bilinmeyen daha çok yan etkisi var aşı yapan bir hemşireyle konuştuğumda olup olmama konusunda bir fikrim yok dedi kafam çok karışık

@Zweik Şimdilik bilinmeyen bir yan etki olsa ortaya çıkardı. İlerki zamanlar ne gösterir bilinmez ama şu an başka bir yan etki olacak korkusu yaşamaya gerek yok.

İlişkilendirme yapılmış mı? En son sadece olasılık deniyordu ve ihtimal verilmemişti.
Very Rare Side Effects

"Very rarely, people may develop myocarditis and pericarditis after getting the Pfizer/BioNTech vaccine. Myocarditis and pericarditis are inflammatory heart conditions.

Myocarditis is inflammation of the heart muscle. It was reported in around 1 in 1 million doses of the Pfizer/BioNTech vaccine."

Büyük ihtimal ilişkilendirilmiş. Ama çok nadir olarak görüldüğü yazıyor. Mesela yukarıdaki bilgiyi buradan kopyaladım. Çoğu sitede yan etki olarak görüldüğü kabul edilmiş. Ben de dün yaşlılar için ne gibi etkiler oluyor diye araştırırken denk geldim. Yalnız bilgi tutarsızlığı var. Paylaştığım yer 1 milyonda 1 görülüyor diye belirtmiş. Diğer yerlerde gördüğüm 10 binde 1'di. Sonuç olarak kesin bilinen yan etkilerden biri olduğu kabul edilmiş gibi gözüküyor.

Geri
Yukarı