Covid-19 aşısı yaptırılmalı mı?

Bu salgına karşı mücadele çalışmalarına birinci elden tanık olan, Mart başından beri bu konuda çalışanlarla birebir temasta olan birisi olarak diyorum ki, aşı olmak tercihe bırakılmamalıdır. 8 aydır evine gidemeyen, eşine ve çocuklarına sarılamayan arkadaşlarım var. Sadece sizlere aşı ve ilaç yapabilmek için...

Vücuduma yabancı madde girmesini istemiyorum, uzun vadeli sonuçları bekliyorum, devletlere güvenmiyorum gibi opsiyonlarımız ne yazık ki yok. Çünkü aşı olmayan her birey, aşıya henüz ulaşamayan kişiler için bir risk faktörü olacaktır. Bu pandeminin bitişinin tek yolu ne yazık ki aşı olmaktan geçiyor. Çünkü ülkemizde henüz engellenebilecek durumdayken insanlar durumu ciddiye almayıp bayramlaşmalara, tatillere, avmlere koştu. Aptalın teki kanallara çıkıp, maske korumuyor dedi, Türk'lere bulaşmıyor dedi. İnsanımız da bilimsel gerçekler yerine TV ikonalarına inandı...

Reel rakamların açıklananın en az 2 katı olduğunu düşünüyorum. Çünkü her hastaya test yapılmıyor/yapılamıyor. Buna kardeşimde defalarca tanık oldum. Covid pozitiflerle 3 defa 1. dereceden temaslı olmasına karşın test yaptırmayı başaramadı. Şansına her 3 defada da hastalanmadan durumu atlattı. Bu sayıya katılmayan bir kesim de hastanelere erişim imkanı olmayanlar. Ekonomik ya da coğrafik sebeplerle hastanelere gidemeyen çok kişi var. Zaman tükenmek üzere.

Unutmayın, bu virüs sadece bir kişiyle başladı. En son pozitif vaka da ortadan kaldırılana kadar her şeyin geri dönme durumu var.

TV popüleritesinden uzak durmanın, mantıklı düşünmenin zamanı. Sosyal mecralarda gezinen yok çip takacaklar, yok genetiğimizi değiştirecekler saçmalıklarına düşmeyin. Aşıların satıldığı (satılacağı) meblağlar, hayal dünyalarındaki teknolojilerin onda birinin masrafını bile çıkartmaz. Adamların işi yok sana çip takıp, tuvalet düzenini mi gözleyecekler. Beynindeki bilgilere mi sızacaklar? Genetikte belirtilen değişimler hakkında çalışmalar yapan birisi olarak belirteyim, sadece 1 vektör hazırlamanın maliyeti 1000 € civarı tutuyor. İnsanoğlunda bir genin milyonlarca varyasyonu olacaktır. Mantıklı olun...

Bu salgına karşı mücadele çalışmalarına birinci elden tanık olan, Mart başından beri bu konuda çalışanlarla birebir temasta olan birisi olarak diyorum ki, aşı olmak tercihe bırakılmamalıdır. 8 aydır evine gidemeyen, eşine ve çocuklarına sarılamayan arkadaşlarım var. Sadece sizlere aşı ve ilaç yapabilmek için...

Vücuduma yabancı madde girmesini istemiyorum, uzun vadeli sonuçları bekliyorum, devletlere güvenmiyorum gibi opsiyonlarımız ne yazık ki yok. Çünkü aşı olmayan her birey, aşıya henüz ulaşamayan kişiler için bir risk faktörü olacaktır. Bu pandeminin bitişinin tek yolu ne yazık ki aşı olmaktan geçiyor. Çünkü ülkemizde henüz engellenebilecek durumdayken insanlar durumu ciddiye almayıp bayramlaşmalara, tatillere, avmlere koştu. Aptalın teki kanallara çıkıp, maske korumuyor dedi, Türk'lere bulaşmıyor dedi. İnsanımız da bilimsel gerçekler yerine TV ikonalarına inandı...

Reel rakamların açıklananın en az 2 katı olduğunu düşünüyorum. Çünkü her hastaya test yapılmıyor/yapılamıyor. Buna kardeşimde defalarca tanık oldum. Covid pozitiflerle 3 defa 1. dereceden temaslı olmasına karşın test yaptırmayı başaramadı. Şansına her 3 defada da hastalanmadan durumu atlattı. Bu sayıya katılmayan bir kesim de hastanelere erişim imkanı olmayanlar. Ekonomik ya da coğrafik sebeplerle hastanelere gidemeyen çok kişi var. Zaman tükenmek üzere.

Unutmayın, bu virüs sadece bir kişiyle başladı. En son pozitif vaka da ortadan kaldırılana kadar her şeyin geri dönme durumu var.

TV popüleritesinden uzak durmanın, mantıklı düşünmenin zamanı. Sosyal mecralarda gezinen yok çip takacaklar, yok genetiğimizi değiştirecekler saçmalıklarına düşmeyin. Aşıların satıldığı (satılacağı) meblağlar, hayal dünyalarındaki teknolojilerin onda birinin masrafını bile çıkartmaz. Adamların işi yok sana çip takıp, tuvalet düzenini mi gözleyecekler. Beynindeki bilgilere mi sızacaklar? Genetikte belirtilen değişimler hakkında çalışmalar yapan birisi olarak belirteyim, sadece 1 vektör hazırlamanın maliyeti 1000 € civarı tutuyor. İnsanoğlunda bir genin milyonlarca varyasyonu olacaktır. Mantıklı olun...
Çip takma muhabbetini de açmışsın çok güzel, hani demişsin ya "Size çip takmaya mı uğraşacaklar? 1 vektör hazırlamanın maliyeti 1000€ civarı tutuyor" diye. Kapitalist adamlar durmaz arkadaşım, gevur dediğimiz insanlar durmaz. Uzun uzun yazmak istiyorum ama senin kendince fikirlerin var zaten ve yazından ötürü bu fikrinin değişeceğini düşünmüyorum. Bu sebepten kısa kesiyorum.

Türkiye'nin bir çoğu koyun (çobanını takip eden, düşünmeyen) dediğimiz kısımdan oluşuyor ve bu kesim ağzından çıkan kelimeyi bile bilmiyor. Akıllı bir insan zaten TV'de "maske Türkleri etkilemiyor" demez. Bunları ciddiye alma.

Çip muhabbetini uzun uzun konuşmak isterim ama dediğim gibi, taşlar yerine oturmayacaksa boşa konuşmanın manası yok. Bu sistem insanı köleleştirmek istiyor, takip etmek istiyor, kullanmak istiyor. O adamlar var ya, 1000€ değil, 1,000,000€ ve üzeri olsun maliyeti fark etmeksizin sana o çipi takarlar. Amerika ve İngiltere dediğimiz ülkeler kendilerini üst sınıf olarak görürler ve her şeyi isterler. Örnek vereyim, Hindistan'da ineğe tapıyorlar ya hani, ne oluyor? Orada ki et üst sınıfa kalıyor, alt sınıf biftek yiyemiyor. Kan emici olanlardan her şeyi beklemelisin.

En son pozitif vaka da ortadan kaldırılana kadar her şeyin geri dönme durumu var.
Gripte bir virüs. Ayrıca covid-19 dan daha çok öldürüyor. Niye herkese grip aşısı yapılmıyor? En son grip vakası durana kadar aşı yapacağız demiyor kimse. Hadi bütün hepsini geçtim. En başından beri bu hastalığın varlığı söylenmeseydi (ki kimine göre ilk vakalar Kasım Aralık aylarında değil çok daha öncesinde vardı diyor) sen bu hastalığa yakalanınca ne diyecektin? "Grip olmuşum ya bir nane limon içeyim ya da bir grip hapı içeyim 2 günde yataktan cikmazsam geçer" derdin. Aşı çözüm değil olmayacakta. Daha aşı ortalıkta yokken nisan mayıs aylarında aşının 1 sene koruyuculugunun olacağını söylüyorlardı. Buda mı sizi iskillendirmiyor? Sana her sene aşı olman gerek yoksa ölürsün algısı yaptı. Sende evet her sene aşı olmam gerek diyip aşıya milyonlarca dolar ödeyeceksin. Bilmiyorum bu olaylar bir tek bana mı garip geliyor? Forumda bazı üyeler aşı olmazsanız ölürsünüz algısı içinde. Ben olmayı düşünmüyorum. Olmak istemeyenlere laf atmanın yâda olacaksın diye dayatmanin bir anlamı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı