18 yaş altı işlenen suçlar sicile işler mi?

Bir yerden arkadaşımın babasının T.C. Numarası ve adını öğrendim bunu da arkadaşıma mesaj olarak attım. Bu konudan beni şikayet ederse başıma bir şey gelir mi korkmalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme, yayma veya ele geçirme suçunun cezası 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıdır (TCK md. 136). işlenmesi halinde, TCK md.136 gereği hükmedilecek hapis cezası 1/2 oranında arttırılır (TCK md. 137). Yani bu halde; suçun cezası, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıdır.

Fakat;

5352 sayılı Adli Sicil Kanunu Kapsamında
Buna göre kişilerin 18 yaşından küçükken işlediği herhangi bir suça ait kayıtların idari makamlara bildirilmesi hukuken mümkün değildir.

Gidip 4-5 defa daha gönderebilirsin. :)

Bir yerden arkadaşımın babasının T.C. Numarası ve adını öğrendim bunu da arkadaşıma mesaj olarak attım. Bu konudan beni şikayet ederse başıma bir şey gelir mi korkmalı mıyım?
Başına bir şey gelmez dostum. Ama bu numarayı başkalarına yayarsan o zaman başın derde girer.

Kişisel bilgi paylaşımı suçu sayılıyor sanırım karşı tarafın insafiyetine kalınmış bir durum yaparken düşünmedin mi kafanı kullan biraz beyin sana boşuna verilmedi.

Geri
Yukarı