18 yaş altı freelancer olmak

FallenS

Hectopat
Yer
İstanbul, Türkiye
Arkadaşlar merhaba. Blender ile yaptığım modelleri satışa çıkarmak istiyorum ama vergi işlerini nasıl halledebileceğim ve hangi sitede satışa çıkarmam gerekeceği konusunda hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba, 17 yaşımda büyük çaplı e-ticaret ile uğraşıyorum.

Eğer trafiği mağazana çekebileceksen kesinlikle sana Shopier.com öneririm. Neden mi?

Shopier.com üzerinde mağaza açarken herhangi bir şirkete ihtiyaç duymuyorsunuz. Komisyon bedeli %11.8 (hizmet bedeli KDV'si dahil) Bu sayede işletmen ileriye gidene kadar şirket açmak zorunda kalmazsın.

Siteye kaydolurken 18 yaş üstü bir T.C. istiyor ailenin T.C.'sini kullanarak kayıt yapabilirsin. Her hafta Salı 18:00 de kapatılan siparişlerin parası Çarşamba saat 10:00 gibi hesabınıza aktarılıyor.

Dediğim gibi, trafiği çekmeyi başarabilirseniz (sosyal medya bunun için gayet iyi) Shopier işinizi görür. Yok sipariş üzerine ürün üreteceğim diyorsan: Armut.com bionluk.com freelancer.com fiverr.com a bakabilirsin ama müşteri kitlesi düşük pazarlar bunlar.

Arkadaşlar merhaba. Blender ile yaptığım modelleri satışa çıkarmak istiyorum ama vergi işlerini nasıl halledebileceğim ve hangi sitede satışa çıkarmam gerekeceği konusunda hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz?
Vergi konusu herkesin derdi malesef. Mali müşavirle kesinlikle görüşün derim sonradan borçlarla başınız ağrımasın

Kesinlikle bu konularda deneyimli ya da yasaları bilen biri ile görüşün derim. Çünkü sosyal medya da vergi ile alakalı çok fazla kafa karıştırıcı şeyler var. Yarın öbür gün baş ağrıtabilir. Devlet çok fazla izlemese bile sonradan kitleyebiliyor.

Merhaba, 17 yaşımda büyük çaplı e-ticaret ile uğraşıyorum.

Eğer trafiği mağazana çekebileceksen kesinlikle sana Shopier.com öneririm. Neden mi?

Shopier.com üzerinde mağaza açarken herhangi bir şirkete ihtiyaç duymuyorsunuz. Komisyon bedeli %11.8 (hizmet bedeli KDV'si dahil) bu sayede işletmen ileriye gidene kadar şirket açmak zorunda kalmazsın.

Siteye kaydolurken 18 yaş üstü bir T.C. İstiyor ailenin T.C.'sini kullanarak kayıt yapabilirsin. Her hafta salı 18:00 de kapatılan siparişlerin parası çarşamba saat 10:00 gibi hesabınıza aktarılıyor.

Dediğim gibi, trafiği çekmeyi başarabilirseniz (sosyal medya bunun için gayet iyi) Shopier işinizi görür. Yok sipariş üzerine ürün üreteceğim diyorsan: Armut.com bionluk.com freelancer.com fiverr.com a bakabilirsin ama müşteri kitlesi düşük pazarlar bunlar.

Hocam anladığım kadarıyla benim istediğim gibi bir mantığı var. Ben bir kılıç modellerim onu satışa çıkarırım ihtiyacı olan alır. Peki vergiler nasıl oluyor orayı anlatabilir misin?

Vergi konusunda da bilgi vereyim:

Yıllık 30 Bin Türk Lirası ciroya kadar bireysel muafiyetten yararlanıp vergi ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak 30 Bin TL ciroyu geçtikten sonra bir şahıs şirketi kurmanız gerekiyor. Bu şirketi kurmadan da devam edebilirsiniz, ancak yasal olmadığını ve bir gün kapınıza maliyeden gelip o vergileri cezasıyla ödetebileceklerinden de haberiniz olsun :).

Bu konuyla alakalı en doğru bilgiyi edinmek için de bir Mali müşavire danışmanızı öneririm.
Hocam anladığım kadarıyla benim istediğim gibi bir mantığı var. Ben bir kılıç modellerim onu satışa çıkarırım ihtiyacı olan alır. Peki vergiler nasıl oluyor orayı anlatabilir misin?

İhtiyacı olan alır diyorsunuz ama Shopier herkese açık bir pazar değil. Yani müşteri sizi internet üzerinden aratarak veya Shopier üzerinden aratarak bulamaz.

Genelde sosyal medyada pazarlanan ürünler direk mağaza linki üzerinden ulaşılabiliyor.

Yani Shopier'i Hepsiburada gibi ürün arattığınız bir yer gibi görmeyin.

Mesela şu an benim reklamını yaptığım bir Shopier mağazası var. Linki Shopier.com/oyunmega ve bu linki bir yerde paylaşmadığım sürece Google veya Shopier üzerinde aratarak bulamazsınız.

Bu yüzden sosyal medya üzerinden pazarlamasını yapmalı ve trafiği linke kendiniz çekmelisiniz.

Geri
Yukarı